Jakie baseny ogrodowe są obecnie dostępne na rynku?

Baseny ogrodowe to nie tylko dmuchane baseny dla dzieci. Na rynku dostępne są także bardziej solidne rozwiązania – odpowiednie również dla dorosłych i zapewniające znacznie większy komfort kąpieli pod gołym niebem. Ich długość (w przypadku basenów o kształcie prostokątnym) sięga nawet 4 metrów, a głębokość pozwala na przyjemne zanurzenie i zapewnia prawdziwe orzeźwienie. To właśnie dlatego jest to doskonałe rozwiązanie na relaks dla całej rodziny.

basen rozporowy

 

Podczas zakupu można wybierać spośród trzech typów basenów ogrodowych: stelażowy, rozporowy oraz dmuchany. Wszystkie z nich posiadają swoje wady i zalety, dlatego warto wcześniej je poznać, by wybrać i zainwestować w model, który będzie jak najbardziej dopasowany do twoich potrzeb i spełni twoje oczekiwania!

mata pod basen

Basen rozporowy czy stelażowy – główne różnice

Dwoma głównymi typami basenów są baseny stelażowe oraz rozporowe. Który wybrać?

  • Baseny ogrodowe stelażowe – są najtrwalszymi i najbardziej wytrzymałymi konstrukcjami spośród wszystkich dostępnych na rynku, ale są przy tym najdroższe. Niemniej jednak zakup jednego z nich to zazwyczaj inwestycja na kilkanaście lat. Co więcej, większe modele pozwalają nawet na pływanie czy nurkowanie. Dostępne są zarówno modele o okrągłym, jak i prostokątnym kształcie;
  • Baseny ogrodowe rozporowe – to modele ze średniej półki cenowej. Są również nieco mniej wytrzymałe na uszkodzenia i eksploatację niż baseny stelażowe. Ich dużą zaletą jest łatwość rozłożenia konstrukcji – dmuchany jest tylko kołnierz, a woda wypełniająca ścianki stopniowo nadaje basenowi odpowiednią sztywność oraz kształt. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie baseny rozporowe, jak i te naprawdę pojemne i głębokie, np o wysokości 100cm..

basen dmuchany rozporowy

Basen ogrodowy – jak wybrać odpowiednią wielkość?

Jeśli już podjąłeś decyzję dotyczącą typu basenu ogrodowego, który najlepiej sprawdzi się u ciebie na posesji, czas zastanowić się nad rozmiarem. Wbrew pozorom, zasada: „im większy, tym lepszy” nie sprawdzi się w każdym przypadku – zwłaszcza że większe baseny potrafią zająć naprawdę sporo miejsca w ogrodzie. Zanim zatem wybierzesz konkretny model, zastanów się, gdzie dokładnie go umiejscowisz. Wymierz dokładnie przestrzeń, którą przeznaczysz na ustawienie konstrukcji – duże baseny pozostaną w ogrodzie nawet przez kilka tygodni czy nawet miesięcy, nie mogą więc być przeszkodą.

Następnie rozważ, ile osób będzie korzystać z basenu – czy będzie to tylko dwójka-trójka dzieci, czy może planujesz urządzenie garden party na kilkanaście osób, którego główną atrakcją będzie basen? Na mniejsze potrzeby wystarczy taki, którego średnica jest mniejsza niż 2 metry, na naprawdę duże, modele o średnicy powyżej 4 metrów.

jaki basen do ogrodu

 

Zawsze zwracaj uwagę na dołączone akcesoria

Wybierając basen ogrodowy, zwróć uwagę, czy do zestawu dołączone są dodatkowe akcesoria. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych modeli, do których wlewa się od kilku do kilku tysięcy litrów wody. W takim przypadku niezbędna będzie np. pompa filtrująca, a także pływak, który będzie dozował chemię basenową, która uzdatnia wodę. Żeby zagwarantować stabilność całej konstrukcji, szczególnie w przypadku basenu o dużych rozmiarach, warto zastanowić się: co położyć pod basen? Można zainwestować w specjalną matę, która dodatkowo pozwala uniknąć uszkodzenia powłoki basenowej (przede wszystkim jego dna), a także pełni funkcję izolującą, zabezpieczając wodę przed utratą ciepła podczas kontaktu z podłożem. Alternatywą dla maty są także dużo grubsze panele piankowe, które również pomagają zabezpieczać dno basenu przed gromadzeniem się pod nim błota i innych zanieczyszczeń. Lepiej zakupić zestaw ze wszystkimi akcesoriami niż po czasie dokupować poszczególne elementy.

co położyć pod basen

Stawiaj na sprawdzone marki

Zwracaj też uwagę na markę kupowanego sprzętu – w przypadku basenów rozporowych i stelażowych dobrze sprawdzają się modele Bestway lub INTEX. Stawiając na sprawdzone marki, które wykorzystują do produkcji wytrzymałe materiały wysokiej jakości, masz pewność, że twój nowy basen będzie ci służył przez kilka sezonów.

basen do ogrodu

 

Basen ogrodowy to doskonały wybór dla całej rodziny. Dzięki niemu zapewnisz dzieciom atrakcję, a ty w spokoju się zrelaksujesz. Nowoczesny basen ogrodowy zamieni twoją działkę lub przydomowe podwórko w letnie SPA. Znajdź idealny model dla siebie i ciesz się aktywnym odpoczynkiem!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock