Co to jest kabel optyczny?

Ten rodzaj przewodu wyróżnia się przesyłem danych przy pomocy emitowanego czerwonego światła. Z tego powodu nazywany jest także światłowodem. Fala świetlna zapewnia niezwykle dużą prędkość przesyłu, a także gwarantuje niemal bezstratność informacji podczas przekazu. Dlatego też przewody optyczne gwarantują wyjątkowo wysoką jakość dźwięku. Do jego budowy wykorzystuje się włókno światłowodowe wykonane ze szkła, krzemionki lub tworzywa sztucznego.

Kabel optyczny służy do połączenia ze sobą dwóch sprzętów audio-wideo i wykorzystywany jest przede wszystkim do podpięcia dodatkowego urządzenia do telewizora: odtwarzacza DVD, kina domowego czy konsoli.

Kabel optyczny T-T TOSLINK Digital, 3m Gembird

Jakie są największe zalety złącza optycznego?

Pierwsza zaleta została już wymieniona: niezmienność przekazu danych zawdzięczaną fali świetlnej. Nie mają na nią wpływu nawet duże zakłócenia elektromagnetyczne bądź radiowe, dzięki czemu dźwięk jest identyczny na wejściu, jak i wyjściu przewodu. Nie traci więc na jakości i, przede wszystkim, użytkownik nie musi się obawiać o zakłócenia lub przerwy w odtwarzaniu dźwięku wciągającego serialu czy emocjonującego meczu.

Druga istotna zaleta jest mocno związana z pierwszą: brak wpływu na jakość dźwięku bez względu na odległość, którą musi przemierzyć. Nieważne, jak długi będzie kabel optyczny audio, dzięki zastosowaniu fali świetlnej jakość z całą pewnością nie zostanie obniżona. To istotne w przypadku bardzo dużych pomieszczeń i liczby głośników rodem z kina. Niezależnie od ich odległości od telewizora, muzyka, słowa komentatora czy nawet najcichsze, najdelikatniejsze dźwięki dotrą do ciebie w niezakłóconej formie.

Trzecią zaletą jest znacznie większe wykorzystanie potencjału posiadanego sprzętu niż przy pomocy kabla HDMI. Zapewne wiele osób doświadczyło lekkiego ukłucia rozczarowania w związku z jakością dźwięku, którą zapewnił zachwalany zestaw kina domowego. Może się okazać, że to nie problem z urządzeniem, a po prostu jego możliwości są ograniczone przez kabel o mniejszych możliwościach – i gdy zmienisz go na przewód optyczny, to możesz poczuć zdecydowaną różnicę.

Jakie są rodzaje kabla optycznego?

Najważniejszym typem podziału światłowodu jest rodzaj złącza. Producenci najczęściej informują w nazwie przewodu o jego rodzaju. Jakie ich typy są dostępne i czym się różnią? Najpopularniejszymi są złącza:

  • TOSLINK – wtyczka o bardzo specyficznym kształcie; kwadratowym elemencie z tworzywa sztucznego zakończonego niewielkim, ledwo wystającym okrągłym wtykiem. Wykorzystywany jest między innymi w zestawach kina domowego, komputerach czy konsolach.
  • Mini TOSLINK – wtyczka bardzo wyraźnie różni się kształtem od swojej „pełnej” wersji; wtyk to popularne złącze minijack o średnicy 3,5 milimetra. Pierwotnie Mini TOSLINK dedykowany był przede wszystkim urządzeniom mobilnym, ale dziś coraz częściej wykorzystywany jest także w „większym” sprzęcie RTV, a więc telewizorach czy kinach domowych.

Kabel optyczny SAVIO CLS-07, 0.5 m

Jaki przewód optyczny wybrać?

Wybór odpowiedniego kabla optycznego uzależniony jest oczywiście nie tylko od rodzaju wtyczki. Nie mniej istotne będą takie parametry, jak:

  • Długość przewodu – dzięki bezstratnemu sygnałowi nie trzeba ograniczać się w kwestii rozstawu głośników kina domowego. Zmierz swój salon i sprawdź, jaka długość będzie najbardziej odpowiadała twoim potrzebom. Bez kłopotu znajdziesz modele o długości nawet 5 metrów.
  • Pasmo przenoszenia – określa zakres częstotliwości przenoszonych przez kabel. Wśród polecanych wartości wskazuje się od 9 MHz do 11 MHz.
  • Jakość wykonania – wśród wartych uwagi materiałów wykorzystywanych przy produkcji przewodów optycznych należy wyróżnić szkło borokrzemowe; zapewnia największą trwałość. Co więcej, zwiększa także zakres częstotliwości MHz. Na rynku dostępnych jest jednak wiele bardzo dobrych modeli z tworzywa sztucznego, wyróżniających się jego dodatkową warstwą, która przekłada się na wzmocnienie wytrzymałości. To wyjątkowo istotne, ten typ kabli charakteryzuje się bowiem bardzo wysokim poziomem czułości. Zaginanie czy wykręcanie może skutkować przerwaniem światłowodu i trwałym uszkodzeniem przewodu.

Kabel optyczny to wyjątkowo łatwy sposób na podniesienie jakości dźwięku; jego wybór oznacza weryfikację czterech elementów, zajmuje więc kilka minut, a samo podłączenie jest równie proste. Wystarczy wpiąć obie końcówki do pasującego złącza. Sprawdź sam, jak łatwo można cieszyć się doskonałą jakością dźwięku i wybierz światłowód odpowiedni dla swoich potrzeb.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock