Na polskim rynku pojawia się coraz więcej znanych na całym świecie, doskonałych gier RPG, a my możemy przeżywać niezwykłe, filmowe wręcz przygody. Najwspanialszym elementem tej rozrywki jest to, że możemy w niej zrobić wszystko, co tylko podsunie nam wyobraźnia - dosłownie! Jak to działa? Już tłumaczę!

 

Dobra historia potrzebuje przyjaciół!

RPG polegają na wspólnym opowiadaniu niesamowitych historii - trochę, jakbyśmy tworzyli na żywo przebieg wymarzonego filmu czy historię z nieistniejącej książki. Jedna osoba wciela się zazwyczaj w Mistrza Gry, czyli prowadzącego zabawę. To on lub ona odpowiada za opisywanie świata, który otacza pozostałych graczy. Ci z kolei wcielają się w konkretne osoby, bohaterów historii. Mówiąc bardziej obrazowo: jeśli zagramy na przykład w opowieść o Władcy Pierścieni, to ktoś będzie opisywał co robi, mówi i myśli elficki łucznik, ktoś inny wcieli się w krasnoludzkiego wojownika, a jeszcze inna osoba zostanie hobbitem - poszukiwaczem przygód. Jeśli to ja będę Mistrzynią Gry, opowiem im, jak wygląda, brzmi i pachnie straszliwa armia orków opuszczających bramy Mordoru i pędząca z morderczymi zamiarami w stronę wolnych ludów Śródziemia. Co zrobią elf, kransolud i hobbit, żeby temu zapobiec? Czy poszukają dodatkowych sprzymierzeńców? A może rzucą się do samobójczej walki z potężnym Uruk-hai, dowódcą zielonej armii? Wymyślą coś jeszcze innego? Czegokolwiek by nie postanowili, wspólnie będziemy opowiadać tę historię, czekając jej szczęśliwego (miejmy nadzieję!) końca.

 

Kostki, kartki i ołówek

Cała ta zabawa brzmi znajomo, prawda? Jak byliśmy maluchami, bawiliśmy się przecież w dom, w policjantów i złodziei, wcielaliśmy się w postaci z ulubionych bajek - a to w końcu nic innego, jak odgrywanie ról, czyli czyste RPG! Jednak nowoczesne “erpegi” mają swoją strukturę, dzięki czemu są de facto grą - taką, w której może nam się udać wszystko, co zaplanowaliśmy - lub wręcz przeciwnie, całość naszych działań może zakończyć się piękną katastrofą. Skąd jednak wiemy, w którą stronę potoczy się historia? Dzięki zasadom, spisanym w przepięknych podręcznikach. Te reguły najczęściej zakładają użycie kostek do gier - zarówno zwykłych, sześciościennych, jakie znacie z wielu planszówek, jak i specjalnych kości. Te mogą mieć od czterech do nawet dwudziestu ścianek i wyglądają naprawdę przepięknie! Z kostek korzystamy ilekroć chcemy sprawdzić, czy coś nam wyszło. Sprawdzamy wtedy, jak dobrze nasza postać coś umie - na kartce, na której notujemy sobie jej statystyki. Na przykład, elfi łucznik umie naprawdę nieźle strzelać. Gdy próbuje w coś (lub kogoś!) trafić, patrzymy, jaką kostką powinien rzucić - na przykład taką, która ma dziesięć ścianek. Mistrz Gry powie, jaką minimalną wartość musimy wyturlać - na przykład cztery. Rzucamy kostką i jeśli udało się nam rzucić cztery lub więcej, piękna elfia strzała wbija się prosto w cel! Oczywiście, to tylko przykład działania kostek, każdy system ma swoje zasady, ale to one pozwalają nam nadać grze atmosfery nieprzewidywalności. Bardzo często będziemy musieli rewidować swoje nawet najlepiej dopracowane plany!

 


kości do gry rpg

 

No dobrze, to w co gramy?

Jak wspominałam na początku tego tekstu, gier na polskim rynku jest obecnie prawdziwe zatrzęsienie. Możemy spróbować swoich sił w mrocznym, fantastycznym świecie Warhammera, gdzie drużyna śmiałków musi stawić czoła wrogim siłom Chaosu. Dla miłośników fantastycznych światów w bardziej heroicznym, a mniej mrocznym wydaniu, nie lada gratką będzie gra Dungeons and Dragons, najpopularniejsze RPG na całym świecie, które od niedawna dostępne jest już po polsku. Lada moment pojawi się na rynku gra The Witcher, pozwalająca wcielić się postaci znane ze świata książek i gier o wiedźminie. To samo wydawnictwo szykuje się do wydania Cyberpunka 2077, opartego na starym już systemie Cyberpunk 2020 oraz powstającej właśnie gry wideo wydawnictwa CD Projekt (tej samej, którą reklamuje Keanu Reaves!). Jeśli lubimy kryminały i atmosferę grozy, koniecznie sięgnijmy po Zew Cthulhu, które niedługo pojawi się w sklepach w nowej, przepięknie zilustrowanej wersji. Tutaj przyjdzie nam stawić czoła niewypowiedzianym horrorom rodem z opowieści H.P. Lovecrafta! Wreszcie, nie zapominajmy o najmłodszych - dzieciaki mogą grać w Equestrię, czyli wcielać się w kucyki z My Little Pony, bajki, w której to przyjaźń jest najpotężniejszą magią.

 

Jakiej gry nie wybierzecie, na pewno wybierzecie dobrze, bo RPG to wspaniała zabawa, która pozwala na naprawdę wiele godzin doskonałej zabawy!