Dlaczego sekator jest niezbędny w każdym ogrodzie?

Sprawa jest bardzo prosta – niemal każdą roślinę trzeba w pewnym momencie przyciąć. Może chodzić o zabieg modelowania lub usuwania obumarłych części łodyg, lub gałęzi. Ręczne piły zupełnie nie sprawdzą się np. wtedy, gdy jest niewielki dostęp lub roślina jest bardzo delikatna. Z drugiej strony sekatory są uniwersalnymi narzędziami ogrodniczymi, bo nadają się do regulowania długości roślin uprawnych, ozdobnych, niewielkich drzew i sporych gałęzi. Można przy ich pomocą dokonywać cięcia bardzo drobnych łodyg i grubych średnic. Sekator ręczny jest więc bardzo przydatny, a wręcz niezbędny.

Sekator fiskars

Czy tani sekator może być dobry?

Niestety ile potrzeb tyle poglądów. Oczywiście dla amatorów, którzy przycinają swoje rośliny głównie na jesieni, gdy trzeba zlikwidować obumarłe uprawy, mogą się pokusić o zakup takiego sprzętu. Przykładem może być dla przykładu sekator nożycowy FLO, 20 cm. Ma bardzo prostą konstrukcję i przy sporadycznych pracach pielęgnacyjnych zieleni na balkonie czy tarasie na pewno się sprawdzi.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy wokół domu lub na działce jest o wiele więcej pracy. Po kilkudziesięciu minutach zaciskania dłoni na sekatorze można odczuć nieprzyjemny ból zmęczenia, jeśli nie jest on wyposażony w przyjemną rękojeść i płynnie działający mechanizm. A te elementy nie zawsze są dostępne w produktach z najniższej półki cenowej.

Poza tym dobry sekator ogrodowy musi być wytrzymały. Nie tnie przecież tylko miękkich i delikatnych łodyg, ale tez bardzo twarde gałęzie drzew i krzewów. Profesjonaliści używają narzędzi, które nie wymagają do działania zbyt wiele siły, a ma to związek z mechanizmem zastosowanym w akcesoriach. Dodatkowo ostrza są tak wyprofilowane, że cięcie jest niemal idealnie gładkie, a same nożyce nie tępią się szybko. Ma to wpływ na ogrodnika, ale też na rośliny, które szybciej się regenerują.

Sekator empik

Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry ręczny sekator ogrodowy?

Aby można było powiedzieć, że dany sekator jest dobrym narzędziem, powinien posiadać poniższe cechy:

  • Optymalny kąt pracy sekatora to 30 stopni. Dzięki temu dłoń nie jest nadwyrężona przez zbytnie rozciąganie.
  • Wgłębienie na palce w rękojeści, umożliwia ich ochronę podczas pracy.
  • Blokada urządzenia jedną ręką bez względu na to, która dłonią pracuje ogrodnik.
  • Możliwość dokładnego skalibrowania napięcia ostrzy.
  • Sprężyna zaimplementowana w obudowę nie ulega łatwemu zniszczeniu.
  • Pokrycie ostrzy warstwą antyprzylepną (antyadhezyjną), uniemożliwia sklejenie nożyc żywicą.

Sekator ogrodowy

Jakie ostrza wybrać w sekatorze ręcznym?

W zasadzie do wyboru są dwa rodzaje ostrzy – ze stali węglowej i nierdzewnej. Sekator mały używany sporadycznie może być wyposażony w stal nierdzewną. Jest to narzędzie wymagające mniejszej uwagi i czasu na konserwację. Jednak, gdy się stępi, trudno jest je naostrzyć. Przykładem bardzo dobrej jakości produktu jest nożycowy sekator Fiskars S, który przeznaczony jest głównie do cięcia świeżych gałęzi.

Dla osób, które mają więcej pracy w ogrodzie i wymagają bardzo dokładnych równych cięć, najlepszym wyborem są ostrza ze stali węglowej. Bardzo trudno jest je stępić, a nawet jeśli trzeba je naostrzyć, jest to stosunkowo proste. Przy tym należy pamiętać o zasadach ich konserwacji, a mianowicie regularnym czyszczeniu po każdym użyciu, wycieraniu do sucha i przechowywaniu w suchym miejscu.

Sekator kowadełkowy

Decyzja o wyborze mechanizmu tnącego – nożycowy czy kowadełkowy?

Zarówno małe, jak i duże nożyce do cięcia gałęzi mogą być zbudowane na dwa sposoby. Jednym z nich są dwa ostrza mijające się blisko podczas cięcia. Bardzo przypominają tradycyjne nożyce np. do papieru. Sprawdzają się szczególnie w przycinaniu żywych, miękkich łodyg i gałęzi. Zastosowane w nich ostrza umożliwiają na cięcie praktycznie przy samym pniu. Dodatkowo rany wynikające z przycinania młodych roślin szybko się goją.

Nieco inaczej sprawa wygląda w konstrukcji kowadełkowej. Sekator do gałęzi tergo rodzaju ma tylko jedno ostrze, które zatrzymuje się na szerokim kowadełku. Nie nadaje się do miękkich gałęzi, bo z dużą pewnością spowoduje miażdżenie rośliny, a nie jej gładkie cięcie. Dlatego przydaje się głównie do zdrewniałych gałęzi i roślin, które usychają, a także podczas zimowego przycinania starego sadu owocowego.

Sekator kowadełkowy fiskars
 

Jak duży powinien być sekator ogrodowy?

Niestety nie ma uniwersalnych narzędzi tego typu. Małe i poręczne sekatory przydadzą się głównie do roślin o mniejszej średnicy. Są niezastąpione w precyzyjnym wycinaniu krzewów, modelowaniu i pielęgnacji upraw. Nie sprawdza się jednak na sporych obszarach i dużych wysokościach oraz podczas wycinania gałęzi o sporych rozmiarach.

Zupełnie inaczej wypadają w tym porównaniu nożyce do gałęzi. Już sama nazwa pokazuje, jakie jest ich zastosowanie i gdzie przydadzą się najbardziej. Grubsze, twarde gałęzie w sadzie i krzewy na sporych areałach wymagają narzędzia, które pracuje szybko i sprawnie. Dodatkowo, aby dotrzeć do możliwie wszystkich zakamarków, można wybrać sekator teleskopowy, którego ramiona dodatkowo się wydłużają.

Sekator teleskopowy

Jakie jeszcze sekatory przydadzą się w ogrodzie?

Na posesjach z naturalnym bujnym ogrodzeniem przyda się sekator do żywopłotu. Pozwoli nie tylko przycinać wyrośnięte rośliny, ale tez je odpowiednio modelować. Czasami wielkość żywopłotu nie wymaga posiadania nożyc spalinowych czy elektrycznych. Z pełnym przekonaniem można sięgnąć po rozwiązanie manualne. Do równania trawnika w trudnodostępnych miejscach przydadzą się też nożyce do trawy. A do przycinania gałęzi bez konieczności wchodzenia na drabinę warto zastosować sekator na wysięgniku. Kompletując w ten sposób swój warsztat narzędziowy do ogrodu, można być pewnym powodzenia wszystkich prac ogrodniczych o każdej porze roku.

Więcej artykułów dotyczących pracy w ogrodzie znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.