Kokos jest orzechem, który przetwarzamy na wiele różnych sposobów. Woda kokosowa to wspaniały elektrolit – nawadnia lepiej niż woda, a przy tym wspaniale orzeźwia, zwłaszcza jeśli jest dobrze schłodzona. Mleczko kokosowe stanowi z kolei wspaniały składnik kulinarny, z którego można wyczarować niezliczoną ilość potraw – a w szczególności tych z kuchni południowoazjatyckiej. Miąższ kokosa można spożywać na świeżo bądź w postaci ususzonej – w obu formach jest niesamowicie smaczny! Olej kokosowy również stosuje się w gastronomii, jednak szczególnie ceniony jest w kosmetyce z uwagi na swoje dobroczynne właściwości. Dlaczego warto stosować olej kokosowy?

 

Olej kokosowy

 

Olej kokosowy w kosmetyce – właściwości

Można pokusić się o stwierdzenie, że olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych, jakie stosuje się w kosmetyce. To świetna wiadomość, ponieważ jest to względnie tani składnik w porównaniu do oleju konopnego, z czarnuszki czy innych uznawanych za składniki o dobroczynnych właściwościach.

Olej kokosowy działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Wszystko dzięki zawartości kwasu laurynowego. Ten sam składnik można znaleźć choćby w mleku matki, którego skład ma wzmacniać dziecięcą odporność. Wysoka zawartość kwasu laurynowego sprawia, że świetnie sprawdza się jako składnik wykorzystywany w pielęgnacji cery skłonnej do niedoskonałości. Może zmniejszać istniejące stany zapalne spowodowane namnażaniem się bakterii i zapobiegać powstawaniu nowych.

 

Marion

 

Olej ten dobrze sprawdzi się również w pielęgnacji skóry atopowej i ze zmianami łuszczycowymi. Dolegliwości tego rodzaju często wywołują świąd i pieczenie. Olej kokosowy łagodzi je, przynosi ulgę, a przy okazji może neutralizować drobne nadkażenia, które powstają na skutek drapania się. Nawilża i odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową skóry. To znakomity emolient, a te w terapii egzemy, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy są niezbędne z uwagi na właściwości ochronne.

Produkt zawiera również witaminy z grupy B, C i E, a także potas, fosfor, żelazo, wapń czy magnez. Jeśli więc zastanawiasz się, czy olej kokosowy jest zdrowy, odpowiedź nasuwa się sama. Mamy tu na myśli zastosowanie na skórę i włosy – w przypadku konsumpcji oleju, zdania dietetyków są podzielone. Polecane są również kosmetyki z domieszką olejku kokosowego.

 

Olej kokosowy na skórę – rafinowany czy nie?

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje oleju kokosowego – rafinowany i nierafinowany. Pierwszy można rozpoznać po neutralnym zapachu. Aby rozróżnić dwa rodzaje oleju, często konieczne jest wczytanie się w skład, ponieważ producenci nie zawsze podają tę informację na etykiecie. Najczęściej łatwo również rozpoznać je po cenie – olej rafinowany jest znacznie tańszy.

Zastanawiasz się, który rodzaj wybrać w przypadku zastosowania w celach pielęgnacyjnych? My polecamy olej nierafinowany. Pierwszy powód niekoniecznie ma związek z właściwościami kosmetycznymi – produkty nierafinowane po prostu pięknie pachną. Mają słodkawy, intensywny aromat kokosa. Jeśli chcesz wykorzystać olej jednocześnie w celach kosmetycznych i spożywczych, warto mieć to na uwadze – rafinowany jest nie tylko pozbawiony zapachu, ale również smaku. Niektórzy preferują lekko wyczuwalny kokosowy aromat, który może dodać charakteru przede wszystkim słodkim daniom. Inni z kolei wolą wariant rafinowany z uwagi na uniwersalność.

Olej nierafinowany jest tłoczony na zimno. Najczęściej pozyskuje się go metodą filtracji lub tłoczenia. Proces ten jest nieco bardziej czasochłonny i mniej wydajny, co ma przełożenie na wyższą cenę oleju. Brak wykorzystania wysokiej temperatury w procesie produkcyjnym skutkuje jednak wyższą jakością oleju. Przetwarzanie na gorąco może zubożyć skład oleju, unicestwiając dobroczynne składniki, jak choćby witaminy. Dlatego twoja skóra bardziej polubi olej nierafinowany.

Przy zakupie warto dokładnie przyjrzeć się składowi, aby wykluczyć zawartość wszelkich substancji chemicznych. Olej niefiltrowany, nierafinowany i bez żadnych dodatków – taki najlepiej przysłuży się cerze.

 

olej-kokosowy-organiczny-500-ml-biocosmetics

 

Olej kokosowy na twarz – czy warto go stosować?

Tak – ale tylko jeśli zachowasz umiar. Nie polecamy stosowania oleju kokosowego jako substytutu kremu nawilżającego. Najlepiej nakładać go na nawilżający podkład, jak choćby hydrolat – olej kokosowy zamknie nawilżenie w skórze. Paradoksalnie, choć działa bakteriobójczo, produkt ten może jednocześnie zapychać ujścia gruczołów łojowych. Możesz go stosować od czasu do czasu na cerę tłustą z niedoskonałościami, jednak codzienne używanie może nadmiernie ją obciążyć. Jako emolient do codziennego stosowania na ten typ skóry najlepiej stosować raczej ultralekki skwalan. Olej kokosowy najlepiej sprawdzi się do cery suchej.

 

Nacomi

 

Olej kokosowy na włosy – jak go stosować?

Jako olej nasycony, dobrze wnika w strukturę włosa, nie obciążając go, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako składnik szamponów i odżywek dla niskoporowatych kosmyków. Często można znaleźć go jednak również w kosmetykach dla włosów kręconych z uwagi na mocne nawilżanie i skuteczne wydobywanie skrętu. Olejowanie włosów olejem kokosowym polecamy przede wszystkim posiadaczom i posiadaczkom prostych, niskoporowatych włosów, mających skłonności do utraty objętości.

 

olej-kokosowy-zimnotloczony-200ml-skora-wlosy

 

Inne zastosowania oleju kokosowego w pielęgnacji

Jeśli chcesz spotęgować korzyści z pielęgnacji, możesz wybrać kosmetyki z olejem kokosowym na skórę i włosy, które zawierają również inne składniki aktywne. Przede wszystkim polecamy jednak zakup czystego oleju nierafinowanego, który możesz aplikować na skórę, włosy, twarz, paznokcie czy spierzchnięte wargi. Coraz popularniejsze staje się również zastosowanie produktu w domowych pastach do zębów na bazie sody oczyszczonej.

 

Zajrzyj do sklepu internetowego Empiku i zapoznaj się z pełną ofertą kosmetyków naturalnych do ciała. Przeczytaj także więcej wskazówek urodowych w pasji Dbam o urodę.