Zabawka musi być dopasowana do wieku i rozwoju edukacyjnego dziecka

Czym trzeba kierować się, wybierając akcesoria dla niemowlęcia? Dobrze jest zadbać o to, żeby pomagały w ćwiczeniu umiejętności, które maluch zdobywa przez pierwszy rok życia. A są to przede wszystkim: unoszenie głowy podczas leżenia na brzuchu, siadanie, a na samym końcu – chodzenie. Z tego też względu w początkowych miesiącach najbardziej przydadzą się wszelkiego rodzaju maty edukacyjne. Z kolei później można pomyśleć o chodzikach, które są doskonałym wsparciem podczas nauki chodzenia.

baby tiger mata edukacyjna

Zabawki, które rozwijają dziecko w pierwszym i drugim roku życia

Roczne dziecko nadal nabiera wprawy w chodzeniu. Dlatego tutaj również przydadzą się zabawki, które w tym pomogą. Później, gdy maluch będzie już poruszał się samodzielnie bez większych problemów, prawdopodobnie żadne akcesoria nie będą tak bardzo interesujące, jak otaczający go świat. Niemniej, jest to wiek, w którym warto wprowadzać zabawki edukacyjne, uczące pierwszych słów, rozróżniania kształtów i kolorów. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju interaktywne maskotki oraz kontrastowe książeczki.

czuczu

Ze względu na to, że dwulatki nadal chętnie biorą zabawki do buzi, powinny być one sporych rozmiarów, aby uniemożliwić połknięcie lub zakrztuszenie się. Zwykle koordynacja ruchów wymaga jeszcze wyćwiczenia, a przez to maluch często upuszcza zabawki. Dlatego warto postarać się o to, żeby były one wykonane z solidnych materiałów. Dobrze powinny sprawdzić się klocki, układanki oraz proste puzzle.

Trzylatki i czterolatki to dzieci ciekawe świata

Maluchy w tym wieku zaczynają już zadawać pytania, dotyczące otaczającego je świata. Dlatego dobrym wyborem zabawki będą tutaj puzzle, które jednocześnie odkrywają przed dzieckiem to, jak zbudowane są zwierzęta czy ludzki organizm. Jest to świetny sposób na podanie wiedzy w przystępny i ciekawy sposób. Interesującym rozwiązaniem są także gry i zabawy edukacyjne, dzięki którym maluch pozna alfabet. Dzieci stają się też coraz bardziej samodzielne i chcą naśladować dorosłych. Warto więc zaopatrzyć malucha w imitację domowych sprzętów, takich jak odkurzacze, kuchenka i naczynia.

cialo ludzkie clementoni

Pięciolatki i sześciolatki to mali odkrywcy

Zastanawiasz się, jakie zabawki dla dziecka najlepiej wybrać? Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać, że z maluchami w tym wieku można już przeprowadzać ciekawe eksperymenty. W ten sposób też być może pojawi się u nich większe zainteresowanie naukami ścisłymi. A pomogą w tym odpowiednie zestawy edukacyjne. Niektóre z nich będą doskonałym wstępem do odkrywania tego, jak można wykorzystać elektronikę oraz elektrotechnikę. Ciekawym wyborem są też przeróżne gry edukacyjne oparte na metodzie Montessori, dzięki którym łatwo wprowadza się dziecko w nowy temat, dotyczący codziennego życia, na przykład znajomość czasu.

zabawka montessori

Dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat rozumieją już dużo więcej

Przez to też akcesoria, które kupujesz takiemu dziecku, będą już bardziej wymagające. Dzięki nim twoja pociecha może zdobyć umiejętności, które przydadzą się na szkolnych zajęciach. Które zabawki są tu warte zainteresowania? Na pewno zestawy zmieniające dziecko w małego naukowca. Świetnie sprawdzą się komplety, dzięki którym można przeprowadzać proste eksperymenty zarówno chemiczne, jak i fizyczne.

clementoni

Zabawki dla nastolatków muszą być interesujące

Czy istnieją zabawki, które zajmą dziecko, będące już nastolatkiem? Oczywiście! Chociaż na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że dzieci w tym wieku są wyjątkowo wybredne. Dlatego dobrze jest wybrać zabawkę zgodną z ich zainteresowaniami albo pomagającymi rozwiązać zagadnienia, z którymi mają trudność. Ciekawymi zestawami są te z nieco bardziej wymagającymi eksperymentami chemicznymi. Interesujące są także komplety, dzięki którym dziecko może się dowiedzieć, z czego składają się wybrane pojazdy, konstruując je. Na długie godziny z pewnością zajmie je też produkcja własnych kosmetyków.

Oprócz tego doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie gry, zarówno karciane, jak i planszowe, dzięki którym nastolatek poćwiczy koncentrację. Dzieciom w tym wieku przyda się też globus. Niektóre z obecnych modeli są interaktywne. Potrafią przekazywać informacje na temat świata w bardzo przystępny sposób.

zabawka naukowa clementoni

Jakie zabawki najlepiej kupić dziecku? Dobrze postawić na te, które edukują i rozwijają ich umiejętności oraz zainteresowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby akcesoria te były dopasowane zarówno do wieku, jak i poziomu edukacyjnego twojego dziecka. Inaczej może ono nie być zainteresowane danym przedmiotem. Dzięki zabawkom będzie ono mogło nauczyć się pierwszych słów, ćwiczyć motorykę, ale również dowiedzieć się nowych rzeczy z dziedzin, takich jak geografia, chemia czy fizyka. Nauka przez zabawę to jedno z najlepszych rozwiązań. Pomóż więc zdobywać wiedzę swojemu dziecku w przyjemny i efektywny sposób!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock