• „Ozark”, Netflix, sezon trzeci

Nazywany „spadkobiercą po Breaking Bad”, „Ozark” daje nam to samo hipnotyzujące poczucie uwięzienia w arcytrudnej sytuacji, w której wciąż tkwią jego bohaterowie. Marty Byrde (Jason Bateman), wieloletni księgowy mafii, zmuszony jest „odpracować” swój dług, piorąc brudne pieniądze gangsterów w nieco zapomnianym kurorcie Ozarks w stanie Missouri. Sprawy nie ułatwia skomplikowana relacja z jego ambitną żoną, Wendy (Laura Linney), dwójka niezwykle rezolutnych, dorastających dzieci oraz fakt, iż przybycie nieznajomych z wielkiego miasta wywraca do góry nogami senne życie mieszkańców okolicy. Senne, dodajmy, tylko z pozoru. Premiera trzeciego sezonu zaplanowano na 27 marca.

 

  • „Spisek przeciwko Ameryce” („The Plot Against America”), HBO, nowość

Miniserial twórców „The Wire” na podstawie powieści Philipa Rotha pod tym samym tytułem. Przedstawia alternatywną wersję historii Ameryki, w której wybory w czasie II wojny światowej wygrywa popularny awiator o nazistowskich poglądach, Charles Lindbergh. Warto podkreślić, iż Lindbergh, postać autentyczna, chociaż mocno zaangażowany w życie społeczne i polityczne oraz udzielający się na wielu polach, nigdy nie ubiegał się o fotel prezydenta USA. Prawdą jest natomiast, iż słynął ze swoich nazistowskich sympatii, otwarcie popierał działania Hitlera w Europie i prowadził kampanię przeciwko zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w drugą wojnę światową. Roth, a wraz z nim scenarzyści David Simon i Ed Burns, w swojej produkcji eksplorują wizję, w której Lindbergh nie tylko startuje w wyborach, ale i je wygrywa. W rolach głównych Zoe Kazan, Morgan Spector, Winona Ryder i John Turturro; premiera pierwszego z sześciu odcinków miała miejsce 17 marca.

Spisek przeciwko Ameryce - Roth Philip
„Spisek przeciwko Ameryce”

 

  • „Dom z papieru”, („La Casa de Papel”), Netflix, czwarty sezon

Najpopularniejsza nieanglojęzyczna produkcja Netflixa, która zdobyła sobie rzesze fanów na całym świecie i zachęciła streamingowego giganta do inwestowania w tzw. oryginalne seriale narodowe. Wartka, intensywna akcja opowiada o grupie ośmiorga przestępców, specjalistów w swoim fachu, którzy pod wodzą tajemniczego Profesora przygotowują zuchwały napad na Królewską Mennicę w Madrycie. Chcąc ukraść nie tyle pieniądze, ile matrycę i papier do ich drukowania, biorą zakładników i, jak można się domyślić, sytuacja eskaluje w stronę, której nikt nie planował. I chociaż Profesor zdaje się być kryminalnym geniuszem, przygotowanym na każdy scenariusz, nawet jego przebiegłość, inteligencja i strategiczne myślenie czasem zawodzą.

Jak na razie powstały trzy sezony „Domu z papieru”. W ostatnim z nich oglądamy jak przyjaciele po fachu łączą siły, aby uwolnić Rio. Musi to być znów spektakularna akcja w formie… napadu na Narodowy Bank Hiszpanii. Tylko że w trakcie pewne rzeczy zaczną się komplikować, a plan doskonały wcale nie jest taki idealny. I jak zwykle, w najbardziej dramatycznym momencie… kończy się sezon! Premiera najnowszej – czwartej odsłony, zaplanowana jest na 3 kwietnia. Z niecierpliwością czekamy co wydarzy się dalej i czym tym razem zaskoczą nas twórcy, bo już wielokrotnie przekonaliśmy się tutaj, że ich wyobraźnia nie zna granic.


Maska Salvadora, kremowa, rozmiar uniwersalny 

 

Pomysł stary jak świat, a zrealizowany w przemyślany sposób i z produkcyjnym rozmachem: oto człowiek tworzy sobie park rozrywki, w którym atrakcją jest pozbawione jakiejkolwiek kontroli i hamulców moralnych przeżywanie przygód z udziałem humanoidów. Roboty, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od żywych ludzi, umożliwiają udział w napadzie na bank, romantycznej uciecze z kowbojem czy też realizację najgroźniejszych, najdziwniejszych fantazji. Jak można się jednak domyślić, maszyny tworzone celem jak największego podobieństwa do człowieka nie tylko każą zastanowić się nad etyczną stroną takiego przedsięwzięcia - przede wszystkim zaczynają rościć sobie prawa do odzyskania kontroli nad własną egzystencją. Premiera pierwszego odcinka trzeciego sezonu miała miejsce 16 marca, każdy kolejny będzie pojawiał się w Polsce w tygodniowych odstępach.


