Jeśli twój grafik pracy nie mieści się w standardowych godzinach 8-16, to trudno będzie ci uniknąć pracy po zmroku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dla wielu osób to jednak nie problem – niektórzy wręcz preferują nocny tryb pracy, bo właśnie wtedy czują się najbardziej efektywni. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od twoich preferencji, praca w ciemności nie służy wzrokowi. Aby uniknąć przemęczenia oczu, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Właściwie oświetlone biurko to tylko część higieny pracy biurowej. Niebieskie światło emitowane przez ekran męczy wzrok i pobudza, dlatego po wieczornej pracy możesz mieć problem z zaśnięciem. W takiej sytuacji pomóc mogą specjalne okulary z antyrefleksem i filtrem Blue Light oraz specjalne lampy, czy żarówki. Czym kierować się przy wyborze właściwego oświetlenia?

 

Lampka biurkowa kreślarska DIAN, Orno Polska

 

Oświetlenie w miejscu pracy – jaka temperatura i natężenie światła?

Ważny jest nie tylko design i konstrukcja lamp, ale również rodzaj światła, jaki emitują. Chłodne halogenówki, niegdyś bardzo często wykorzystywane w biurach to dziś przeżytek – takie oświetlenie może powodować zmęczenie wzroku, rozdrażnienie i bóle głowy. Z kolei zbyt ciepłe światło może rozleniwiać i ograniczać widoczność detali.

Najlepiej wybierać światło jak najbardziej zbliżone do dziennego, dlatego też warto wybierać żarówki o neutralnej temperaturze barwowej – 4000K. Im wyższa wartość, wyrażona w kelwinach (K), tym chłodniejsze światło – np. 5000-6000K to temperatura chłodna. Jeśli twoja praca wymaga precyzji, możesz zastosować chłodne światło punktowo, jednak nie polecamy centralnego oświetlenia o takim zabarwieniu.

Pracując do późna ponad 8 godzin dziennie i spędzając czas głównie przy komputerze (także po pracy), dobrze jest pod koniec zmienić barwę światła z neutralnej na ciepłą. Pomoże to przygotować oczy do snu. Warto więc wybrać lampy biurkowe, czy podłogowe, w których w każdej chwili można zmienić barwę światła.

W kontekście natężenia, wiele zależy od typu wykonywanej pracy. W biurze zazwyczaj wykorzystuje się światło o natężeniu 500 luksów. W przypadku precyzyjnych prac – jak na przykład rzemiosła czy pracy manualnej – warto zainwestować w lampkę o mocy 1000 luksów. Najlepszym wyborem będzie regulowana lampka do pracy, której natężenie możesz dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Niektóre lampki, jak na przykład LED ACTIVEJET Aje-Venus czy KANLUX S.A. Rexar LED B, możesz również regulować pod kątem temperatury barwowej, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

 

Lampka biurkowa LED ACTIVEJET Aje-Venus

 

Oświetlenie stanowiska pracy – jakie żarówki?

Najlepiej sprawdzą się żarówki LED. Obecnie są one standardem i wcale nie ograniczają się do chłodnych barw, jak było do niedawna. Dziś można bez problemu kupić żarówki LED w szerokim spektrum temperatury barwowej – są energooszczędne i nie nagrzewają się, w przeciwieństwie do halogenów. Ponadto, korzystając z nich, nie trzeba obawiać się uporczywego migotania. Niewątpliwą zaletą żarówek LED jest również dłuższa żywotność.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie na stanowisku pracy?

Oprócz temperatury barwowej i natężenia światła oraz kompatybilności z żarówkami LED warto również zweryfikować takie aspekty jak:

  • ilość trybów oświetlenia (przykładowo, lampka biurkowa LED XIAOMI Mi Desk Lamp ma ich aż cztery: tryb czytania dla poprawy uwagi, tryb komputera dla ochrony oczu, tryb dziecięcy z miękkim światłem oraz tryb ostrości dla poprawy wydajności, dzięki czemu można wykorzystać ją w różnych sytuacjach);
  • regulacja kąta światła – przydatna zwłaszcza przy pracy projektowej (dla maksymalnej swobody warto wybrać lampkę z kilkoma ruchomymi przegubami, jak na przykład lampka biurkowa kreślarska DIAN E27 marki Orno Polska);
  • dodatkowe funkcje – nowoczesne lampy często są wyposażone w dodatkowe funkcje, jak wbudowany termometr i zegarek (takie opcje znajdziesz między innymi w modelu LED PLATINET, 7 W), czy ładowarka indukcyjna (trzybarwowa lampka energooszczędna marki DLED).

 

Lampka biurkowa KANLUX S.A. Rexar

 

Jak rozmieścić oświetlenie miejsca pracy?

Planując rozmieszczenie lampek, warto pamiętać, że najodpowiedniejsze jest połączenie oświetlenia centralnego i bocznego. Centralna lampa sufitowa zdecydowanie nie powinna być jedynym źródłem światła w biurze. Jednak światło płynące z jednej lampki biurkowej również może zmęczyć oczy. Lampki stojące pomagają doświetlić obszary pokoju, które najbardziej tego wymagają, w tym oczywiście biurko. Warto połączyć wspomniane źródła światła dla maksymalnej wygody. Dobrym pomysłem może być ustawienie na biurku dwóch lampek oświetlających stanowisko pracy z obu stron, a dodatkowo, podwieszenie nad nim lampek biurowych z klipsem i elastyczną „łabędzią szyją”, jak w modelu ILUMEN LX-900.

Planując oświetlenie swojego miejsca pracy, warto zadbać o to, by wszystkie lampy świeciły tą samą barwą, aby w pomieszczeniu nie powstawał kontrast, który męczyłby oczy. Również natężenie powinno być jak najbardziej podobne do tego, które emituje monitor.

 

Lampka biurkowa LED PLATINET

 

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy zapewni ci nie tylko komfort, ale również pomoże zadbać o zdrowie twoich oczu. Nie pozwól, by twój wzrok się przemęczał – stosując nasze wskazówki, stworzysz mu optymalne warunki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock