Podkaszarki elektryczne – na co zwrócić uwagę? Polecane modele 

Jak sama nazwa wskazuje, elektryczne modele podkaszarek ręcznych wymagają dostępu do prądu. O tym, w jaki sposób będzie doprowadzany do silnika, decyduje ich podrodzaj: mogą albo potrzebować stałego podpięcia do gniazdka sieciowego, albo występować w wersji akumulatorowej. W tym drugim przypadku mogą działać bezprzewodowo – po wcześniejszym naładowaniu.

Zaletą obu rodzajów podkaszarek jest atrakcyjna cena. Najtańszy model można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych, natomiast koszt urządzeń ze średniej półki cenowej waha się w okolicy 200-300 zł. Dodatkowym ich atutem jest niska waga – przykładowy model marki 4garden APK3022 waży zaledwie 2,5 kg. Na co, poza ceną, warto zwrócić uwagę przy zakupie, by wybrać model, który będzie służył przez kilka lat?

 

Podkaszarka APK3022 4GARDEN Akumulatorowa

 

Warto wziąć pod uwagę m.in.: 

  • Rodzaj zasilania – podkaszarki zasilane z gniazdka wymagają oczywiście stałego podpięcia. Może być to jednak kłopotliwe w przypadku osób niemających dostępu do bliskiego źródła prądu w ogrodzie. Poprowadzenie kabla z domu może zaś wymagać zastosowania długiego przedłużacza, którym trzeba właściwie manewrować. Co więcej, im dłuższy kabel, tym bardziej spada napięcie prądu, a tym samym moc urządzenia. W takiej sytuacji najlepiej więc zdecydować się na model bezprzewodowy, czyli podkaszarkę akumulatorową, którą wystarczy podładować przed użyciem. Zwykle są jednak droższe od sieciowych, dlatego w przypadku braku problemu z dostępem do gniazdka można spokojnie pozostać przy wersji przewodowej.
  • Moc – wyrażona w Wattach, zwykle wahająca się w przedziale 500-700 W. Bez problemu można jednak znaleźć jeszcze mocniejsze modele, jak np. kosa elektryczna marki NAC BE140-SW-S, której moc wynosi 1400 W, a cena mieści się w granicach 300 zł. Oczywiście im wyższa moc, tym większa siła cięcia trawy.
  • Maksymalna prędkość – wyrażona w obrotach na minutę i właśnie je określająca. Im wyższa, tym sprawniej będzie przebiegała praca. Wspomniany wyżej model NAC to aż 8500 obr/min, z kolei MAKITA UR3501 to model o mocy 1000 W, który zapewnia 6500 obr/min, co także jest bardzo dobrym wynikiem. Czy oznacza to, że im więcej Watt, tym większa prędkość? Niekoniecznie, co udowadnia 550-Wattowy model HECHT 530 – w jego przypadku to aż 10 tysięcy obr/min.

 

Wykaszarka do trawy elektryczna HECHT 530, czerwono-czarna

 

  • Pojemność akumulatora (dotyczy podkaszarek do trawy akumulatorowych) – ponownie sprawdza się zasada „im większa, tym lepsza”. Od niej bowiem (i od mocy – im wyższa, tym więcej prądu pobiera), jak długo urządzenie będzie mogło pracować na jednym ładowaniu. Standardowa pojemność wynosi około 2000 mAh, ale można trafić także na modele 1300, 3000 mAh i więcej – jak w przypadku modelu marki DeWALT DCM561PB o akumulatorze 5000 mAh.
  • Średnica cięcia – wyrażona w centymetrach. Im większa, tym większa jednocześnie wykaszana przestrzeń. Może wynosić poniżej 25 cm, a może przekraczać 40. Zbyt duża może jednak utrudnić podkaszanie trudnodostępnych miejsc, takich jak np. luki między płotem a budynkiem, ale za to przyspieszy koszenie całego ogródka.
  • Możliwość regulacji drążka – dostępne są dwa typy ręcznych podkaszarek ogrodowych: z nieruchomym drążkiem oraz teleskopowym, umożliwiającym regulowanie jego długości. Ta druga opcja będzie odpowiednia szczególnie dla wysokich lub stosunkowo niskich osób. Możliwość regulacji oferuje np. MAKITA DUR181SY.