Westworld. Sezon 1 (DVD)

 

  • „After Life”, Netflix, sezon drugi

Czarna komedia o życiu po stracie ukochanej żony? To projekt, który mógł zrodzić się tylko w głowie Ricky’ego Gervaisa. Brytyjski komik, który w swoich stand-upach i monologach podczas Złotych Globów nie oszczędza naprawdę nikogo, zabrał się za kolejny trudny, pełen tabu temat. W serialu „After Life”, którego jest reżyserem i scenarzystą, wciela się w postać Tony’ego Johnsona, dziennikarza małomiasteczkowej gazety, który nie radzi sobie ze śmiercią wieloletniej partnerki. Zgorzkniały, cyniczny i niezwykle bezpośredni, rozważa samobójstwo, próbuje uzależnić się od narkotyków i podejmuje wiele niebezpiecznych decyzji. Wbrew pozorom jednak jest to produkcja pełna ciepła, refleksji i naprawdę udanych żartów. Premierę drugiego sezonu przewidziano na 24 kwietnia.

Netflix - Kod podarunkowy 80 zł

Netflix - Kod podarunkowy 80 zł

 

  •  „Tales from The Loop”, Amazon Prime, nowość

Jedna z bardziej tajemniczych i enigmatycznych produkcji ostatnich miesięcy, oparta na systemie karcianej gry RPG pod tym samym tytułem, która z kolei powstała na podstawie obrazów młodego szwedzkiego artysty, Simona Stålenhaga. Sama gra skupia się na alternatywnej wersji historii świata, a uczestnicy wcielają się w postaci dzieci w wieku od 10 do 15 lat, spotykających na swojej drodze osobliwe maszyny i dziwne stworzenia, istniejące za sprawą tytułowego The Loop, czyli akceleratora cząstek stałych, zbudowanego w ramach tajnego projektu w latach 60. Fabuła serialu skupiać będzie się na mieszkańcach miasteczka, które położone jest nad „pętlą”, w bezpośrednim sąsiedztwie placówki badawczej, prowadzącej brzemienne w skutki eksperymenty. Wśród producentów, scenarzystów i reżyserów poszczególnych odcinków znaleźli się twórcy pracujący wcześniej przy serialach takich jak „Stranger Things”, „Legion” czy „Black Mirror”. Premiera pierwszego, ośmioodcinkowego sezonu, zaplanowana jest na 3 kwietnia.

 

  • „Obsesja Eve” („Killing Eve”), HBO,  sezon trzeci

Znudzeni opowieściami o dzielnych, niezniszczalnych szpiegach, agentach i maszynach do zabijania? „Obsesja Eve” to osobliwa, naszpikowana zwrotami akcji oraz imponującymi scenami morderstw, walk i ucieczek produkcja, w której główne role grają kobiety: Jodie Comer jako Villanelle, młoda, pozbawiona (być może pozornie) głębszych uczuć rosyjska płatna morderczyni oraz Sandra Oh jako Eve Polastri - znudzona, niezbyt ambitna szeregowa pracownica brytyjskiego wywiadu, która rozwija w sobie tytułową „obsesję” na punkcie Villanelle. Serial powstał na podstawie powieści Luke’a Jenningsa, zaś główną autorką scenariusza i producentką wykonawczą jest Phoebe Waller-Bridge, obsypana nagrodami zarówno za „Obsesję Eve”, jak i za „Fleabag”. Premierę pierwszego odcinka trzeciego sezonu zaplanowano na 26 kwietnia, HBO zamówiło też kolejny, czwarty sezon.

Kryptonim Villanelle. Obsesja Eve. Tom 1 - Jennings Luke

Kryptonim Villanelle. Obsesja Eve. Tom 1

 

  • „Fosse/Verdon”, FX, w Polsce do obejrzenia na HBO, nowość

Oglądaliście film „Cały ten zgiełk”? Albo „Kabaret” z Lizą Minelli? Twórcą tych niezapomnianych musicali, które zmieniły Broadway i dzieje filmu muzycznego, był Bob Fosse. Ale tym razem on stał się bohaterem opowieści. „Fosse/Verdon” to porywający, jednosezonowy serial, który pokazuje wzloty i upadki jednego z najważniejszych reżyserów i choreografów. Mamy więc wspaniałe sceny taneczne, burzliwe próby, walki o realizację swojej wizji oraz… dziesiątki romansów.

To, co jest w tym serialu przełomowe, to pokazanie, że za pracami Fosse’ego stał ktoś jeszcze - Gwen Verdon, jego druga żona, tancerka i muza. Scenariusz serialu powstał właśnie na podstawie biografii Verdon autorstwa Sama Wassona.

W role głównych bohaterów porywająco wcielili się Sam Rockwell i Michelle Williams. Uważajcie! Trudno będzie wam oglądać ten serial leżąc na kanapie – jest prawdopodobne, że zaczniecie tańczyć!

The Music of Fosse/Verdon: Episode 1 (Original Television Soundtrack) - Various Artists

The Music of Fosse/Verdon: Episode 1 (Original Television Soundtrack) (Album mp3)