Okulary przeciwsłoneczne jak kocie oko – skąd wzięła się nazwa? 

Tzw. kocie oczy to bardzo kobiecy model oprawek. Szkła tego typu okularów są dość niewielkie, ale ich najbardziej charakterystyczną cechą jest wydłużanie się oprawek w kierunku skroni i wyostrzone zakończenia. Przypomina to budowę oczu pełnych wdzięku czworonogów, stąd wzięła się ich nazwa.

 

Okulary do czytania

 

Krótka historia okularów typu kocie oczy 

Ten typ okularów pojawił się po raz pierwszy już w latach 30. XX wieku i był zainspirowany weneckimi maskami karnawałowymi. Rozpowszechnił się w latach 50. i od tego czasu zdążył zyskać miano kultowego i ponadczasowego. Takie okulary przeciwsłoneczne nosiły gwiazdy Hollywood w latach 50 i 60. XX wieku, m.in Marylin Monroe, Grace Kelly, Audrey Hepburn i Lauren Bacall. Zdecydowanie warto czerpać inspiracje od tych ikon stylu!

 

Okulary przeciwsłoneczne

 

Oprawki typu cat eye w dzisiejszych czasach 

W latach 70. oprawki cat eye zostały nieco wyparte przez aviatory, wayfarery i lenonki. W modzie jednak wszystko lubi wracać – nie inaczej było i z kocimi oczami. W 2021 roku na rynku znajdziesz zarówno oprawki kocie oczy w okularach typu zerówki, przeznaczonych do pracy przy komputerze, jak i w okularach przeciwsłonecznych.

Okulary kocie oczy – dla kogo? 

Obecnie okulary tego typu różnią się nieco od pierwowzorów z połowy ubiegłego wieku. Jest większy wybór różnych rozmiarów, a oryginalny kształt bywa lekko zmodyfikowany. Producenci oferują też różną kolorystykę, wzory i zdobienia tego typu oprawek. Napotykamy też różnice w budowie dolnej części szkieł – mogą być bardziej masywne i kwadratowe lub mniejsze i bardziej opływowe. Dzięki temu łatwiej będzie ci dobrać odpowiedni model dla siebie. Głównie jednak przyjmuje się, że ten kształt oprawek najlepiej będzie pasował osobom, które mają owalny lub okrągły kształt twarzy.

 

Okulary przeciwsłoneczne OVL kocie OK179WZ2 Kemer

 

Kocie oczy wydłużą i wyszczuplą optycznie twarz 

Dzięki temu, że górna, zewnętrzna część oprawek wydłuża się w kierunku skroni, twoja twarz również będzie optycznie wyglądała na wydłużoną. Pomoże to nieco wyostrzyć pełne, mocno zaokrąglone rysy i podkreśli kości policzkowe. To podobna zasada jak nakładanie różu na kości jarzmowe w stronę ucha!

Osoby o twarzy owalnej nie muszą się przejmować dobieraniem kształtu okularów, gdyż pasują im właściwie każde oprawki, jednak to właśnie w kocich oczach ich naturalne, harmonijne proporcje i wydatne kości policzkowe będą pięknie uwidocznione.

U kogo kocie oczy się nie sprawdzą? 

Oprawki te mogą nie pasować osobom o ostrych rysach twarzy. Mowa tu np. o bardzo szczupłej twarzy trójkątnej, o wyraźnie zaznaczonym, nieco spiczastym podbródku czy geometrycznej twarzy kwadratowej, z mocną linią żuchwy. W ich przypadku sprawdzą się raczej kształty zaokrąglone, jak pilotki czy lenonki. Wszystko zależy jednak od danego modelu.

Dobór wielkości i wykończenia oprawek 

Jeśli oprawki są bardzo masywne, grube i mocno zaznaczone, w zdecydowanym kolorze, mogą przytłoczyć drobną i smukła twarz. Osoby takie powinny sięgnąć po wersję kocich oczu w cieniutkiej oprawce. Wykończenie krawędzi również może być mniej lub bardziej ostre. Sprawdzi się u osób o twarzy okrągłej, natomiast osoby o twarzy trójkątnej lub kwadratowej powinny sięgnąć po modele z bardziej zaokrąglonymi końcówkami. Podobna zasada obowiązuje w przypadku dolnej części oprawek.

 

Okulary przeciwsłoneczne ASPEZO Hollydood, brązowo-złote

 

Kolorystyka oprawek a typy urody 

Jeśli chodzi o kolorystykę, osoby o jasnej karnacji, jasnych oczach i włosach zazwyczaj najlepiej wyglądają w stonowanych barwach oprawek, takich jak pudrowy róż, beż albo odcienie pastelowe. Natomiast osoby o bardziej wyrazistym typie urody, np. brunetki w typie południowym, lub panie czarnowłose o bladej skórze mogą zdecydować się na oprawki w mocnych kolorach. Będą również świetnie prezentować się w okularach czarnych i białych. Osoby o rudych włosach najlepiej wyglądają w oprawkach w kolorach ziemi i jesiennych barwach, takich jak zieleń, pomarańcz czy brązy.

 

Okulary CATS kocie oczy korekcyjne brązowe +1, OK-CAT-BRAZ+1

 

Modne wzory na oprawkach w 2021 

Dawniej kocie oczy najczęściej występowały w klasycznych kolorach: czarnym, białym i czerwonym. W tym roku niezwykle modne są kolorowe oprawki, a nawet szkła okularów. Widać to zwłaszcza na rynku okularów przeciwsłonecznych. Modele, których zarówno oprawki, jak i szkła mają szalone, neonowe kolory, nikogo już nie dziwią. Bez problemu znajdziesz też kocie oczy, których oprawki mają deseń kultowej panterki lub zdobione są motywem wężowej skóry. Pamiętaj, że jest to bardzo wyrazisty dodatek, istnieją więc duże szanse, że zdominuje twoją stylizację! Lepiej zatem, aby reszta stroju była raczej gładka, bez wzorów.

 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE GLAM ROCK FASHION OK21WZ5

 

Z czym nosić okulary typu cat eye? 

Na lato możesz wybrać okulary przeciwsłoneczne, których oprawki są zdobione motywami wakacyjnymi i plażowymi, w kolorze słonecznej żółci, niebieskie czy koralowe. Oprawki czarne, białe, czerwone lub w cętki będą doskonale pasować do kobiecych stylizacji inspirowanych modą vintage. Genialnie prezentują się w zestawieniu z klasyczną, czerwoną szminką. Okulary zerówki w czarnych, mocnych oprawkach pasują z kolei do stonowanych, biurowych stylizacji w typie smart casual. Generalnie, oprawki te w dzisiejszych czasach sprawdzą się zarówno do bluzek i sukienek w stylu retro, jak i do jeansów i stylu rockowego. Żeby dodać nieco szyku w stylu glamour, wybierz oprawki zdobione cyrkoniami.

 

Okulary GEEP flex kocie korekcyjne -2, OK-GEEP-BRAZ-2

 

Przed zakupem okularów zerówek do pracy przy komputerze lub w sztucznym świetle upewnij się, że szkła są wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę, aby miały filtr UV co najmniej o wysokości 400 i aby posiadały europejskie oznaczenie jakości CE.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock