Dlaczego LEDy? Czym różnią się od innych technologii?

Jedną z ich podstawowych cech jest energooszczędność oraz wysoki stopień konwersji energii elektrycznej na świetlną. W praktyce oznacza to, że produkty takie jak listwy LEDowe do łazienki lub lampy są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednak zalety zdecydowanie przewyższają wady. Choć za LEDy trzeba zapłacić więcej niż za halogeny, jednocześnie charakteryzują się one dużą energooszczędnością. Oprócz tego posiadają potencjał do zastosowania podczas budowania tzw. smart home. LEDy do łazienki można skonstruować w taki sposób, aby były sterowane z poziomu aplikacji mobilnej.

 

Taśma LED Yeelight Lightstrip Plus Color - Xiaomi

 

Oświetlenie LED do łazienki. Pomysły i inspiracje

W związku z tym, że technologia LED jest bardzo elastyczna i nadaje się do zastosowania przy mnogości zróżnicowanych rozwiązań (przede wszystkim ze względu na miniaturyzację diod), LEDy w łazienkach występują w najróżniejszych wariantach. Można je podzielić na następujące kategorie:

  • Oświetlenie sufitowe (główne)
  • Oświetlenie ścienne
  • Podświetlenie (poszczególnych przedmiotów będących wyposażeniem łazienki albo montaż odpowiednio skonstruowanych diod bezpośrednio w podłodze)

Technologia LED dostarcza produktów, które spełniają każdą z powyższych funkcji. Na początku warto zacząć od głównego oświetlenia, będącego podstawą kompozycji w każdej łazience.

 

Zasilacz wodoszczelny do taśm LED - SmartLED

 

Oświetlenie główne — oprawy LED do łazienki

Odpowiednio dobrane główne źródło światła to podstawa dobrego oświetlenia w dowolnym pomieszczeniu — łazienka nie stanowi wyjątku od tej reguły. Świetnym rozwiązaniem dla zbudowania bazy oświetleniowej w łazience są tzw. oprawy LED, czyli odpowiednio oprawione zespoły diod, emitujące przyjemne, miłe dla oka światło.

Dobre propozycje w tym zakresie pochodzą od wielu firm, np. Kanlux, która produkuje oprawy w wielu kształtach i formach. Na jej produktach skorzystają pomieszczenia o każdej stylistyce — od loftu, przez minimalizm, po glamour. Warto nadmienić, że wybrane oprawy tej firmy (np. model Varso) posiadają wbudowany czujnik ruchu, który włącza światło w zależności od zapotrzebowania. Jest to zatem podwójna oszczędność — czasu i pieniędzy.

 

Oprawa LED z czujnikiem ruchu Varso - Kanlux

 

Oświetlenie główne — tuby LED

Alternatywną lampą LED do łazienki może być tzw. tuba, posiadająca walcowy, minimalistyczny i bardzo uniwersalny kształt. Z uwagi na sposób konstrukcji tego rodzaju oświetlenia, daje ono nieco bardziej skupioną wiązkę niż opisane powyżej oprawy, jednak dokładnie oświetla całe pomieszczenie.

 

Tuba LED SLIP005033 Spot - SpectrumLED

 

Taśmy LED do łazienki — sposób na wszystko

W przeszłości za oświetlenie łazienki zawsze odpowiadały żarówki, tradycyjne lampy lub halogeny. Nawet te ostatnie, mimo względnie daleko posuniętej miniaturyzacji, nigdy nie były w stanie dorównać rozmiarom maleńkich diod LED. I to właśnie wzajemnie zintegrowane diody, umieszczone na specjalnym, elastycznym materiale, zostały nazwane taśmami LED.

Produkt ten zrewolucjonizował sposób, w jaki myśli się o przestrzeni w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki niemu każde wnętrze może być oświetlone w piękny i oryginalny sposób.

Dzięki możliwościom takich taśm stało się możliwe naświetlenie m.in. półek, przestrzeni za lustrem, wnętrz szuflad, spodów wanien i wybranych fragmentów podłogi, ścian lub sufitów.

 

Taśma LED 24513 LEDS-B - Kanlux

 

Każda taśma musi być w odpowiedni sposób zasilona, a także dobrana pod względem intensywności światła, wodoodporności (zwłaszcza w przypadku taśm znajdujących się w pobliżu wody), a także długości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że to rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne, ale i wielofunkcyjne — część z nich może być regulowana przy pomocy specjalnych aplikacji mobilnych, a także emitować najróżniejsze kolory (są to tzw. taśmy LED RGB).

 

Taśmy LED 300 SMD - Eko-Light

 

Popularne i uniwersalne rozwiązanie — listwy LEDowe do łazienki

Omawiając poszczególne rozwiązania, nie można pominąć ponadczasowych listew. Są to zespoły świateł, najczęściej o możliwości daleko posuniętej regulacji. Na szczególną uwagę zasługuje firma Nave, konstruująca swoje listwy z wyjątkowo trwałego materiału.

 

Listwa LED Affi 1220642 - Nave

 

Jak widać, technologia LED oferuje zróżnicowane i wszechstronne rozwiązania, które z powodzeniem można zaadaptować w łazience. Sprawdź, jak bardzo zmieni się twoje wnętrze dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu LED!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock