Jak karuzela nad łóżeczko wpływa na dziecko? 

Karuzela zamontowana nad łóżkiem dziecka, a więc wisząca nad jego buzią, przede wszystkim skupia uwagę malucha. To przekłada się na uatrakcyjnienie czasu spędzanego przed zaśnięciem czy podczas leżakowania. Zdecydowana większość rodziców zmaga się z problemem płaczu malucha pojawiającego się od razu po zostawieniu go w łóżku. Karuzela nad łóżeczko, dzięki kolorowym maskotkom obracającym się nad główką i generowaniu kojącej melodii, uczy niemowlę koncentracji. Gdy dziecko skupi uwagę właśnie na nich, „zapomina” o płaczu i wycisza się bez utulenia przez opiekuna. Dzięki temu rodzic może skupić się na wykonywaniu dodatkowych obowiązków lub odpoczynku, a maluch czuje się bezpiecznie.

 

Karuzele i pozytywki

 

Jak wspomnieliśmy we wstępie, karuzele uczą także malucha rozpoznawania kształtów, barw i dźwięków. Oswajają go nie tylko z różnymi kolorami, ale także ich odcieniami. Wszystkie te cechy przekładają się dodatkowo na wsparcie motoryki dużej dziecka. Na odpowiednim etapie jego rozwoju można zauważyć, że rusza rączkami i nóżkami na widok poruszających się, dobrze już sobie znanych kształtów. Z czasem zacznie wyciągać dłonie w kierunku wiszących zabawek i będzie chciał je złapać.

Od kiedy warto zamontować karuzelę do łóżeczka – ile miesięcy powinno mieć dziecko? 

Na samym początku warto wspomnieć, że odpowiedni wiek nie oznacza w tym przypadku, że dla zbyt małego dziecka karuzela może być niebezpieczna. Nie będzie zagrażała jego zdrowiu ani prawidłowemu rozwojowi. Kwestia tego, od kiedy warto ją wprowadzić, dotyczy przede wszystkim sensowności zastosowania karuzeli. Noworodek nie ma jeszcze do końca rozwiniętego wzroku, w związku z czym zwyczajnie nie zauważy zabawki. Z tego samego powodu może początkowo nie skupiać spojrzenia na twarzach swoich opiekunów. Maluchy tuż po narodzinach widzą przedmioty znajdujące się około 20-30 cm od ich twarzy. Wszystko to, co jest bardziej oddalone, jest w jego oczach rozmazane. Początkowo nie rozróżniają także kolorów.

 

Tiny Love, karuzela podróżna Magiczna Kraina

 

Po pierwszym miesiącu życia dziecka sytuacja zaczyna się zmieniać. Zależnie od tempa jego rozwoju, do około 3. miesiąca może zacząć widzieć przedmioty oddalone o średnio 60 cm. Co więcej, dziecko zaczyna śledzić wzrokiem to, co się przed nim porusza – np. twarze swoich rodziców. I to właśnie odpowiedni moment, by zacząć wprowadzać karuzelę niemowlęcą. Choć nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zawiesić ją od razu po kupieniu łóżeczka, to właśnie między 1. a 3. miesiącem życia malucha ten rzeczywiście zacznie z niej korzystać.

 

Tiny Love, karuzela Leśna Kraina

 

Jaką karuzelę do łóżeczka warto wybrać? Kolory mają znaczenie 

W wyborze karuzeli należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Po raz kolejny będzie miało to związek z etapem rozwoju jego wzroku. Bo choć między wspomnianym 1. a 3. miesiącem życia maluch widzi przedmioty oddalone o ok. 60 cm od jego twarzy, to w dalszym ciągu nie ma zdolności rozpoznawania kolorów. W tym wieku zaczyna jednak zauważać mocno kontrastujące barwy – będzie widział więc różnicę między czernią i bielą czy żółcią i szarością. Najprawdopodobniej nie odróżni natomiast jasnego pudrowego różu od bieli.

