Oświetlenie halogenowe do łazienki. Zalety i wady

Lampy halogenowe reprezentują nieco odmienny typ technologii niż popularne obecnie LEDy czy tradycyjne żarówki. Charakteryzują się innym zużyciem mocy, odmiennymi proporcjami konwersji energii elektrycznej, a także kompaktowymi rozmiarami.

Oprawka halogenowa

Zalety halogenów łazienkowych

Jedną z najważniejszych zalet są ich rozmiary. Lampa halogenowa potrafi być znacznie mniejsza zarówno od tradycyjnych żarówek, jak i ich LEDowych odpowiedników. Kolejną zaletą jest również jasność światła za sprawą wysokiej wartości tzw. współczynnika oddawania barw, oznaczanego przy pomocy skrótu CRI, czyli Colour Rendering Index. W codziennym użytkowaniu oznacza to, że oświetlenie halogenowe w sposobie emisji przypomina naturalne światło słoneczne.

Uważa się, że światło emitowane przez halogeny jest bardzo „naturalne” w czysto wizualnym odbiorze ludzkiego oka. Z tego powodu, można je często spotkać w muzeach, centrach wystawowych i innych obiektach użyteczności publicznej.

Pozostaje jednak pytanie: jakie halogeny do łazienki najlepiej wybrać? Przed zakupem warto zapoznać się zarówno z ich mocnymi, jak i nieco słabszymi stronami.

halogen do łazienki

 

Wady halogenów łazienkowych

Jednym z podstawowych minusów tego typu technologii jest nie najwyższy współczynnik konwersji energii elektrycznej na jej inne rodzaje. W tym kontekście oznacza to, że tylko niewielka część prądu przetwarzana jest na faktyczne, widzialne światło — znaczna część konwertowane energii wydzielana jest w formie emisji ciepła. Z uwagi na ten fakt, halogeny do łazienki dość mocno się nagrzewają, co trzeba wziąć pod uwagę przy ich ewentualnym montażu.

Co ważne, na wykresie żywotności plasują się wyżej niż tradycyjne żarówki.

oprawka halogenowa chrom

Jakie halogeny do łazienki najlepiej wybrać? Podstawowe cechy

Przede wszystkim rodzaj halogenów powinien być dostosowany do ich umiejscowienia. Wielu projektantów (lub właścicieli mieszkań, samodzielnie aranżujących swoje lokale) decyduje się na halogeny sufitowe do łazienki, których zadaniem jest wspieranie centralnego, sufitowego źródła światła w postaci większej lampy. Liczba halogenów powinna być dostosowana do oświetlonej powierzchni. Dzięki odpowiedniemu balansowi pomiędzy centralnym a wspomagającym oświetleniem można korzystać z halogenów jako nastrojowego, przyjemnego dla oka dodatku (np. w podwieszanym suficie).

Inne możliwości montażu oświetlenia dotyczą bliższego naświetlenia konkretnych miejsc w łazience — mogą być to np. półki lub szafki. W takim przypadku warto się zdecydować na ścienny montaż halogenów z regulowanymi lampkami. Dzięki temu można będzie idealnie dostosować kierunek światła do konkretnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Popularnym rozwiązaniem (zwłaszcza w przypadku bardziej przestrzennych łazienek) jest naświetlenie okolic umywalek lub wanien. W takim przypadku, w związku z możliwymi zachlapaniami oraz ogólną, częstą obecnością wody, najlepiej zdecydować się na wodoszczelne halogeny do łazienki. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko zwarcia, które może skutkować uszkodzeniem całej instalacji elektrycznej lub nawet pożarem.

oprawa halogenowa

Najlepsze halogeny do łazienki - czyli jakie?

W przypadku montażu tego rodzaju oświetlenia na suficie dobrze sprawdzą się najbardziej uniwersalne modele. Wodoszczelność nie jest tutaj absolutną koniecznością. Z pewnością przydadzą się w tym takie produkty jak oprawy sufitowe firm Kanlux czy Polux.

Alternatywą dla powyższej propozycji będzie oświetlenie ścienne z możliwością swobodnej regulacji. Dzięki takim produktom jak reflektory firmy Paulmann, podczas wykończenia pomieszczenia nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu.

A w przypadku oświetlenia miejsc z obecnością wody, należy znaleźć wodoszczelne warianty tych reflektorów. Różnica w ich cenie w porównaniu z tradycyjnymi halogenami nie jest znaczna, zatem nie będzie to duże obciążenie dla domowego budżetu.

Halogeny paulmann

Halogeny do łazienki – funkcjonalne i ładne

Halogeny stanowią tylko część możliwej aranżacji oświetlenia — najlepiej sprawdzą się w projektach kombinowanych z żarówkami typu LED. Dzięki temu, z łatwością będzie można osiągnąć balans kolorystyczny pomiędzy różnymi źródłami światła. Sprawdź, jak funkcjonalnie możesz oświetlić swoją łazienkę dzięki halogenom!

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com