Pierwszy raz rodzimi artyści zebrali się w Opolu w 1963 roku, co czyni Festiwal Piosenki Polskiej jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w kraju - w 2022 roku odbyła się jego 59. edycja. Jak było w tym roku?

Pierwszy dzień festiwalu był niezwykle sentymentalny, a wokaliści i wokalistki uczcili pamięć gwiazd polskiej muzyki, których nie ma już z nami. Drugi dzień upłynął pod znakiem walki o głosy artystów, którzy wzięli udział w koncertach „Premiery” oraz „Debiuty”. Kto zdobył najwięcej punktów?

Pierwszy dzień festiwalu w Opolu – wspomnienia i folk

17 czerwca na scenie w Opolu wystąpiła cała plejada uznanych zespołów, wokalistek i wokalistów. Piosenki, jakich słuchała tego wieczoru publiczność, miały wspólny mianownik. Było nim wspomnienie artystów, którzy zasłużyli się polskiej muzyce i niejednokrotnie występowali na opolskiej scenie. Koncert otworzyli Krystyna Giżowska, Andrzej Rybiński, Danuta Błażejczyk oraz zwycięzca trzeciej edycji „The Voice Senior” Krzysztof Prusik utworem „Tak bardzo wierzę w nas”, co było oczywiście hołdem dla pamięci Zbigniewa Wodeckiego.

Następnie tribute dla zmarłego Witolda Paszta przygotowali Sławomir, Kajra oraz zespół Nowy Vox.

Piosenki Jonasza Kofty wykonał Sławek Uniatowski, a w dalszej części wieczoru wokaliści zaprezentowali utwory Krzysztofa Krawczyka.

Niezawodna Stanisława Celińska uczciła twórczość Seweryna Krajewskiego, a Marek Piekarczyk wykonał utwór „51”, żeby uhonorować pamięć o Andrzeju Nowaku — liderze zespołu TSA.

Były również jubileusze. 25-lecie pracy artystycznej świętowała Anna Wyszkoni, a pół wieku – Andrzej Rosiewicz. W urodzinowym koncercie publiczność posłuchała Haliny Frąckowiak. Wreszcie swoje 55-lecie uczcili Skaldowie piosenką „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.

Pozostała część wieczoru upłynęła w folkowych rytmach. Koncert „Folkowe Opole” otworzyli Sebastian Karpiel-Bułecka i zespół Zakopower. Po muzykach wystąpiła kapela Golec uOrkiestra, Piersi oraz grupa Enej. Na scenie pojawiła się również Halinka Mlynkova, która zaśpiewała przeboje zespołu Brathanki. Wśród folkowych brzmień nie mogło zabraknąć grupy Tulia.

Drugi dzień festiwalu w Opolu – „Premiery” i „Debiuty”

Głównym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu były koncerty „Premiery” oraz „Debiuty”, które zostały poddane ocenie jury oraz widzów telewizyjnych, którzy mogli wybierać swoich faworytów w SMS‑owym głosowaniu.

Fot. Lukasz Kalinowski/East News, Opole, 18.06.2022. 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. N/z: Karolina Lizer

Karolina Lizer - laureatka koncertu „Premiery”.
Fot. Łukasz Kalinowski/East News

W koncercie „Premier” wystąpili:

 • Sonia Maselik – „Tylko tu”,
 • Filip Lato – „Lepiej mieć”,
 • Stanisława Celińska – „Przytul”,
 • Marien – „Sama”,
 • Wojciech Cugowski – „Znowu będziemy się śmiać”,
 • Chemia – „Jednak jesteś”,
 • Anka – „Z każdą chwilą złą”,
 • Bartas Szymoniak – „Kochać naprawdę”,
 • Karolina Lizer – „Czysta woda”,
 • Sabina Szewczyk – „Arkadia”.

Impreza została przedstawiona w iście eurowizyjnym stylu. Wokaliści i wokalistki otrzymywali głosy od jury, a prowadzący łączyli się z przedstawicielami kolejnych województw, skąd płynęły do muzyków punkty. Potem nastąpiło podliczenie głosów widzów. Ostatecznie najwięcej punktów otrzymała Karolina Lizer z piosenką, która wyprzedziła Ankę i Wojtka Cugowskiego.

