Noszenie dzieci w specjalnie przystosowanych do tego celu nosidłach to wygodne rozwiązanie zarówno dla maluchów, jak i dla ich rodziców. Zawsze wtedy, gdy nie bierzesz ze sobą wózka na dłuższą pieszą wycieczkę, istnieje ryzyko, że twoje dziecko straci siły lub po prostu znudzi się pokonywaniem drogi na własnych nóżkach. Nosidła dla dzieci są więc nieocenioną pomocą zarówno podczas wypraw do lasu, jak i w trakcie spaceru po mieście lub po plaży. Sprawdź, jakie nosidełko dla 1,5-rocznego dziecka będzie odpowiednie dla ciebie i twojego szkraba.

Jakie nosidełko dla 1,5-rocznego dziecka?

Odpowiednie nosidło dla dziecka, które skończyło już pierwszy rok życia, powinno spełniać kilka warunków. W dobrze dopasowanym nosidle maluch siedzi stabilnie i wygodnie, ma prawidłowo odwiedzone nóżki, podpartą pupę, uda i kręgosłup. Takie ułożenie i podtrzymanie ciała dziecka pomaga mu utrzymać wygodną pozycję oraz gwarantuje, że jego stawy nie będą obciążone.

 

Primabobo, Nosidełko ergonomiczne, turystyczne

 

Nosidła turystyczne i ergonomiczne dla 1,5-rocznego dziecka

Pamiętając o tym, że delikatny układ kostny dziecka cały czas rośnie, wybieraj nosidła dopasowane do jego aktualnego stopnia rozwoju. Półtoraroczny maluch potrafi już samodzielnie i stabilnie siedzieć, dlatego oprócz nosideł ergonomicznych można go nosić także w nosidełku turystycznym. Szczególną uwagę zwróć na sposób siedzenia malca – dziecko w żadnym wypadku nie może „wisieć” z wyprostowanymi nóżkami. Przeciwnie, maluszek powinien obejmować swoimi nogami opiekuna i być do niego przytulony - wtedy kręgosłup zachowuje naturalną krzywiznę. Z tego samego względu zawsze noś swoje dziecko przodem do siebie. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku noszenia dziecka na brzuchu jak i na plecach opiekuna.

 

Be Lenka, Nosidełko regulowane, Mini, Fruits Red

 

Nosidełko dla 1,5-rocznego dziecka - dobre dopasowanie

Nosidełko dla dużego dziecka powinno odznaczać się dużą wytrzymałością materiału, ponieważ musi utrzymać malca, który w wieku około 18 miesięcy waży już nawet kilkanaście kilogramów. Dla komfortu swojego i dziecka, koniecznie zwróć również uwagę, aby nosidełko posiadało szerokie i miękkie pasy, które można swobodnie regulować. Takie nosidło idealnie dopasujesz do zmieniającej się z miesiąca na miesiąc sylwetki malca.

Nie zapominaj także o tym, że noszenie ciężkiego ładunku na plecach będzie łatwiejsze, jeśli dobierzesz parametry nosidła do twojego wzrostu i proporcji. Nosidełko dla dziecka reguluje się podobnie jak zwyczajny plecak turystyczny - bez trudu dopasujesz w nim długość szelek, pasa biodrowego oraz piersiowego. Dobre oparcie na ramionach i biodrach pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć w ten sposób twój kręgosłup.

 

Infantino, Nosidełko ergonomiczne z kapturkiem

 

Nosidło turystyczne – jego zalety i wady

Nosidełko turystyczne swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjny plecak na stelażu. Wyposażone jest w podpórkę umożliwiającą stabilne postawienie go na podłożu, dzięki czemu możesz bezproblemowo włożyć do niego swoje dziecko. Malca przypina się pasami, aby zapewnić mu bezpieczną podróż. Nosidła turystyczne wyposażone są w wygodną regulację pasów dla rodzica, co pozytywnie wpływa na wygodę i komfort podczas noszenia.

Nosidło dla dużego dziecka - jak dopasować wysokość siedziska?

