Dokładnie rok temu, 14 lutego 2018 roku, ukazał się pierwszy numer polskiego „Vogue’a”. Tym samym Polska dołączyła do 22 krajów świata, w których ukazuje się ten tytuł. Magazyn wzbudził ogromne zainteresowanie. W dużych miastach premierowe wydanie sprzedawało się jak świeże bułeczki, a wszyscy dyskutowali o jego okładce, gdzie na zdjęciu Juergena Tellera modelki Anja Rubik i Małgorzata Bela uchwycone były na tle czarnej wołgi oraz Pałacu Kultury i Nauki.

Czytelnicy chętnie sięgają po polską wersję kultowego magazynu. Wszystko za sprawą świetnego dziennikarstwa, wybitnych sesji zdjęciowych i przyciągających okładek – jak ostatnia z magnetycznym zdjęciem Joanny Kulig. Pojawienie się „biblii mody” przyniosło także wielkie zmiany. Przede wszystkim, podniosło prestiż naszego rodzimego rynku wydawniczego, a także stworzyło reklamodawcom przestrzeń do promocji dóbr luksusowych, na które popyt stale rośnie.

Redaktorem naczelnym polskiej edycji jest Filip Niedenthal, wcześniej stojący na czele magazynu „Esquire”.

 

Magazyn z historią

Amerykański „Vogue” to najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn modowy na świecie. I chociaż kojarzony jest głównie z modą, to porusza również wiele tematów kulturowo-społecznych. Sesje zdjęciowe dla „Vogue’a” wykonują najlepsi fotografowie na świecie, a okładki magazynu są prawdziwymi dziełami sztuki.
Pismo zostało założone przez amerykańskiego biznesmena Arthura Turnure’a. Jego celem było ukazywanie „ceremonialnej strony życia”. Pierwszy numer, będący tygodnikiem, ukazał się w grudniu 1892 roku w Stanach Zjednoczonych.

Jednak, jego prawdziwy rozwój nastąpił dopiero kilkanaście lat później. W 1905 roku, po śmierci Turnure’a, „Vogue” trafił do wydawnictwa Condé Nast, gdzie przemieniono go w dwutygodnik, a następnie rozpoczęto wielką ekspansję na inne rynki.

 

Kto nadawał ton?

Zmiany w piśmie to także zasługa redaktor naczelnych, które zawsze były silnymi osobowościami. W latach 1963-1971, pod skrzydłami Diany Vreeland, wielkiej ikony mody, „Vogue” poruszał ważne tematy społeczne np. rewolucji seksualnej i otwierał się na młodych czytelników. Vreeland promowała pismo współpracując z wieloma znakomitym osobistościami, m.in.: Andym Warholem, Twiggy czy Jane Holzer.

Kolejną redaktor naczelną, która wzniosła magazyn na wyższy poziom była Grace Mirabella. To ona zarządzała pismem, kiedy w 1973 roku  „Vogue” został przekształcony w miesięcznik, przedstawiający elitarny świat mody.

Inne podejście miała jej następczyni, otwierająca „Vogue’a” na szersze grono odbiorców. Anna Wintour przejęła stery pisma w listopadzie 1988 roku i kieruje pracą „Vogue” do dziś. Obecnie, Wintour to jedna z najważniejszych postaci w świecie mody. Charakterystyczna równo przycięta fryzura z grzywką i duże ciemne okulary przeciwsłoneczne Chanel to jej znak rozpoznawczy. Co ciekawe, jest najprawdopodobniej jedyną osobą spoza rodziny królewskiej, której wolno przebywać w otoczeniu Królowej Elżbiety II w okularach.

Wintour posiada bardzo silną pozycję w świecie mody i potrafi dyktować trendy. Wypromowała wielu projektantów, m.in: Marca Jacobsa, Very Wang i Alexandra McQueen’a, a także topowe modelki i fotografów. Decydowała o umieszczaniu na okładce „Vogue’a” piosenkarek, aktorek i innych cenionych kobiet, zamiast modelek. Pierwszą gwiazdą, którą można było zobaczyć na okładce była Madonna.
 

„Vogue” w filmie

Charakterystyczny wizerunek Wintour został poznany przez szeroszą widownię po premierze filmu „Diabeł ubiera się u Prady”, w którym wymagająca i charakterystyczna postać szefowej Mirandy Priestly (Meryl Streep) była wzorowana właśnie na Annie Wintour.
Samo pismo „Vogue” również często pojawia się w popkulturze. Było wielką miłością Carrie Bradshaw, znanej ze swojego bzika na punkcie mody i niestandardowych życiowych priorytetów, które podsumowuje ten cytat: „
Kiedy po raz pierwszy przeprowadziłam się do Nowego Jorku, byłam totalnie spłukana. Mimo to czasami zamiast obiadu kupowałam Vogue’a – szybko odkryłam, że syci mnie znacznie lepiej”. Bohaterce Seksu w Wielkim Mieście w późniejszych sezonach serialu udaje się spełnić marzenie i współpracować z ukochanym magazynem, a nawet wystąpić w nim w wyjątkowej sesji ślubnej.

„Vogue” i Anna Wintour stały się także tematem filmu dokumentalnego „Wrześniowy numer”, w którym zostają przedstawione kulisy powstawania największego numeru pisma. „September Issue” to najważniejsze wydanie w roku, które wzbudza wielkie emocje w świecie mody. To właśnie ono otwiera sezon jesienno-zimowy, ukazuje nadchodzące trendy, istotne nazwiska i wydarzenia.

 

Wyjątkowy album

W rocznicę obecności pisma na rynku wydawniczym, pojawi się wyjątkowy album „Punkty zwrotne/ Turning points”, wydany przez nowopowstałe wydawnictwo OsnoVa. Album przedstawia punkty zwrotne w życiu wybitnych postaci

z polskiej kultury i sztuki. Redaktorka albumu, Iza Bartosz zaprosiła do współpracy autorów, którzy przeprowadzili rozmowy z czołowymi twórcami kultury lub ich bliskimi. Rozmawiali o zdarzeniach, które w istotny sposób wpłynęły na życie i twórczość bohaterów. Wśród opisanych postaci znajdziemy: Magdalenę Abakanowicz, Jerzego Antkowiaka, Janusza Głowackiego, Agnieszkę Holland, Ryszarda Horowitza, Krystynę Jandę, Korę, Krzysztofa Kieślowskiego, Katarzynę Kozyrę, Jaceka Kurońa, Dorotę Masłowską, Czesława Miłosza, Zofię Nasierowską, Chrisa Niedenthala, Agnieszkę Osiecką, Jerzego Owsiaka, Pawła Pawlikowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andę Rottenberg, Wandę Rutkiewicz, Jerzego Skolimowskiego, Małgorzatę Szumowską. Wisławę Szymborską, Olgę Tokarczuk, Danutę Wałęsę.
„Punkty zwrotne/ Turning points" to jednak nie tylko obraz szczególnych  Polaków, ale także wyjątkowa opowieść o Polsce i o zmianach, jakie zaszły w naszym kraju.

Kup teraz

Jak będą obchodzone urodziny „Vogue’a”?

Oprócz wydania specjalnego albumu, z okazji urodzin magazynu organizowane jest szczególne wydarzenie. W dniach 16-17 lutego, w warszawskiej Kinotece, odbędzie się Festiwal Vogue Polska. Organizatorzy zaplanowali dla gości wiele atrakcji. Udział w imprezie jest darmowy dla wszystkich czytelników, którzy przy wejściu okażą marcowy numer pisma. Ponadto, na liście uczestników znajdą się osoby posiadające prenumerujące magazyn.

 

Jakie atrakcje czekają na gości Vogue Polska Festiwal?

Na uczestników Festiwalu czekają liczne panele dyskusyjne, warsztaty, pokazy filmowe i spotkania z osobami związanymi z pismem m.in. z modelką Anją Rubik, redaktorem naczelnym Filipem Niedenthalem, szefową działu kultura Andą Rottenberg i wieloma innymi. W sekcji filmowej znajdą się seanse filmów o tematyce modowej, w tym:  „McQueen”, „Coco Chanel”, „Coco Chanel”, „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć pierwszą polską wystawę prac Ellen von Unwerth, a także najlepsze fotografie z rocznej działalności magazynu.