Zabawy plastyczne to świetny sposób na rozbudzenie w dzieciach miłości do sztuki i wykorzystania ich kreatywnego potencjału. Maluchy mają w sobie mnóstwo energii, a plastyczne zajęcia to również sposób na znalezienie dla niej ujścia, przy jednoczesnym rozwoju wyobraźni i umiejętności manualnych.

 

Play-Doh, zestaw kreatywny Klasyczne Tuby

 

Szczególnym rodzajem plastycznej zabawy jest rzeźbienie. Oczywiście z materiałów stosunkowo prostych w obróbce i bezpiecznych dla dzieci. Do wyboru są trzy masy plastyczne – modelina, ciastolina i plastelina. Który z nich wybrać? To zależy. Przygotowaliśmy dla ciebie porównanie modeliny, plasteliny i ciastoliny z uwzględnieniem najważniejszych wad i zalet każdej z nich.

Plastelina dla dzieci – co ją wyróżnia?

Plastelina jest bardzo popularnym i niedrogim materiałem, chętnie wykorzystywanym podczas zajęć plastycznych. Z czego jest zrobiona plastelina? Powstaje ona z mikstury wazeliny, kredy i kwasów tłuszczowych. Po rozgrzaniu w dłoniach można stworzyć z niej dowolne kształty. Poszczególne elementy wykonane z plasteliny łatwo ze sobą skleić i rozkleić, co daje sporo możliwości. Ponadto, plastelinowe kawałki można ze sobą mieszać, eksperymentując z kolorami. Jest to bardzo plastyczny i uniwersalny materiał, który zdecydowanie warto wypróbować w plastycznych zabawach.

 

Plastelina Astra 24 kolory

 

Jakie są mocne i słabe strony plasteliny? Do najważniejszych zalet tego materiału należą:

  • możliwość wielokrotnego użytku – w przeciwieństwie do pozostałych materiałów plastelina nie zasycha, co sprawia, że nawet po dłuższym czasie można użyć jej ponownie. Taki recykling to ważny aspekt w przypadku zajęć plastycznych;
  • duża elastyczność – dobra plastelina nie wymaga długotrwałego rozgrzewania – wystarczy przez jakiś czas potrzeć ją w dłoniach. Oczywiście, w miarę używania, elastyczność wzrasta;
  • niska cena – plastelina jest tanim materiałem. Kosztuje znacznie mniej niż modelina.

Niestety, jak każdy z trzech materiałów, ma również swoje wady, do których należą:

  • nietrwałość – pozostałe materiały można utwardzać, jednak plastelinowe rzeźby zawsze pozostaną miękkie i stosunkowo łatwe do zgniecenia i uszkodzenia;
  • trudne do usunięcia zabrudzenia – plastelina może pozostawiać uciążliwe, trudne do usunięcia ślady, dlatego warto używać jej bardzo ostrożnie, a przestrzeń do kreatywnych zabaw dokładnie zabezpieczyć;
  • luźniejsza konsystencja – plastelina, zwłaszcza po rozgrzaniu, łatwiej się przerywa, co sprawia, że trudniej wykonać z jej wykorzystaniem misterne detale.

Modelina dla dzieci – co ją wyróżnia?

Modelinę można łatwo pomylić z plasteliną. Podobnie jak ona, sprzedawana jest w kolorowych sztyftach, które można formować w dowolny sposób. Właściwości modeliny są jednak dość odmienne. Wynika to z innego składu. W przeciwieństwie do plasteliny, składającej się w większości z naturalnych składników, modelina zawiera syntetyczne żywice. Zapewnia to jej szczególne właściwości.

 

Modelina pastelowa Astra 12 kolorów

 

Do najważniejszych zalet modeliny należy:

  • możliwość utwardzenia – po przygotowaniu rzeźby wystarczy wygotować lub wypalić ją w piekarniku, by utwardzić wykonane dzieło i zagwarantować mu trwałość. Instrukcja właściwego wypalania zwykle jest podana przez producenta na opakowaniu. Pod wpływem obróbki z wykorzystaniem wysokiej temperatury, modelina twardnieje, przyjmując twardość podobną do plastiku;
  • zwarta konsystencja – dzięki temu modelina świetnie nadaje się do wykonywania drobnych detali w przeciwieństwie do plasteliny.

Z kolei wśród wad modeliny można wymienić takie problemy jak:

  • mniejsza elastyczność – modeliny nie trzeba rozgrzewać, ale operowanie nią wymaga znacznie więcej siły.
  • utrata koloru – po utwardzeniu może dojść do częściowej utraty barwnika, co często odbiera rzeźbom z modeliny sporo uroku.

Ciastolina dla dzieci – co ją wyróżnia?

Spośród wszystkich trzech materiałów, ciastolina jest tym najmniej wyszukanym. Nie sposób wykonać z niej małych dzieł sztuki z licznymi detalami, za to do dziecięcych zabaw plastycznych może sprawdzić się idealnie. Niektórzy rodzice próbują samodzielnie wykonywać ciastolinę, jednak wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Aby uniknąć frustracji i zabrudzonej kuchni, lepiej wybrać gotowe rozwiązania, których w sklepach nie brakuje.

 

Play-Doh, Ciastolina, 65 elem.

 

Ciastolina jest świetnym surowcem do dziecięcych zabaw z kilku powodów. Oto najważniejsze z nich:

  • duża elastyczność – spośród wszystkich trzech materiałów, to właśnie ciastolina jest najłatwiejsza w formowaniu. Nie trzeba jej rozgrzewać jak plasteliny. Jednocześnie, znacznie bardziej poddaje się naciskowi niż modelina.
  • dostępność w dużych ilościach – plastelinę i modelinę zazwyczaj kupuje się w małych bloczkach. Ciastolinę bez trudu kupisz za to na wiaderka! Takie opcje oferuje między innymi marka Play-Doh znana z produkcji ciastolinowych akcesoriów rozwijających kreatywność;
  • żywe kolory – ciastolina długo trzyma barwnik. Możesz wybrać dla nich na przykład pakiet Neon czy Rainbow, lśniące wyrazistymi odcieniami.

Ciastolina ma dwie zasadnicze wady:

  • nietrwałość – jak już wspomnieliśmy, z ciastoliny trudno wykonać rzeźby i modele z misternymi detalami, podobnie jak w przypadku plasteliny.

Jak widać, nie ma idealnego rozwiązania – wszystko zależy od zastosowania konkretnego materiału, a także wieku i umiejętności użytkownika.

Przeanalizuj powyższe wady oraz zalety i wybierz materiał, który sprawi wiele radości dziecku!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock