Wybierając zabawki dla niemowlaka, warto kierować się zasadą, że zabawka powinna uczyć i bawić. Jakie więc zabawki edukacyjne wybrać dla najmłodszych? Które będą korzystnie wpływały na ich rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny?

 

Mata Skip Hop

 

Czym powinna cechować się dobra zabawka?

Podczas kupowania zabawki edukacyjnej dla niemowląt powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, dla jakiej grupy wiekowej jest ona przeznaczona. Najczęściej oznaczenie 3m+ czy 6m+ wskazuje, że odpowiednio jest to produkt przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 3 lub 6 miesiąc życia. Zabawka edukacyjna powinna być prosta w budowie. Wbrew pozorom skomplikowane konstrukcyjnie gadżety wcale nie muszą być lepsze od tych o mniejszym lub znikomym stopniu skomplikowania.

Wśród przedmiotów dla niemowląt można znaleźć wiele interesujących zabawek edukacyjnych – w kontrastowych kolorach, które już same w sobie pobudzają wzrok i mózg dziecka do pracy. Zabawka tego rodzaju powinna rozbudzać dziecięcą ciekawość, oddziaływać na wszystkie zmysły i wspierać rozwój niemowlaka.

 

Interaktywna maskotka

 

Rodzaje zabawek edukacyjnych

W sklepach z artykułami dla niemowląt można znaleźć szeroki wybór zabawek dla najmłodszych dzieci, także tych edukacyjnych. Powinny one dostarczyć określone bodźce już kilkumiesięcznym maluchom. Zdecydowanie za wcześnie jest jeszcze na układanki czy puzzle, ale jak najbardziej można wybrać takie zabawki edukacyjne, z których rzeczywiście dziecko skorzysta. Wśród nich warto wymienić takie popularne produkty jak:

  • Maty edukacyjne – proste, ale przydatne i aktywizujące dziecko akcesoria edukacyjne. Dziecko można kłaść na macie właściwie od chwili urodzenia. Miękka mata z powierzchnią wypełnioną zróżnicowanymi fakturami będzie sprzyjała terapii sensorycznej kilkumiesięcznych maluchów. Powinna być wyposażona w szeleszczące i świecące elementy, które pozwolą na pobudzanie zmysłu wzroku i dotyku. Z czasem dziecko może zacząć chwytać zabawki znajdujące się nad jego głową. To też po prostu bezpieczne miejsce do zabawy.
  • Karuzela nad łóżeczko – grające karuzele, z kolorowymi zabawkami, przymocowane stabilnie nad łóżeczkiem lub kołyską niemowlęcia, także mogą być postrzegane jako zabawki edukacyjne, ponieważ poruszają się i skłaniają dzieci do obserwowania ich.
  • Maskotki edukacyjne – mówiące i śpiewające pluszaki, z wystającymi wstążkami, z szeleszczącym wypełnieniem czy też te wydające różne odgłosy – w tej kategorii zabawek edukacyjnych dla maluszków wybór produktów jest szeroki.
  • Stoliki edukacyjne – dla starszych niemowląt, które potrafią już siedzieć lub stawiają swoje pierwsze kroki. Przyciski na stoliku, elementy pozwalające na manipulowanie nimi, pozwolą na aktywną zabawę dziecka.
  • Układanki, wszelkie sortery albo elementy przesuwane na drążkach sprawdzą się przy nauce spostrzegawczości i sprytu zarówno u dzieci kilkumiesięcznych, jak i starszych.

 

Panda kula

 

Dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne?

Musimy mieć świadomość, że dziecko uczy się wszystkiego o otaczającym go świecie właściwie od chwili urodzenia. Stymulowanie jego rozwoju na kolejnych etapach życia pozwoli mu na szybsze nabywanie nowych umiejętności. Pozytywne efekty można odnieść w przypadku każdego dziecka dzięki zastosowaniu zabawek edukacyjnych dostosowanych do wieku i etapu rozwoju naszej pociechy. Powinny one znajdować się w otoczeniu malucha już na etapie niemowlęcym, ponieważ ich aktywne stosowanie i obcowanie z nimi przyczynia się do naturalnego rozwoju.

 

Pierwsze klocki

 

Zabawki edukacyjne pobudzają zmysły, rozwijaja kreatywność, zdolności manualne czy spostrzegawczość dziecka. Dzięki nim dzieci uczą sie przez czystą zabawę!

Pełną ofertę zabawek interaktywnych w sklepie internetowym Empiku znajdziesz tutaj. Zajrzyj także do innych artykułów w zakładce Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.