Gdy na zewnątrz robi się cieplej, wiele osób wybiera się pod namiot, aby zaczerpnąć świeżego powietrza po długiej zimie i w pełni korzystać z uroków natury. Do takiego wyjazdu – czy to na zorganizowany kemping, czy też do tak zwanego „spania na dziko” trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Mowa nie tylko o namiocie, karimatach, materacach i śpiworach, ale również o różnych akcesoriach. Im lepiej skompletujesz listę niezbędnych sprzętów, tym większą samodzielność sobie zagwarantujesz, w tym m.in. możliwość przygotowania posiłku nad ogniskiem podczas biwaku.

 

Naczynia, sztućce turystyczne

 

Na rynku znajdziesz duży asortyment naczyń przystosowanych do wykorzystania na kempingu. Możesz użyć ich na przenośnej kuchence turystycznej zasilanej gazem lub nawet nad ogniskiem – wybór należy do ciebie. Co warto ze sobą zabrać? 

Kuchenka turystyczna – jak ją wybrać? 

Zacznijmy od najważniejszego – czyli właśnie od kuchenki turystycznej. Bez niej trudno wyobrazić sobie całkowitą niezależność na biwaku, zwłaszcza jeśli przemieszczasz się z miejsca na miejsce i nie zawsze śpisz na zorganizowanych kempingach. Możesz oczywiście rozpalić również ognisko, jednak w takich warunkach przygotowanie posiłku jest znacznie trudniejsze, a opcji przygotowywanych potraw jest zdecydowanie mniej.

 

Kuchenki i kartusze

 

 

Kuchenka sprawdzi się w każdej sytuacji – jest stosunkowo niewielka, przystępna cenowo, a do jej zasilania potrzebny jest gaz w butli, którą możesz zabrać ze sobą z domu lub łatwo dokupić np. na stacji benzynowej. W przeciwieństwie do rozwiązań elektrycznych, podczas korzystania z kuchenki turystycznej nie musisz mieć dostępu do prądu, a więc możesz używać jej w każdych warunkach – nawet w samym środku leśnej głuszy.

Tanie i poręczne modele kuchenek znajdziesz między innymi w ofercie marki Campter czy Survival Kettle. Wybierając kuchenkę, zwróć uwagę przede wszystkim na przestrzeń, jaką zajmuje, oraz wagę, która nie powinna przekraczać 1 kg. Na rynku znajdziesz ultralekkie modele, które ważą nawet poniżej 300 g, choć normą jest waga w granicach 300-500 g. W bardziej rozbudowanych kuchenkach istnieje możliwość wykorzystania dodatkowego paliwa w formie tabletek. Warto również zwrócić uwagę na obecność pokrowca.

 

Survival Kettle, Kuchenka turystyczna

 

Naczynia kempingowe – w co się wyposażyć? 

Podczas wyboru naczyń biwakowych warto przeanalizować swoje potrzeby i to według nich kompletować zawartość bagażu. Im więcej niepotrzebnych naczyń, tym większe obciążenie, jak również utrata cennej przestrzeni w plecaku. Warto szukać kompaktowych zestawów, które można złożyć, znacznie redukując zajmowane przez nie miejsce.

 

Esbit, Zestaw naczyń, Cookware 3 Standard, szary, 8elem.

 

Niektóre garnki kempingowe, jak na przykład zestaw naczyń turystycznych Esbit, można złożyć warstwowo i oszczędzić maksimum przestrzeni. Jeśli szukasz kompleksowego akcesorium dla kilku osób, w którym ugotujesz porządny obiad podczas biwaku, warto rozważyć zakup zestawu Naturehike, który również możesz złożyć w jeden pakunek. Składa się z wykonanych z aluminium garnków, talerzyków, misek oraz pokrywek. Co ważne, cały zestaw waży niewiele ponad 600 g!

 

NATUREHIKE Zestaw garnków CAMP ALU 3

 

Przy dopasowywaniu naczyń na kemping pojedynczo, a nie w całościowym zestawie, pamiętaj o takich akcesoriach, jak:

  • garnki turystyczne
  • miski
  • talerze
  • menażka turystyczna (kompaktowe rozwiązanie, które umożliwia przygotowywanie posiłków i spożywanie ich)

Warto pamiętać nie tylko o akcesoriach do gotowania, ale również przechowywania napojów, jak:

  • kubek (najlepiej ze szczelnym zamknięciem, termiczny – dzięki temu można zabrać napój ze sobą wszędzie i zachować jego temperaturę bez ponownego podgrzewania)
  • manierka turystyczna – warto wybrać model otoczony warstwą termoizolacyjną, ze szczelną zakrętką i szerokim wlewem.

 

Mil-Tec Manierka Bukłak Mały 0.75L Western

 

Z jakiego materiału powinny być wykonane naczynia turystyczne? 

Wybór materiału, z jakiego wykonano naczynia na kemping jest niezwykle ważny. Szkło nie sprawdzi się z uwagi na ryzyko łatwego stłuczenia. Plastik również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ łatwo się topi i może pękać. Najlepszym wyborem jest aluminium – stosunkowo lekkie, a przy tym bezpieczne i wygodne w użyciu. Również w żeliwnych garnkach łatwo i komfortowo się gotuje – zwłaszcza nad ogniskiem, jednak są one cięższe.

 

Termosy

 

Co jeszcze zabrać ze sobą na biwak? 

Przy kompletowaniu bagażu na kemping czy biwak można wziąć pod uwagę zabranie ze sobą termosów lub kubków termicznych, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury napojów. Warto mieć przy sobie również dobry nóż, a najlepiej ich zestaw. Na rynku znajdziesz wybór wielofunkcyjnych scyzoryków, jednak one nie wystarczą do przygotowania posiłku. Zestaw Santoku inspirowany tradycyjnymi nożami japońskimi to idealny wybór dla tych, którzy nawet w biwaku chcą gotować wysokiej jakości domowe dania!

 

ZESTAW NOŻY TURYSTYCZNYCH SANTOKU SET GSI OUTDOORS

 

Możesz również wyposażyć się w niezbędnik, który w swojej ofercie ma na przykład McKinley. Nóż, otwieracz, korkociąg, widelec i łyżka w jednym – takie akcesorium warto zawsze mieć pod ręką!

 

McKinley, Niezbędnik turystyczny, Faltbar 137204, srebrny

 

Tym, którzy podróżują samochodem i nie stawiają lekkości wyposażenia na pierwszym miejscu, może przydać się również lodówka turystyczna. Latem można w niej schłodzić napoje i przechowywać produkty wymagające niższych temperatur, jak choćby sery i inne rodzaje nabiału.

Gotowy do drogi? Przy wyposażeniu swojego ekwipunku w powyżej wymienione akcesoria przygotujesz się na każdą ewentualność i będziesz cieszyć się niezależnością podczas przygotowywania własnoręcznie posiłków!

Sprawdź inne artykuły z pasji Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / Daxiao Productions