„Zegara czarnoksiężnika”

Ekranizacja pierwszej z 12 powieści autorstwa Johna Bellairsa, które królowały na rynku wydawniczym dla młodzieży w latach 70. i 80. Powieść „Zegar czarnoksiężnika” znów stała się światowym bestsellerem, kiedy do kin wszedł film w gwiazdorskiej obsadzie. Głównym bohaterem serii jest Lewis Barnavelt, który po śmierci rodziców musi zamieszkać ze swoim wujem w starym, dziwnym domu. Szybko odkrywa, że krewny praktykuje magię i skrywa wiele fascynujących tajemnic. W filmie w postać wuja, Jonathana Barnavelta, wciela się Jack Black; jego ekscentryczną sąsiadkę i najlepszą przyjaciółkę gra Cate Blanchett, zaś 10-letniego Lewisa - Owen Vaccaro. Film sprawdzi się zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, zachwycając wszystkich klimatem, efektami specjalnymi, niezwykłą scenerią i scenografią. Bajkowa opowieść rozbawi i wzruszy, a także pozwoli przenieść się w pełen tajemnic świat czarnoksiężnika… Od 16 stycznia film ten dostępny jest na DVD.

 

 

„Harry Potter”

Bijąca rekordy popularności seria, która sprawiła, że miliony dzieci na całym świecie pokochały czytanie książek. Ekranizacja serii powieści JK Rowling okazała się chyba jeszcze większym sukcesem - o ile to w ogóle możliwe - i wypromowała występujących w niej aktorów na międzynarodowe gwiazdy. Absolutny klasyk, który wciąga nie tylko te małe, ale i całkiem duże dzieci.

 

 

„Seria niefortunnych zdarzeń”

Kolejna świetnie przyjęta ekranizacja niezwykle popularnej serii książek amerykańskiego pisarza Daniela Handlera. Stworzone przez niego uniwersum na ekrany przeniesiono dwa razy: w 2004 roku, kiedy w demonicznego Hrabiego Olafa wcielił się Jim Carrey (był to film kinowy w reżyserii Brada Silberlinga) oraz w 2017 roku, kiedy to na platformie Netflix zadebiutował pierwszy sezon serialu pod tym samym tytułem. Tym razem główną rolę odegrał Neil Patrick Harris, wyprodukowano kolejną serię, a na przyszły rok przewidziano kolejną, już ostatnią.

 

 

„Opowieści z Narni”

Cykl powieści fantasy autorstwa C.S. Lewisa, który posiada wszystkie cechy idealnej pozycji dla dzieci i młodzieży: bohaterowie odkrywają historię świata, odwiedzają fascynujące miejsca i walczą ze złem. Historie te zostały zaadaptowane - w części lub w całości - zarówno w filmie i telewizji, jak i teatrze czy radiu. W 2005 roku wytwórnia Warner Bros. wyprodukowała pierwszą część sagi pt. „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”, trzy lata później w kinach pojawiła się kolejna („Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”), zaś w 2010 roku ostatnia do tej pory, czyli „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu”. Wiadomo, że ekranizacja będzie miała swoją kontynuację - aktorzy  na plan „Opowieści z Narnii: Srebrnego krzesła” mają wejść jeszcze w tym roku.

 

 

 

„Totalna magia”

Propozycja dla nieco starszych widzów z Nicole Kidman i Sandrą Bullock w rolach głównych. Wcielają się one w postacie sióstr, Sally i Gillian, które po śmierci rodziców trafiły pod opiekę ciotek. Odebrały nietypowe wychowanie, przywykły bowiem do jedzenia tortu czekoladowego na śniadanie oraz praktykowania magii. Niestety, siostry obciążone są klątwą: każdy mężczyzna, który zakocha się w jednej z nich, jednocześnie podpisuje na siebie wyrok śmierci. Sally i Gillian podejmują walkę o zdjęcie rodzinnej klątwy.

 

 

 

„Matylda”

Ekranizacja powieści ekscentrycznego Roalda Dahla pod tym samym tytułem. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wyreżyserował ją sam Danny DeVito. Tytułowa bohaterka jest molem książkowym wychowywanym przez rodziców-ignorantów, zmuszających dziewczynkę do oglądania telewizji. Wyśmiewana, potajemnie wymyka się do biblioteki i z czasem odkrywa, że im bardziej złości się na zachowanie rodziny i nauczycieli, tym bardziej wzmagają się jej zdolności telekinetyczne.

 

 

 

„Gwiezdny pył”

Zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby ktoś postanowił spełnić obietnicę o „gwiazdce z nieba”? Ekranizacja jednej z książek Neila Gaimana daje nam czarującą i baśniową odpowiedź na to pytanie. Zakochany do szaleństwa w pięknej Victorii (Sienna Miller) Tristan Thorn (w tej roli Charlie Cox) postanawia udowodnić jej swoją miłość. Szybko okazuje się, że nie jest jedyną osobą, która poszukuje gwiazdy z firmamentu - musi bowiem zmierzyć się z okrutną Lamią, królową czarownic (Michelle Pfeiffer). Warto obejrzeć chociażby ze względu na kolorową, niezwykłą kreację Roberta DeNiro, który wcielił się w postać niejakiego kapitana Szekspira.

 

 

 

„Charlie i fabryka czekolady”

Kolejna powieść Dahla, która stała się inspiracją dla twórców z różnych dziedzin sztuki. Do najbardziej znanych należą dwie ekranizacje: „Willy Wonka i fabryka czekolady” z 1971 roku z niezapomnianym Gene’m Wilderem, mająca dziś status kultowej oraz wizja Tima Burtona z 2005 roku, „oczywiście” z Johnnym Deppem w roli głównej. Magia odgrywa tu przede wszystkim element dyscyplinujący niegrzeczne, źle zachowujące się dzieci oraz formę nagrody dla skromnego, pracowitego Charliego.
 

 

 

„Spirited Away”

Jeden z najpopularniejszych na świecie japońskich filmów. W swojej ojczyźnie stał się najczęściej oglądanym filmem kinowym w historii, zarabiając 308 milionów dolarów. Główną bohaterką jest 10-letnia Chihiro, która w wyniku zbiegu okoliczności trafia do krainy okrutnych bogów. Jej rodziców zamieniają w świnie, zaś ją samą wystawiają na szereg prób. Produkcja ta ma dziś status kultowej i uznawanej za jedną z najdoskonalszych z gatunku anime.