Nosidło z regulacją wysokości siedziska umożliwia dziecku podziwianie świata zza pleców rodzica, co na etapie rozwoju kilkunastomiesięcznego malucha stanowi dla niego dodatkową atrakcję i pomaga zająć jego uwagę podczas dłuższej wycieczki. Przed wspólną wycieczką, pamiętaj więc o wyregulowaniu siedziska w nosidle - jest to ważne, ponieważ, gdy dziecko siedzi zbyt nisko, nie może obserwować drogi, natomiast gdy środek ciężkości zlokalizowany jest za wysoko, jego kręgosłup jest nadmiernie obciążony.

 

Be Lenka, Nosidełko regulowane, 4Ever, Neo Zebra Grey

 

Rozmiar i waga nosidła turystycznego

Nosidło turystyczne jest większe i cięższe niż modele przeznaczone do użytku codziennego. Wyruszając w podróż z dzieckiem, musisz więc wygospodarować na nie odpowiednio dużo miejsca w bagażniku. Niosąc szkraba na plecach w nosidle turystycznym, pamiętaj również o tym, że twój środek ciężkości jest przesunięty, a głowa dziecka znajduje się ponad twoją głową, dlatego też ostrożnie pokonuj ciasne odcinki drogi.

Nosidełko ergonomiczne – komfort i wygoda

Dziecko, które skończyło pierwszy rok życia, może podróżować w wygodnym i komfortowym nosidełku ergonomicznym. Umożliwia ono bliski kontakt fizyczny między rodzicem a maluchem, dzięki czemu dzieci czują się w nim bezpiecznie i często zasypiają kołysane łagodnym ruchem opiekuna.

Zaletą tego rodzaju nosidła dla dzieci jest również miękki panel, dzięki któremu maluch przybiera wygodną dla siebie pozycję, podobną jak podczas noszenia w chuście. Szeroko odwiedzione i dobrze podparte nóżki dziecka pomagają zachować zdrowie stawów biodrowych, a kręgosłup jest odpowiednio podparty. Takie nosidła są lekkie i wytrzymałe, poza tym złożone zajmują niewiele miejsca. Dużą zaletą jest także ich uniwersalność, ponieważ możesz je nosić zarówno na plecach, jak i na brzuchu.

 

Be Lenka, Nosidełko regulowane, 4Ever, Folk Grey

 

Dodatkowe akcesoria do nosidełek dla dzieci – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli planujesz dłuższe wyprawy ze swoim szkrabem, przyjrzyj się ofercie akcesoriów do wybranego przez ciebie modelu nosidełka. Przykładowo, nosidła ergonomiczne często są wyposażone w kaptur dla dziecka. Jest to przydatna opcja, która pozwala ochronić główkę malucha przed zimnym wiatrem lub mocnym słońcem. Modele turystyczne mogą mieć specjalny daszek przeciwsłoneczny oraz osłonkę przeciwdeszczową. Oba te gadżety okazują się bardzo przydatne podczas dłuższych wędrówek w zmiennych warunkach atmosferycznych. Nosidła turystyczne niekiedy są też wyposażone w specjalne strzemiona, dzięki którym dziecko może w każdej chwili poprawić swoją pozycję na wygodniejszą oraz oprzeć nogi.

O czym trzeba pamiętać podczas noszenia dziecka w nosidle?

Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę z dzieckiem w nosidełku, zadbaj o odpowiedni strój malucha dobrany do warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdza się na przykład metoda „na cebulkę”. Gdy używasz nosidełka ergonomicznego, pamiętaj, że dziecko rozgrzeje ciepło twojego ciała. Szczególną uwagę zwróć na stopy i dłonie, które mogą zmarznąć na spacerze, a także na nakrycie głowy. Pamiętaj również o robieniu przerw w trakcie spaceru, aby malec mógł rozprostować nogi, napić się i zjeść.

Wybierz idealne nosidło i regularnie spaceruj ze swoim maluchem, korzystając z każdej wolnej chwili, którą możecie spędzać razem na świeżym powietrzu. Planuj ekscytujące wyprawy i ciesz się możliwością swobodnego przemieszczania, jakie daje nosidełko dla dużego dziecka.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.