Wszystko zaczęło się 4 lipca 1862 roku od wycieczki łodzią po Tammizie, w której udział brali wielebny Dodgson (znanego nam pod pseudonimem Lewis Carroll), wielebny Duckworth i trzy małe dziewczynki, wśród których była dziesięcioletnia Alice Pleasance Liddell. Podczas rejsu Dogson opowiadał niezwykłą historię, w której Alicja odgrywała główną rolę. Na prośbę dziecka spisał tę opowieść i tak powstała książka, która do tej pory wywiera ogromny wpływ na twórców wszystkich dziedzin sztuki.

 

„Alicja w Krainie Dziwów” (bo tak powinno się rozumieć ten tytuł) w wersji książkowej ujrzała światło dzienne 4 lipca 1865. Wokół tego tytułu krąży mnóstwo legend, tajemnic i domysłów, to nieskończone pole do interpretacji i inspiracji. Nic więc dziwnego, że Alicja zagościła również w kinematografii. 

 

Przyjrzyjmy się jej filmowym obliczom…


Alicja w Krainie Czarów (1903)
Pierwszą filmową adaptacją dzieła Lewisa Carrolla jest niemy film z początku XX wieku. Nagranie autorstwa dwójki Brytyjczyków – Cecila Hepworth’a i Percy’ego Stowa trwało 12 minut i było niebywale pionierskie, jak na tamte czasy. Od 2010, dzięki Brytyjskiemu Instytutowi Filmowemu, możemy oglądać tę wersję w zrekonstruowanej wersji.

 

 

Alicja w Krainie Czarów (1931)
Ten film jest ważny z prostego powodu. Dzięki tej trwającej godzinę produkcji, widz po raz pierwszy mógł usłyszeć dialogi, napisane przez Carolla. 

 


Myszka Miki po drugiej stronie lustra (1936)
Kolejnym ważnym obrazem na podstawie twórczości Carolla jest kreskówka z 1936 roku. Myszka Miki czytając „Alicję w Krainie Czarów”, zapada w sen i przenosi się do magicznej krainy, w której ożywają meble i sprzęty domowe. To właśnie ta animacja wprowadziła Alicję do świata popkultury.

 

 

Alicja w Krainie Czarów (1951)
W między czasie pojawiało się wiele mniej lub bardziej luźnych interpretacji Alicji, ale my chcielibyśmy wspomnieć teraz o, naszym zdaniem, najistotniejszej z nich. Disneyowska animacja, jako pierwsze przeniesienie tej literatury na ekran, w pełni ukazuje niezwykły świat Krainy Dziwów. Do tej pory niedoskonałe techniki filmowe na to nie pozwalały, natomiast disneyowscy rysownicy mogli pokazać swój kunszt i rozmach. 
Ponieważ każdy wie, jak wygląda ta wersja Alicji, zamiast fragmentu filmu, zobaczcie jak przebiegały prace nad nim:

 

 

Alicja w Krainie Czarów (1976)
Tutaj mamy Alicję, której produkcja przypada na czasy Złotej Ery Filmów Porno. To musicalowa bardzo luźna interpretacja baśni Lewisa adresowana tylko dla dorosłych. Główną bohaterką jest wstydliwa bibliotekarka Alicja, która podążając za Białym Królikiem trafia do Krainy Czarów, w której spotykają ją pikantne przygody.

 


Alicja w Krainie Czarów (1985)
No i wreszcie stało się, ktoś do roli 10-letniej dziewczynki zatrudnił 10-letnią dziewczynkę. Ten telewizyjny serial osiągnął ogromny sukces w U S A. Poza rozmachem, z jakim został wyprodukowany, charakterystyczne dla tego obrazu było to, że obsada pękała w szwach od gwiazd, które pojawiały się na ekranie: Telly Savalas, Roddy McDowall, Sherman Hemsley, Shelley Winters, Scott Baio i sam Ringo Starr.

 

 

Coś z Alicji (1988)
To chyba najoryginalniejsza adaptacja „Alicji w Krainie Czarów”, śmiało można powiedzieć, że jest bardziej surrealistyczna, niż pierwowzór. Dziewczynka wcielająca się w Alicję, jest jedyną aktorką grającą w tym filmie. Dzieło czeskiego reżysera Jana Švankmajera było podobno dużą inspiracją dla Tima Burtona. 

 

 

Alicja w Krainie Czarów (1999)
Świetny film telewizyjny został nagrodzony aż czterema nagrodami Emmy. Wśród wielu gwiazd, które wzięły udział w przedsięwzięciu wymienić należy:  Bena Kingsley, Martina Shorta, i oczywiście Whoopi Goldberg, z jej niezapomnianym kocim uśmiechem.

 

 

Alicja w Krainie Czarów (2010)
I tym sposobem dotarliśmy do słynnej ekranizacji Tima Butrona, w której to możemy oglądać całą plejadę gwiazd pierwszego formatu. Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Stephen Fry i Alan Rickman doskonale sprawdzili się w tym mrocznym ujęciu Krainy Czarów.