Niezależnie od preferowanego rodzaju muzyki dobrym rozwiązaniem dla fanów śpiewania jest specjalny mikrofon do karaoke. Dzięki niemu można zapomnieć o długich wędrówkach do klubów, a zabawą muzyczną można zająć się właściwie gdziekolwiek. Jak zatem wybrać dobry mikrofon, aby sprawdził się w każdych rękach?

W jaki sposób działa mikrofon do karaoke?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje mikrofonów — dynamiczne oraz pojemnościowe. Te drugie charakteryzują się wysoką dokładnością nagrywania, czułością na dźwięk, ale także wyższą ceną. Technologia dynamiczna funkcjonuje zaś na bazie połączenia membrany oraz cewki elektromagnetycznej. Ich dużym plusem jest relatywnie niewysoka cena oraz brak konieczności podłączania dodatkowego sprzętu przed rozpoczęciem śpiewu. Jest to jedna z najbardziej istotnych różnic pomiędzy tymi rodzajami mikrofonów pod względem technicznym. Pojemnościowe wymagają współpracy z mikserem lub interfejsem audio, które dostarczają im tzw. zasilanie Phantom o wysokości 48 V. Dynamiczne najczęściej są zaś podłączane bezpośrednio do komputera lub innego sprzętu, który ma przetwarzać sygnał.

mikrofon do karaoke empik

Większość mikrofonów bezprzewodowych do karaoke wykorzystuje technologię dynamiczną. Ma to swoje uzasadnienie w specyfice użytkowania tego rodzaju urządzeń — najczęściej wykorzystuje się je w ruchliwych pomieszczeniach, podczas wspólnej zabawy towarzyskiej lub rodzinnej. Mikrofony dynamiczne są zaś odporne na działanie czynników zewnętrznych — takich jak obecność wilgoci lub wahania temperatur.

Znaczna część mikrofonów do karaoke dla dzieci i dorosłych łączy się z innymi urządzeniami za pośrednictwem standardu Bluetooth. Ich obsługa jest bardzo prosta i najczęściej obejmuję instalację programu do wykonywania karaoke, które nietrudno znaleźć w internecie lub platformach sprzętowych telewizorów SmartTV.

mikrofon bezprzewodowy karaoke

Konstrukcja i funkcjonalność dobrego mikrofonu do karaoke

Jedną z podstawowych cech tego rodzaju sprzętu jest jego mobilność. Został on zaprojektowany w celu przenoszenia z rąk do rąk podczas wspólnej zabawy, a jego konstrukcja uwzględnia to zastosowanie — najczęściej wykonany jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych lub elementów metalowych.

Mikrofon do śpiewania

Funkcje mikrofonu do karaoke nie ograniczają się jednak do samego odbioru śpiewu i jego transmisji do urządzenia wyjściowego. Dobre modele takich urządzeń często posiadają możliwość tzw. modulowania głosu, czyli podbijania określonego zakresu tonów (niskich, średnich lub wysokich), redukowania szumów pochodzących z otoczenia (co jest szczególnie przydatne podczas imprez, w czasie których zwykle trudno o sterylną ciszę), a także tzw. efektu echo, który upodobni głos wykonawcy do takiego, który rozbrzmiewa podczas prawdziwych występów na żywo na dużych scenach. Pomoże też zamaskować niedoskonałości śpiewu — przecież w karaoke nie chodzi o idealne, czyste wyśmiewanie wszystkich dźwięków, lecz o dobrą zabawę. Dobry mikrofon do karaoke pozwoli każdemu na przełamanie skrępowania przed znajomymi — dzięki niemu każdy odnajdzie w sobie odwagę do zaśpiewania ulubionych utworów.

mikrofon star

Przy zakupie tego rodzaju sprzętu warto zwrócić uwagę na jego sposób zasilania. Część dostępnych na rynku propozycji opiera się na tradycyjnym wykorzystaniu baterii. Inne oferty zawierają wbudowany akumulator litowo-jonowy o długim okresie użytkowania. W obu przypadkach należy uważnie sprawdzić w opisie producenta statystyczną długość użytkowania na jednym ładowaniu bądź świeżym zestawie baterii. Pozwoli to na zaplanowanie całej muzycznej zabawy w taki sposób, aby każdy mógł komfortowo dokończyć swój występ bez obaw o wyczerpującą się w mikrofonie baterię.

Dodatkowe funkcje mikrofonów do karaoke

Część tych urządzeń posiada świetną funkcjonalność, która wykracza daleko poza cechy typowego mikrofonu. Popularną opcją dodatkową jest możliwość wykorzystania ich w charakterze przenośnych głośników Bluetooth — dzieje się to za sprawą wbudowanych w nie głośniczków. Być może jakość dźwięku nie będzie powalająca, ale z pewnością zaspokoi potrzeby spragnionych odrobiny muzyki imprezowiczów.

Dodatkowo, mikrofony, choć zwykle reklamowane jako przeznaczone stricte do karaoke, można wykorzystać także w bardziej tradycyjnych zastosowaniach, przede wszystkim do nagrywania mowy, podcastów, vlogów oraz innych nieskomplikowanych materiałów. Jest oczywiste, że jakość takich nagrań nie będzie dorównywać wysokim standardom studiów nagraniowych, jednak z powodzeniem sprawdzi się podczas produkcji domowych materiałów audio.

Podsumowanie. Jaki mikrofon do karaoke kupić?

Kilka dodatkowych funkcji nie zaszkodzi. Imprezowicze oddają się karaoke tylko raz na jakiś czas — nie warto, aby pomiędzy tymi sytuacjami sprzęt pozostał nieużywany. Dobrą propozycją wszechstronnego bezprzewodowego mikrofonu do karaoke jest np. firma Iso Trade, produkująca szeroką gamę urządzeń z tej kategorii. Ich ceny z reguły są niewysokie i potrafią zamknąć się nawet w granicach 50 złotych. Alternatywą z podobnej półki cenowej są produkty XREC.

mikrofon iso trade

Świetną alternatywą przeznaczoną konkretnie dla dzieci będą produkty spod szyldu AVALON. Posiadają one typowo dziecięcy design, który jeszcze bardziej zachęci młodych śpiewaków do wykonywania ich ulubionych piosenek.

karaoke dla dzieci

Przekonaj się jak przyjemne, odświeżające i twórcze jest karaoke — a to wszystko dzięki jednemu, niedrogiemu mikrofonowi!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.