 

SmilyPlay, zabawka interaktywna Karuzela z projektorem

 

Między 3. a 6. miesiącem życia dziecko zaczyna zwykle powoli rozróżniać kolory. Jego wzrok w dalszym ciągu nie jest jednak tak wyraźny, jak u dorosłego. W związku z tym maluch wciąż będzie żywiej reagował na mocno kontrastujące barwy niż te „zlewające się”. O tym, jaka karuzela do łóżeczka będzie odpowiednia dla twojego malucha, w pierwszej kolejności decydują więc jej kolory. Stylowe biało-szare modele mogą zachęcać pod względem designu, jednak dla dziecka będą zwyczajnie nieatrakcyjne. Dlatego też zabawki dla najmłodszych charakteryzują się zastosowaniem żywych, kontrastujących kolorów.

 

Tiny Love, karuzela podróżna Pack&Go - Magiczna kraina

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie karuzeli niemowlęcej? 

Kolorystyka to oczywiście niejedyne kryterium wyboru. Równie istotne, szczególnie pod względem dalszego rozwoju dziecka, jest dodatkowe wyposażenie karuzeli. W wersji podstawowej będzie się składała oczywiście z elementu umożliwiającego przymocowanie do ściany łóżeczka oraz głowicy ze zwisającymi zabawkami. Na rynku możesz jednak znaleźć także:

  • Karuzele do łóżeczka z pozytywką – modele, które poza obracaniem wiszących zabawek, dodatkowo generują różne dźwięki.

Do najbardziej popularnych należą:

  • kojące melodie w stylu kołysanek,
  • uspokajające dźwięki natury,
  • możliwość nagrania głosu rodzica – np. śpiewającego ulubioną kołysankę malucha czy mówiącego uspokajające słowa.
  • Karuzele do łóżeczka z projektorem – w tym przypadku dodatkową atrakcją staje się projekcja nocnego nieba: gwiazd, księżyców, planet. Nad główką malucha będą nie tylko obracać się przyjazne zwierzaki czy wesołe kształty, ale także bajeczne, „wiszące w powietrzu” gwiazdki. To modele atrakcyjne nie tylko ze względu na wyświetlanie dodatkowych elementów stymulujących wzrok malucha, ale także generowanie delikatnego światła (często w różnych, zmieniających się kolorach). Może ono jeszcze bardziej zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dziecka.

 

Tiny Love, karuzela Zabawa na łące

 

Dodatkowe funkcje karuzeli do łóżeczka 

Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe opcje związane z obsługą karuzeli. Dobrze wyposażone modele mogą reagować na płacz niemowlęcia. Oznacza to, że gdy maluch np. przebudzi się w nocy i zacznie popłakiwać, karuzela automatycznie się uruchomi, włączy muzykę, nagranie rodzica czy projektor. Dzięki temu maluch może wyciszyć się bez pomocy rodzica. Dodatkowym atutem będzie możliwość uruchomienia karuzeli lub innych jej funkcji zdalnie, przy użyciu specjalnego pilota. Opiekun nie musi wówczas podchodzić do łóżeczka, a więc rozpraszać czy dodatkowo rozbudzać dziecko.

Warte uwagi są także modele, które umożliwiają odłączenie poszczególnych elementów. To np. Karuzela z misiami marki Fisher Price, w której możliwe jest odpięcie karuzeli i wykorzystanie jej np. w wózku – oraz głowicy generującej dźwięki i będącej przy okazji projektorem gwiazd. To przekłada się na dłuższe wykorzystywanie funkcji karuzeli przez dziecko. Będziesz mieć możliwość postawienia projektora na szafce nocnej starszego malucha – nawet do wieku szkoły podstawowej!

 

Fisher Price, karuzela z misiami

 

Koniecznie zweryfikuj więc poziom wyposażenia interesującej cię karuzeli dziecięcej – i wybierz tę, która najlepiej posłuży twojemu maluchowi!

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Valentina Perfilyeva