Robot do mycia okien – co to jest i jak działa?

Roboty myjące okna to niewielkich rozmiarów urządzenia, wizualnie przypominające często myszkę komputerową albo odkurzacz typu iRobot Roomba. W spodniej części zostają wyposażone w delikatną ściereczkę o wysokiej higroskopijności zamontowaną na obracającym się dysku (lub kilku). Element ten odpowiada za polerowanie szyby oraz, jednocześnie, zbieranie nadmiaru wilgoci.

Xiaomi hutt

Jak działa automat do mycia okien?

Działanie robota opiera się na mocnych przyssawkach, które sprawiają, że urządzenie może mocno przylgnąć do szyby, a przy tym może swobodnie się poruszać. Za tę drugą funkcję odpowiada specjalny silniczek oraz niewielkie kółka. Aby automat „złapał się” szkła, wystarczy przyłożyć go do szyby i uruchomić, po czym pozostaje już tylko oddać się innym zajęciom lub z przyjemnemu obserwowaniu, jak wykonuje pracę za ciebie. Robot do czyszczenia okien będzie jeździł po szybie, myjąc ją, dopóki go nie zdejmiesz.

Kiedy zauważysz, że pierwsza strona okna została wypolerowana, musisz przenieść urządzenie na drugą szybę. W tym celu wystarczy wyłączyć robota, by puścił szklaną powierzchnię, otworzyć okno, przyłożyć z drugiej strony i ponownie uruchomić.

Czy robot nadaje się do czyszczenia innych powierzchni?

Ogromną zaletą tego urządzenia jest fakt, że z jego pomocą wyczyścisz nie tylko okna, ale i wiele innych gładkich płaskich powierzchni – zarówno pionowych, jak i poziomych. Robot do czyszczenia szyb z powodzeniem nada się także do dużych luster, kafelków, kabiny prysznicowej, glazury, a także szklanych ścianek i półścianek. W każdym przypadku obsługa urządzenia przebiega dokładnie w ten sam sposób.

automat do mycia okien

Czy automatyczny robot do mycia okien wymaga dostępu do prądu?

To niewątpliwie jedna z kwestii, które najbardziej zastanawiają w pracy omawianego urządzenia. Automat do mycia okien występuje w wersji bezprzewodowej czy stale ciągnie za sobą przewód? Odpowiedź brzmi: to zależy. Najbardziej popularny jest bezprzewodowy robot do mycia okien, bez większego kłopotu znajdziesz jednak również modele na kabel. Ten pierwszy zapewnia większą mobilność, nie musisz bowiem zastanawiać się nad tym czy przewód będzie odpowiednio długi, by w sposób wygodny podłączyć go w mieszkaniu. Zasilany sieciowo nie budzi z kolei ryzyka nagłego rozładowania baterii.

Czy robot do mycia okien jest zabezpieczony przed upadkiem?

A co stanie się w razie braku zasilania? Dobre modele przewodowe są wyposażane w dodatkowy akumulator, który rozpoczyna pracę natychmiast po odcięciu dostępu do prądu z gniazdka. Dzięki temu automat do mycia okien z całą pewnością nie spadnie. W przypadku automatów bezprzewodowych, producenci również dbają o ich bezpieczeństwo – najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wyposażanie urządzeń w specjalne dodatkowe przyssawki, które nie potrzebują dostępu do prądu.

Dodatkowa opcja, stosowana zwłaszcza w przypadku droższych modeli, to dołączenie do zestawu linek, które wystarczy przyczepić w okolicy okna. Jeśli robot straci źródło zasilania i miałby spaść, to linki utrzymają go, podobnie jak te pomocnicze wykorzystywane przez alpinistów.

robot do okien

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota do czyszczenia szyb?

Sposób zasilania oraz zastosowane metody zabezpieczeń nie są jedynymi istotnymi informacjami, które dotyczą robotów do czyszczenia szyb. Przed zakupem pod uwagę weź również:

  • Moc – im wyższa, tym solidniej urządzenie przyssie się do szyby oraz skuteczniej wciągnie z niej brud. Silniczek próżniowy, odpowiadający za mocowanie robota do okna, dodatkowo zasysa mijane zanieczyszczenia.
  • Czas pracy – najszybsze modele mogą umyć 1 m2 szyby nawet w zaledwie 2 minuty!
  • Dostępność spryskiwacza na wodę – jeśli automatyczny robot do mycia okien ma wbudowany pojemnik na wodę oraz spryskiwacz, to będzie samodzielnie aplikował płyn do czyszczenia szyb. Jeżeli nie, twoim zadaniem będzie nawilżenie ściereczek na dyszach przed rozpoczęciem jego pracy.
  • Pojemność zbiornika na wodę – w przypadku modeli ze spryskiwaczem. Urządzenia różnią się wydajnością pracy, sprawdź więc nie tylko, ile wody można do niego wlać, ale też ile jej rzeczywiście zużywa na określonej powierzchni.
  • Funkcja wykrywania krawędzi – dzięki niej robot w odpowiednim momencie wykręci na szybie, tak, by nie obijać się o ramę okna.
  • Funkcja mycia okien bezramowych – w tym przypadku specjalne czujniki wykrywają koniec szyby, robot więc wykręca lub zatrzymuje się przed jej kantem.
  • Długość przewodu – w przypadku modeli przewodowych. Musi być tak długi, by nic nie ograniczało ruchów robota.
  • Czas pracy bezprzewodowej – w przypadku modeli bezprzewodowych. Im dłuższy czas pracy, tym większą powierzchnię okien robot umyje na jednym ładowaniu.
  • Czas ładowania – im krótszy, tym szybciej akumulator modelu bezprzewodowego zostanie naładowany do pełna.

xiaomi robot

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale AGD!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com