- Jak działa filtr do basenu?
- Rodzaje filtrów do basenu
- Budowa pompy do basenu
- Podłączenie filtra basenowego krok po kroku
- Podłączenie pompy do basenu krok po kroku
Jak działa filtr do basenu?
Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu filtra, przede wszystkim sprawdź jaka jest wydajność pompy. W ten sposób dowiesz się, ile czasu potrzeba, by przefiltrować konkretną ilość wody.
Działanie filtra basenowego jest niezwykle proste. Woda z basenu trafia do pompy z filtrem, gdzie jest oczyszczana, a następnie z powrotem trafia do basenu. Sposób oczyszczania wody w filtrze zależy od rodzaju urządzenia.
Rodzaje filtrów do basenu
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów do oczyszczania wody w basenie. Różnią się przede wszystkim sposobem działania, ale też wydajnością i trwałością. Z niektórych można korzystać nawet przez wiele tygodni.
- Filtry papierowe – to najzwyklejsze filtry, które trzeba wymieniać co ok. 2 tygodnie. Mimo tego dobrze sprawdzają się do niedużych basenów ogrodowych.
- Filtry piaskowe – to najpopularniejsze filtry do basenów ogrodowych. Świetnie nadają się do basenów ogrodowych ze względu na optymalną wydajność, która idzie w parze ze stosunkowo niewielką ceną. Bardzo dobrze usuwają zanieczyszczenia. Są przy tym łatwe w obsłudze. Raz na kilka dni wymagają wypłukania, a wymiana piasku konieczna jest zaledwie raz na 3-4 lata.
- Filtry kartuszowe – to kolejne tanie i łatwe w obsłudze filtry. Dobrze usuwają wszelkie zanieczyszczenia, w tym piasek, owady, a nawet tłuste plamy po kosmetykach do opalania. Najlepiej sprawdzają się w mniejszych basenach. Z jednego filtra można korzystać przez cały sezon. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym czyszczeniu raz na 2 tygodnie.
Podstawą skuteczności działania filtrów do basenu jest utrzymywanie ich w czystości. Należy je regularnie myć oraz wymieniać, zgodnie z informacjami podanymi przez producenta.
Budowa pompy do basenu
Żeby podłączyć filtr basenowy, trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z budową pompy do basenu.
Składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak:
- zawór powietrza,
- pokrywa,
- obudowa z filtrem,
- węże,
- klamry, uszczelki,
- dysza i sitko.
W przypadku pompy piaskowej, we wnętrzu jej obudowy umieszczono dodatkowo piasek, którego zadaniem jest oczyszczanie wody. W obudowie każdej pompy znajdują się podłączenia węży, dzięki czemu w prosty sposób woda przenoszona jest z basenu do pompy i z powrotem.
Przy wyborze pompy filtrującej należy zwracać uwagę na jej wydajność, czyli liczbę litrów, którą urządzenie jest w stanie przefiltrować przez godzinę. To od niej zależy, jak szybko woda zostanie oczyszczona.
Podłączenie filtra basenowego krok po kroku
Jak ustawić filtr do basenu ogrodowego? Przede wszystkim zawsze należy przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji. Tylko wówczas ma się pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i woda oczyszczana jest w odpowiedni sposób.
Krok 1: Przygotuj podłoże
Pompa filtrująca nie powinna się przewracać, dlatego podłoże powinno być równe i stabilne.
Krok 2: Znajdź odpowiednie miejsce instalacji
Pompa filtrująca powinna znajdować się w odległości 1-2 metry od basenu, od strony łącznika wlotu i wylotu wody, oraz w bezpiecznej odległości od źródła zasilania. Upewnij się, że kabel doprowadzający nie będzie stanowił zagrożenia i nie zostanie zniszczony np. przez zwierzęta domowe.
1099,00 zł
- najniższa cena
1289,00 zł
- cena regularna
349,00 zł
- najniższa cena
349,00 zł
- cena regularna
Podłączenie pompy do basenu krok po kroku
Teraz można przejść do schematu podłączenia pompy do basenu.
Krok 1
Na wewnętrznej stronie ściany basenu zamontuj sitko (dolny otwór) oraz dyszę (górny otwór).
Krok 2
Do wylotu w ścianie basenu oznaczonego literą A podłącz wąż ssący, czyli pobierający brudną wodę z basenu. Przyłącz go do dolnego podłączenia do pompy. Wykorzystaj dołączone do zestawu klamry oraz uszczelki.
Krok 3
Do wylotu w ścianie basenu oznaczonego literą B podłącz wąż tłoczący, czyli wprowadzający do basenu oczyszczoną wodę, przez sitko w ścianie basenu. Przyłącz go do górnego podłączenia do pompy. Wykorzystaj dołączone do zestawu klamry oraz uszczelki.
Krok 4
Upewnij się, że w wężu, który doprowadza do pompy brudną wodę, nie ma pęcherzyków powietrza. Jeśli to konieczne, odpowietrz go.
Pompa z filtrem to doskonały wybór jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą, wolną od zanieczyszczeń. Podłączanie filtra piaskowego czy papierowego do basenu nie jest trudne, jednak zawsze najpierw trzeba zapoznać się z instrukcją i przestrzegać zaleceń producenta, gdyż poszczególne modele mogą różnić się od siebie.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com. Zdjęcie w treści: mat. promocyjne Bestway.
Komentarze (0)