Od „Kici Koci”, która przeżywa zniszczenie ukochanego placu zabaw po czarodziejki WITCH -tegoroczna wiosna kipi od gorących, premierowych książek dla dzieci. Sprawdźcie, czy jest wśród nich tytuł z waszej ulubionej serii.

„Dziennik cwaniaczka. Główka pracuje”

„Dziennik cwaniaczka” to jedna z najbardziej znanych na świecie serii książkowych dla młodszych nastolatków. Jej fenomen był analizowany wiele razy, ale przecież wszyscy wiemy, za co można pokochać historie Grega. Mamy tu nastolatka i jego niełatwą przygodę z dorastaniem czyli, coś z czym może identyfikować się każdy chłopiec. W najnowszej części robi się naprawdę niewesoło (choć jak zwykle jest zabawnie), ponieważ szkoła Grega bardzo źle wypada w ogólnokrajowym teście. A to zapowiada niezbyt ciekawe zmiany. W dodatku maskotką drużyny koszykarskiej jest ktoś, kto nie powinien nią być, a nazwa gimnazjum zostaje zmieniona na „Śmierdź robalom”. Przeczytajcie, a stwierdzicie, że u was wcale nie jest tak najgorzej.
 

Dziennik cwaniaczka
 

„Mopsik, który chciał mieć urodziny”

Uwielbiam Peggy. Kto to? Cukierkowo słodka suczka rasy mops, której przygody możemy śledzić w dziesięciu tytułach popularnej serii „Mopsik, który chciał…” (nie trzeba ich czytać w kolejności). W każdej części Peggy chce zostać kimś innym: pszczółką, jednorożcem, syrenką, dynią itd. W premierowej części nasz Mopsik wyjątkowo nie chce kimś zostać, za to chce coś mieć. A konkretnie urodziny. Piesek nie może się ich doczekać, ale czy wszystkie urodzinowe niespodzianki mu się spodobają? Cudowna książka do czytania z dzieckiem i do pierwszych samodzielnych prób czytelniczych.
 

Mopsik, który chciał mieć urodziny
 

„Kicia Kocia. Co się dzieje z placem zabaw?”

W najbardziej znanej polskiej serii dla kilkulatków wychodzi nowy tytuł z przygodą, której nie można przegapić. Pewnego dnia Kicia Kocia słyszy ogromny hałas i widzi, że wielkie maszyny wjeżdżają zniszczyć plac zabaw! Gdzie teraz będzie bawić się z przyjaciółmi? Na szczęście okazuje się, że to tylko remont i choć na jakiś czas plac zabaw będzie niedostępny, to później stanie się jeszcze wspanialszy, niż do tej pory. Anita Głowińska tym razem pokazuje maluchom, że często by było lepiej, musi przez jakiś czas być gorzej. Ale warto uzbroić się w cierpliwość.
 

Kicia KOcia co się dzieje z placem zabaw
 

„Pętelkowe rymowanki. Jadziowe wierszyki na dobre nawyki”

Pokochacie tę książkę, nawet jeśli jeszcze nie jesteście fanami serii o „Jadzi Pętelce”. To nie jest typowa część z przygodami małej bohaterki, tylko rodzaj wierszowanego poradnika dla maluchów. Są w nim rymowane, króciutkie wiersze dotyczące dobrych nawyków – codziennych czynności, które każde dziecko musi opanować od ubierania się po kulturę osobistą. Wierszyki są opatrzone ilustracjami typu „krok po kroku”. To książka z rodzaju tych, które lubią nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Bo czy może być lepszy tytuł niż ten, który uczy nasze maluchy dobrych zachowań?
 

Pętelkowe rymowanki
 

„Pandki, które obiecały”

Wśród marcowych premier nie znajdziecie nic bardziej uroczego. Kolejny picturebook Jima Fielda i Rachel Brght to cudowny, rymowany tekst i przyjazne, pełne humoru ilustracje. W dodatku bohaterkami są jedne z najbardziej lubianych zwierzaków. Małe rude pandki mają stanowczy zakaz oddalania się od domu. Mają tu cudowna mamę i wspaniale gniazdko ze wszystkim, czego im trzeba. Niestety jedna z siostrzyczek marzy o tym, by zobaczyć świat poza domem i pewnego dnia wychodzi bez pozwolenia mamy. Druga siostra, która bardzo boi się obcych miejsc musi zdecydować, czy zwycięży jej strach przed nieznanym oraz dana mamie obietnica, czy niepokój o niesforną pandkę, której nie będzie chciała zostawić samej.
 

Pandki, które obiecały
 

„Lightfall. Utracone światło”

W dobrym zestawieniu książkowym nie może zabraknąć komiksów, zwłaszcza tych wyjątkowo pięknie rozrysowanych, tak jak ta cudowna przygoda fantasy. Bei, przybrana wnuczka Świniomaga zajmuje się tworzeniem leczniczych mikstur. Pewnego dnia spotyka Cada, który chce by Świniomag pomógł mu odnaleźć jego uważny za wymarły lud. Niestety czarodziej znika, a Cad musi zabrać na wyprawę Bei. Mamy tu klasyczny scenariusz, w którym bohaterowie muszą wyruszyć w podróż mimo śmiertelnego zagrożenia. Jeśli tego nie zrobią, kraina Irpa pogrąży się na zawsze w ciemności.
 

LIghtfall utracone światło
 

„Dogman. Tom 1”

Jeżeli lubicie charakterystyczną kreskę i humor serii „Kapitan Majtas” to koniecznie musicie poznać nowego bohatera. Oto gliniarz z psią głową, który potrafi rozpracować każdego przestępcę. Jest to pozycja dla nieco starszych odbiorców, którzy chętnie poznają mrożącą krew w żyłach historię powstania Dogmana. Aspirant Nać i policyjny pies zostali połączeni po tragicznym występku, który spotkał ich podczas pełnej oddania służby. To zmieniło nie tylko ich fizyczną powłokę ale poskutkowało też wyjątkowymi zdolnościami i skłonnością do działania na granicy prawa.
 

dogman
 

„Serce przyjaźni. Witch. Nowe historie”

Tej serii nie trzeba przedstawiać. Przygody czarodziejek z Heatherfield od dawna cieszą się wielkim powodzeniem. W „Nowych historiach” pięć nastolatek dowiaduje się o istnieniu niezwykłych światów, stworzeń, mocy i czarów. Otrzymują też decydujące zadanie Strażniczek Sieci. Ciekawostka: amerykańsko-francuski serial animowany stworzony na podstawie włoskiego komiksu „kończy” w tym roku 20 lat. To dobry moment na sięgnięcie po premierowy tytuł.
 

Witch nowe historie serce przyjaźni
 

A jakie książki dla dla dzieci i nastolatków wam wydają się najciekawsze? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com