 

Podkaszarka żyłkowa akumulatorowa MAKITA DUR181SY1x1,5 Ah,

 

  • Rodzaj narzędzia tnącego – albo nylonowa żyłka, albo plastikowe lub metalowe noże. Żyłka bez kłopotu poradzi sobie z przycinaniem trawy, z kolei noże mogą być odpowiedniejsze w przypadku terenów, na których nietrudno natrafić na wystający korzeń czy większy kamień, które zerwałyby żyłkę.
  • Rodzaj głowicy (dotyczy podkaszarek żyłkowych) – do wyboru będą trzy:
    • Ręczna – jak sama nazwa wskazuje, najbardziej obsługowa. Kiedy dojdzie do zerwania części żyłki, to do dalszej pracy trzeba ją wysunąć samodzielnie.

    • Półautomatyczna – w tym przypadku żyłka wysunie się niemal samodzielnie; wymaga wyłącznie dociśnięcia głowicy do ziemi.

    • Automatyczna – najbardziej bezobsługowy model, żyłka przez cały czas wysuwa się samodzielnie i nie wymaga takiej kontroli, jak w dwóch poprzednich przypadkach.

Podkaszarki spalinowe – na co zwrócić uwagę? Polecane modele 

W przypadku tych urządzeń należy liczyć się ze zdecydowanie wyższą wagą niż przy modelach elektrycznych. Podkaszarka spalinowa osiąga średnio wagę ok. 6 kg (oczywiście można trafić zarówno na lżejsze, jak i cięższe), w związku z czym zaleca się używanie jej z pasem podtrzymującym oraz szelkami, które zdejmują ciężar z samych rąk, przenosząc go także na ramiona i plecy.

 

Podkaszarka spalinowa NAC BP540-30B-V

 

Ten typ podkaszarek jest dobrą alternatywą dla elektrycznych modeli szczególnie w przypadku większych ogrodów – wyróżniają się dużą mocą oraz brakiem konieczności podłączenia do gniazdka elektrycznego. Zasilane są bowiem silnikiem paliwowym. To także dobre rozwiązanie, gdy posiadany teren jest wyjątkowo nierówny; kosiarka mogłaby sobie na nim nie poradzić, a podkaszarka elektryczna mogłaby być za słaba. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że silnik w urządzeniach spalinowych jest dość głośny, zalecane jest więc używanie słuchawek ochronnych. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

  • Waga – oczywiście im niższa, tym mniejszego obciążenia dla kręgosłupa i rąk należy się spodziewać. Można trafić zarówno na pięcio-, jak i dziewięciokilogramowe modele.
  • Moc – zwykle osiąga ponad 1000 W, w przypadku wyjątkowo silnych modeli można jednak spotkać się nawet z wartością przekraczającą 2000 W (np. NAC BP620-38KA-T o mocy aż 2794 W).
  • Maksymalna prędkość – zwykle przekracza 8 tysięcy obr/min. Tak jak w przypadku elektrycznych, im wyższa, tym sprawniejsza praca podkaszarki.
  • Średnica cięcia – zazwyczaj jest większa niż 40 cm. I tutaj ponownie: warto dostosować ją do realnych potrzeb, powierzchni ogrodu i liczby trudno dostępnych, ciasnych miejsc.

 

Podkaszarka spalinowa vidaXL, 2-biegowa, pomarańczowa, 3 KM

 

  • Pojemność zbiornika na paliwo – to między innymi od niej zależy, jak długiej pracy na jednym zalaniu podkaszarki spalinowej można się spodziewać. Dużej pojemności można spodziewać się w przypadku modelu marki PERVOI 3KM – to aż 1,2 l.
  • Dołączenie pasa, szelek i okularów ochronnych do zestawu – dzięki temu znika konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów.
  • Rodzaj narzędzia tnącego – może być to żyłka nylonowa, tarcza tnąca albo połączenie żyłki z nożami. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji kupującego.

Podkaszarka ręczna – spalinowa czy elektryczna, którą wybrać? 

Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Niewątpliwie podkaszarka spalinowa będzie najlepszym rozwiązaniem do użytkowania na wymagających, trudnych i dużych terenach. Z kolei podkaszarka elektryczna sprawdzi się w niewielkich ogródkach do wykaszania trawnika przed domem (przy chodniku) albo w okolicy płotu, jako pomoc dla kosiarki. Co więcej, te pierwsze polecane są także do prac profesjonalnych: wykaszania terenów miejskich czy w nadleśnictwie, gdzie trawa koszona jest raczej rzadko i wymaga naprawdę wysokiej mocy. Wybór podkaszarek ogrodowych jest naprawdę duży – wybierz urządzenie, które najlepiej pozwoli ci zadbać o ogród.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock