Minęło już 26 lat od światowej premiery „Toy Story”, która miała miejsce w 1995 roku. Do dzisiaj doczekaliśmy się już czterech części animacji, a bajka zyskała status kultowej. Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów i zabawek, które ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki. Śmiało można powiedzieć, że „Toy Story” łączy pokolenia. Skąd ten fenomen? Być może tajemnicą sukcesu jest uniwersalny przekaz, jaki bajka niesie za sobą. Znawcy branży filmowej wskazują przede wszystkim na innowacyjność, z jaką twórcy produkcji podeszli do jej realizacji. W końcu „Toy Story” to pierwsza w historii pełnometrażowa animacja, która w całości została stworzona przy użyciu techniki komputerowej. Nie bez powodu mówi się, że to film, który rozpoczął nową erę współczesnego kina animowanego. Potwierdzają to nominacje do Oscara i wygrane nagrody. Jednak clou tej bajki jest przede wszystkim opowiedziana w niej historia oraz bohaterowie. W przypadku „Toy Story” postacie są wyjątkowe. Wszystko to powoduje, że filmy z tej serii są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia widzów.

Moc kina familijnego

„Toy Story” to opowieść o sile przyjaźni, a także różnych emocjach, jakie każdy z nas przeżywa. Nie brakuje w niej ckliwych momentów, podczas których łzy wzruszenia ukradkiem ocierają nawet dorośli. Cała historia tryska doskonałym humorem, miejscami sarkastycznym i przepełnionym grami słownymi, które są czytelne tylko dla starszych widzów. Miłośnicy kina z pewnością doceniają też nawiązania do kultowych produkcji oraz wyjątkowe ujęcia jak z najlepszych filmów akcji np. w pierwszej części serii, gdy Buzz i Chudy próbują dogonić ciężarówkę z zabawkami.

A za co dzieci kochają tę animację? Najwięcej emocji wywołują same zabawki z „Toy Story”, a szczególnie momenty, w których ożywają. Te fragmenty przemawiają również do dorosłych, bo przecież każdy z nas był dzieckiem i doskonale pamięta radość ze spędzania czasu z ulubionymi zabawkami. Wciągająca fabuła nie pozwala nawet na chwilę oderwać oczu od ekranu, a każdy z zapartym tchem śledzi kolejne poczynania bohaterów. To właśnie moc kina familijnego, przyciągającego zarówno dorosłych, jak i dzieci, którzy tak samo świetnie się bawią podczas oglądania filmu.

„Toy Story” – zabawki, które mają duszę

W „Toy Story” postacie odgrywają ogromną rolę, a sposób, w jaki są skonstruowane, wydaje się kluczowy w kontekście fenomenu całej serii. Głównym bohaterem jest drewniany kowboj o imieniu Chudy – dotychczas ukochana zabawka Andy’ego. Jego pozycja nieoczekiwanie się zmienia, gdy chłopiec dostaje w prezencie nowoczesną figurkę astronauty Buzza Astrala. Z oczywistych względów obaj bohaterowie konkurują ze sobą, a zazdrość Chudego dodatkowo potęguje sympatia, jaką pozostałe zabawki darzą nowego przybysza.

W pierwszej części filmu Chudy pozbywa się Buzza, ale gdy tylko kowboj zaczyna rozumieć swoje złe zachowanie, chce naprawić błąd. Obaj muszą stawić czoła wspólnemu wrogowi – chłopcu z sąsiedztwa, który z niszczy wszystkie napotkane na swej drodze zabawki. Każda z kolejnych trzech części animacji opowiada inną przygodę skupioną wokół zaprzyjaźnionych bohaterów.

Nie można zapominać o innych postaciach, bez których ta bajka nie byłaby tak zabawna. Zakompleksiony dinozaur Rex sprawia, że serce widza mięknie. Armia plastikowych żołnierzyków dzielnie walczy na froncie w domu Andy’ego. Złośliwy Pan Bulwa, figurka ziemniaka, wzdycha do Pani Bulwy. Nawet drugoplanowe postacie odgrywają znaczące role, a ich dialogi i zachowania potrafią rozśmieszyć do łez. Aktor Tom Hanks, który użyczył głosu Chudemu we wszystkich czterech częściach animacji, przyznał, że zdecydował się na tę rolę, ponieważ nigdy nie przestał wierzyć, że zabawki mają duszę.

 

Toy Story (DVD) - John Lasseter

 

Buzz i Chudy – wierni towarzysze zabaw

Bez wątpienia najbardziej pożądane zabawki z „Toy Story" to Chudy i Buzz. Chyba każde dziecko po obejrzeniu choć jednego filmu z serii marzy, żeby je mieć. Producenci zabawek nie zawodzą i oferują figurki kultowych postaci, które wielkością odpowiadają filmowym bohaterom, a także mówią swoje słynne kwestie. Dzięki temu dziecko może odgrywać sceny z bajki oraz inicjować zabawy w całości wymyślone przez siebie. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby z ust Buzza usłyszeć Na koniec świata i jeszcze dalej! albo Cześć, jestem Chudy! wypowiadane przez sympatycznego kowboja.

 

Figurka interaktywna Mówiący Buzz - Toy Story

 

Baw się i ucz z „Toy Story”

Najlepsze zabawki to te, które jednocześnie bawią i uczą, dlatego w dziecięcym pokoju nie powinno zabraknąć gier, puzzli oraz łamigłówek. Tego rodzaju rozrywki potrafią wypełnić czas na długie godziny, podczas których maluchy rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie, a także zręczność. Dla małego fana „Toy Story” idealną propozycją są puzzle 4w1. W pudełku znajdują się cztery układanki, z którymi poradzą sobie już przedszkolaki w wieku od 4 lat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wspólnego składania puzzli dołączyli dorośli, zwłaszcza jeśli również są miłośnikami Chudego i jego przyjaciół. Świetną rozrywką dla całej rodziny będzie także wydanie specjalne słynnej gry Monopoly, stworzonej z myślą o fanach animacji. Do świata „Toy Story” przenoszą pionki z ulubionymi bohaterami oraz specjalnie zaprojektowana plansza. Jeśli natomiast wasze dziecko lubi gry zręcznościowe, to koniecznie sprezentujcie mu Flipper Pinball Toy Story. Mini maszyna do pinballa jest dobrze znana również dorosłym, dlatego może stanowić rodzinną rozrywkę.

 

Monopoly Toy Story - Hasbro Gaming

 

Toy Story LEGO świetnie się składa!

A gdyby tak połączyć kilka dziecięcych pasji? Słynna duńska firma produkująca klocki konstrukcyjne, od lat tworzy specjalne serie, wśród których znajdziesz dedykowaną „Toy Story”. Dla najmłodszych idealne będą zestawy LEGO Duplo. Duże klocki pozwalają zbudować np. parowóz, w którym figurki Chudego i Buzza przemierzają Dziki Zachód w poszukiwaniu groźnego Generała Golonki.

Wszystkie elementy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były bezpieczne nawet dla dwulatków i wygodne dla małych rączek. Zabawa nimi uwalnia dziecięcą kreatywność oraz daje mnóstwo frajdy, jednocześnie wspierając rozwój dziecka.

 

LEGO Duplo Pociąg z Toy Story, 10894

 

Z myślą o starszakach, mających bardziej rozwinięte zdolności manualne, dostępne są klasyczne klocki LEGO Toy Story z serii Juniors. Liczne zestawy, a wśród nich m.in. Karnawałowe szaleństwo Chudego i Buzza. Klocki te pozwalają budować światy i odgrywać rozmaite scenki. Kreatywna zabawa jest możliwa dzięki figurkom bohaterów dołączonym do poszczególnych zestawów.

 

LEGO Juniors, Karnawałowe szaleństwo Chudego i Buzza, 10770

 

Zgadzasz się, że „Toy Story” potrafi łączyć pokolenia? Daj się ponieść dziecięcej wyobraźni i wspólnie ze swoim dzieckiem urządźcie seans filmowy, a później kontynuujcie zabawę, wcielając się w role Chudego, Buzza i ich wiernych przyjaciół.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock