Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to impreza, bez której trudno sobie wyobrazić początek roku. Podczas tej, już 27 edycji wydarzenia, Fundacja Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy będzie zbierać fundusze na nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Wolontariusze pojawią się we wszystkich miastach, a także w wielu wioskach w całej Polsce. Poza możliwością wrzucenia datku do słynnych puszek, darowizny będzie można także przekazać poprzez stronę internetową, Facebooka, wysłanie SMS-a oraz biorąc udział w licznych aukcjach internetowych. W tym roku wśród rzeczy przeznaczonych na licytację znalazły się m.in. suknia ślubna Kasi Tusk, kurtka Andrzeja Dudy, pióro Aleksandra Kwaśniewskiego i takie atrakcje jak przejażdżka na koniu z Danielem Olbrychskim, spacer z Leszkiem Balcerowiczem, spotkanie z Kamilem Stochem i wiele wiele innych.

 

Ciekawostka nr 1: wszystko zaczęło się w Ciechocinku

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 2 stycznia 1993 w Ciechocinku. Razem z Jurkiem Owsiakiem zagrał zespół Zdrowa Woda. Celem akcji było zebranie pieniędzy na zakup sprzętu kardiologicznego dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zebrano 1,5 miliona dolarów. Ta kwota zaskoczyła nawet samych organizatorów i pozwoliła na wyposażenie dodatkowo 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej.

 

Ciekawostka nr 2: Autorem nazwy WOŚP jest Jurek Owsiak

Chociaż nie jest zaskakujące to, że nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wymyślił Jurek Owsiak, to ciekawe są okoliczności w jakich użył jej po raz pierwszy. Termin WOŚP miał swój debiut w programie telewizyjnym Róbta co chceta, czyli  rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w grudniu 1991 roku, czyli ponad rok przed pierwszym Wielkim Finałem.

 

 

Ciekawostka nr 3: 97% Polaków wie, czym jest WOŚP

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku przez Kantar Millward Brown na reprezentatywnej próbie aż 97% Polaków zna Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale ⅓

z nich nie wie, że Orkiestra gra tak naprawdę przez cały rok. Fundacja pracuje non stop, zbiera prośby od szpitali, organizuje różne akcje i szkolenia m.in. Pokojowy Patrol, a także festiwal „Pol’and’Rock Festival” (do 2017 roku znany pod nazwą „Przystanek Woodstock”).

 

Ciekawostka nr 4: zbiórka idzie z duchem czasu

Wszystko zaczęło się od zbierania pieniędzy do kolorowych puszek. Dzisiaj możliwości wsparcia fundacji jest naprawdę wiele. Między innymi można zrobić przelew przez dedykowaną stronę https://wplacam.wosp.org.pl, wysyłając SMS-a lub poprzez serwis Facebook. Co ciekawe, od 2014 roku Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oprócz puszek wyposażeni są także w terminale płatnicze.

 

Ciekawostka nr 5: W 2018 roku zebrano rekordową sumę

Od 2016 roku sumy zebrane w kolejnych finałach rosną o co najmniej 20 milionów. W 2017 roku zbiórka po raz pierwszy przekroczyła sumę 100 milionów złotych. Rok później udało się zebrać imponującą kwotę 126 373 804,34 zł.

 

Czy 2019 rok przyniesie kolejny rekordowy wynik? To zależy od każdego z nas.