Rodzaje blach do pieczenia – materiały

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów blach do pieczenia. Podczas przeglądania oferty akcesoriów związanych z wyposażeniem kuchennym nietrudno się pogubić: która forma służy do czego? Dlaczego różnią się między sobą nie tylko kształtami, ale także materiałami wykonania? Objaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje blach.

Forma do pieczenia babki non-stick z tuleją SNB Caffe Creme 22 cm  wielkanoc 2022

  • Blachy ocynkowane – są łatwo dostępne i najtańsze. Są wyjątkowo cienkie i jasnosrebrne. Wymagają ostrożnego mycia. Nie mogą być umieszczane w zmywarce ani szorowane druciakiem, by nie zardzewiały lub nie porysowały się. Blachy ocynkowane wymagają zabezpieczenia dna papierem do pieczenia przed wylaniem ciasta również w celu zabezpieczenia przed rdzewieniem i przywieraniem wypieku.
  • Blachy ze stali węglowej – są grubsze od ocynkowanych, zwykle czarne, charakteryzujące się bardzo eleganckim, minimalistycznym wyglądem. Ich największą zaletą jest powłoka nieprzywierająca, dzięki czemu nie trzeba używać papieru do pieczenia. Istotne jest jednak ostrożne mycie. Szorowanie druciakiem może uszkodzić delikatną powłokę blachy. Wówczas straci ona nie tylko na wyglądzie, ale także potrawy mogą zacząć przywierać do jej powierzchni w czasie pieczenia. Najlepiej myć ją z wykorzystaniem miękkiej gąbki do naczyń.

blachy do pieczenia

  • Formy silikonowe – cieszące się coraz większą popularnością, najprawdopodobniej ze względu na ich łatwe przechowywanie. Takie foremki ze względu na giętkość sylikonu można zwinąć w rulon i umieścić je w szufladzie. Co więcej, nie wymagają one używania papieru do pieczenia, a wypiek można bardzo łatwo wyjąć: wystarczy delikatnie wygiąć formę. Mogą być myte zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Warto jednak powstrzymać się przed krojeniem ciasta bezpośrednio w foremce, silikon bowiem łatwo uszkodzić ostrym narzędziem.
  • Formy szklane – mogą pełnić nie tylko funkcję naczynia do pieczenia, ale także dają możliwość efektownego podawania dań na stole. Potrawy doskonale się w nich prezentują, a podczas przygotowywania wypieku w piekarniku można obserwować na bieżąco cały proces – dzięki przezroczystym ściankom doskonale widać, czy ciasto lub mięso jest już gotowe. Takie formy mogą być myte zarówno ręcznie, jak i zmywarce. Należy jednak uważać, ponieważ są wykonane z delikatnego materiału – o ile blacha stalowa po upadku co najwyżej się odkształci, o tyle szklana może się stłuc.
  • Formy ceramiczne – niewątpliwym atutem jest ich wygląd. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach przywodzących na myśl „babcine” naczynia: delikatne kwiaty, owoce, warzywa. Foremki ceramiczne wymagają dłuższego pieczenia ze względu na grubsze dno w porównaniu z innymi materiałami, co znacznie zmniejsza ryzyko spalenia wypieku. Są równie wytrzymałe co szklane i mogą być myte zarówno ręcznie, jak i w zmywarce (chyba że producent wskaże inaczej).

foremka klausberg

Niezastąpione blachy do pieczenia ciast

Jak widać, każdy może wybrać ten materiał foremek i blaszek do pieczenia, który odpowiada mu najbardziej pod względem wygody użytkowania. To jednak niejedyne kryterium wyboru – nie mniej istotny jest rodzaj blach ze względu na ich kształt. Każda będzie nadawała się do innego typu ciast czy dań wytrawnych. W przypadku słodkich wypieków w domu nie powinno zabraknąć:

Forma do ciasta 3D Birkmann Duży baranek

  • Blachy do babki – o charakterystycznym spadzistym kolistym kształcie, z wewnętrznym kominem lub bez. Kształtów i rozmiarów jest bardzo dużo, dlatego na pewno każdy znajdzie taką, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Taka blacha przyda się również do wypieków wytrawnych, np. do przygotowania babki ziemniaczanej.
  • Blacha do tarty – płaska, okrągła, o specyficznych pofalowanych brzegach, które gwarantują charakterystyczne zdobienie ciasta. Może występować w wersji mini, wtedy ma tylko kilka centymetrów średnicy i nada się do przygotowywania tartaletek. Większa również przyda się przy wypiekach słodkich, jak i wytrawnych, ponieważ tartę można przygotować na wiele sposobów i z dowolnych składników, które akurat są dostępne w lodówce.
  • Tortownica – blacha do pieczenia z wyjmowanym dnem i odpinanymi wysokimi bokami. Niezastąpiona do przygotowywania biszkoptów, serników, brownie czy ciast na zimno. Dzięki możliwości rozpięcia obręczy wypiek łatwo się wyjmuje. Tortownice występują w różnych kształtach i rozmiarach: mogą być okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy nawet w kształcie serca.
  • Blacha na muffinki – z charakterystycznymi okrągłymi otworami umożliwiającymi umieszczenie silikonowej foremki z ciastem albo papierowej papilotki. Gwarantuje odpowiednią stabilność babeczki, ponieważ forma nie rozszerza się pod wpływem ciężaru ciasta.

stojak na 3 pizze

Najpotrzebniejsze blachy do wytrawnych wypieków

Dania wytrawne także potrzebują odpowiednich blaszek. Na rynku można wyróżnić szczególnie:

  • Blachę do chleba i pasztetu – oba te produkty można wypiec w tej samej blaszce. Przypomina keksówkę (podłużna, prostokątna), z tą różnicą, że jest nieco niższa i posiada dodatkowo wygodne rączki do chwytania po bokach. Może być pokryta powłoką granitową, która zabezpiecza blaszkę przed uszkodzeniem na skutek zarysowania, np. przy krojeniu nożem.
  • Blachę do pieczenia pizzy – wyróżnia się charakterystycznymi, małymi dziurkami, które gwarantują równomierne pieczenie pizzy. Tak, by była odpowiednio chrupiąca. Jest bardzo płaska i zwykle okrągła. Może być dostępna w zestawie kilku blaszek i ze stojakiem, dzięki czemu możliwy jest wypiek kilku pizz jednocześnie, np. przed imprezą.
  • Blacha na frytki – ale także na ciastka, bułki, warzywa i wiele innych produktów tego typu. To bardzo duża, zwykle metalowa blacha o szerokości piekarnika. Można nazwać ją absolutnie podstawową, jako że pełni funkcję półki. To na niej postawisz również mniejszą foremkę z ciastem.
  • Blacha na zapiekankę – zazwyczaj kwadratowa o wysokich brzegach. Może być używana także do słodkich wypieków, np. brownie. Umożliwia wygodne przygotowanie zapiekanek warstwowych czy lazanii, ale także mięs, które nie wymagają przykrycia.
  • Blacha na bułki lub bagietki – blaszki wyróżniają się wgłębieniami odpowiadającymi kształtowi danego pieczywa. Blacha do bułek ma więc okrągłe miejsca na ciasto, z kolei ta, która służy do wypieku bagietek – podłużne. Niezastąpione w przygotowywaniu ciepłego pieczywa na śniadanie.

forma do pieczenia bagietek

Oferta jest tak szeroka, że możliwe jest znalezienie odpowiedniej formy w zasadzie na każdą okazję. Warto przed zakupem przejrzeć ich jak najwięcej, przede wszystkim ze względu na możliwości dotyczące funkcjonalności czy wyglądu wypieków. Można znaleźć np. na blachy 3D, które umożliwiają pieczenie figur przestrzennych (choinek, piętrowych biszkoptów) czy blaszki z odkrawaczem umiejscowionym na dnie – umożliwiającym łatwe odklejenie spodu. Sprawdź sam, jak szeroki jest wybór dużych i małych blach do pieczenia!

Forma silikonowa wielkanocna ZAJĄCZKI / JAJKA  Marka:	 Orion

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock

zniżki na wielkanoc gadżety kuchenne