Karolina Lizer Premiery Opole płyta piosenka Czysta woda

Kim jest Karolina Lizer?

Opolska publiczność miała szansę spotkać już wczęsniej wokalistkę, która jako finalistka „Szansy na sukces" trafiła do „Debiutów” na 57. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i tam doszła aż do finału. A ci, którzy nie słyszeli jej w Opolu mogli spotkać się z jej debiutancką płytą „Lśniąca. Łąkowe historie” z 2021 r. Zwycięska, nieco folkowa, piosenka „Czysta woda” jest też znana miłośnikom Eurowizji, bo właśnie nią Karolina Lizer starała się otrzymać możliwość reprezentowania kraju podczas Eurowizji. 

Kto wygrał koncert „Debiuty”?

Kolejna tradycja związana z festiwalem w Opolu, i w każdej edycji wzbudzająca wiele emocji, to koncert „Debiuty”. W tym roku dziesiątka artystów rywalizowała o nagrodę im. Anny Jantar, czyli popularną „Karolinkę”, a także nagrodę publiczności. Jak zwykle „Debiuty” mają swój motyw przewodni. W tym roku brzmiał on „pisanie listów w formie szczerego wyznania uczuć - jak uczestnicy widzą siebie i świat”.

Magdalena Meg Krzemień zwyciężczyni Debiutów w Opolu 2022 Fot. Lukasz Kalinowski/East News, Opole, 18.06.2022. 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.

Magdalena Meg Krzemień - laureatka nagrody jury koncertu „Debiuty”.
Fot. Łukasz Kalinowski/East News

Pełna lista uczestników „Debiutów” prezentowała się następująco:

 • Kaja Gniecioszek – „Głowa do góry”,
 • Marie – „Babyhands”,
 • Magdalena Meg Krzemień – „Od dzisiaj”,
 • Weronika Szymańska – „Pióra”,
 • Basia Gąsienica Giewont – „Nie będę”,
 • Anna Hnatowicz – „Naucz mnie żyć od nowa”,
 • Amelia Dubanowska – „Ortygia”,
 • Franciszek Barnowski – „Dom”,
 • Wiktor Kowalski – „Co dnia”,
 • SSKJEGG – „Odżyję”.

Kto dołączył do takich sław jak Maryla Rodowicz czy Edyta Górniak, które również debiutowały na Festiwalu Piosenki Polskiej? W głosowaniu widzów najlepszy okazał się Wiktor Kowalski z utworem „Co dnia” – laureat „Szansy na sukces”, która dała mu przepustkę do Opola. Co zachwyciło słuchaczy? Jego głos, który przypomina nieco naszego reprezentanta z Eurowizji – Krystiana Ochmana.

Wiktor Kowalski laureat Debiuty nagroda publicznosci Fot. Lukasz Kalinowski/East News, Opole, 18.06.2022. 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.

Wiktor Kowalski - laureat nagrody publiczności koncertu „Debiuty”.
Fot. Łukasz Kalinowski/East News

Z kolei jury doceniło Magdalenę Meg Krzemień i jej wpadającą w ucho piosenkę „Od dzisiaj”. Wokalistka jest znana dzięki udziałom w programach „The Voice of Poland” gdzie w ósmej edycji trafiła do półfinału zachwycając swoją interpretacją piosenki „Million Reasons” Lady Gagi. Czy debiuty dodadzą rozpędu jej karierze? O tym przekonamy się niebawem.

Jubileusz Justyny Steczkowskiej w Opolu

Ale to nie koniec festiwalu i muzycznych emocji. W Opolu 25-lecie pracy artystycznej i swoje 50 urodziny świętowała obdarzona niezwykłym głosem Justyna Steczkowska. Na tę okazję przygotowała wyjątkowy recital z największymi hitami począwszy od „Dziewczyny szamana”.

Festiwal w stolicy muzyki polskiej potrwa do 20 czerwca.

A wy oglądaliście Opole? Komu kibicowaliście? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Zwycięzcom gratulujemy, a po więcej muzycznych informacji zapraszamy do sekcji Słucham.

Zdjecie okładkowe: Karolina Lizer podczas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2022. Fot. Łukasz Kalinowski/East News

Przeczytaj także: