Kask rowerowy MTB – wyższy stopień bezpieczeństwa i lepszy komfort jazdy

MTB to skrót od angielskich słów mountain terrain bike, co oznacza „rower do jazdy w terenie”. Kaski przeznaczone do jazdy rowerami górskimi różnią się więc od tradycyjnych kasków rowerowych w kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim posiadają dodatkową osłonę chroniącą przed różnymi skutkami upadków na wymagającym terenie. To, co wyróżnia tego typu kaski to między innymi:

  • specjalny kształt skorupy, który skutecznie chroni szyję i czaszkę przed poważnymi urazami. Niższa budowa kasku MTB z tyłu głowy doskonale chroni potylicę oraz uszy;
  • regulowany daszek osłaniający oczy przed rażącym słońcem lub opadami deszczu;
  • otwory wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz kasku, co przydaje się zwłaszcza w cieplejsze dni.

Zarówno kaski MTB, jak i szosowe są zaprojektowane tak, aby chronić głowę przed upadkiem. Ale zauważ, że w każdej wersji znajdziemy funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo, komfort i wydajność odpowiednie do danego stylu jazdy. Podobnie rzecz ma się z kaskiem typu orzeszek. Ten rodzaj kasku używany jest do dirtu i jazdy BMX, dlatego musi zapewniać ochronę przed uderzeniem o twardy beton, asfalt czy metalowe barierki.

 

Lazer, Kask, MTB X3M MONO solid, czerwony, rozmiar 54-61 cm

 

Kaski rowerowe do zadań specjalnych – jaki wybrać?

Jaki kask rowerowy wybrać spośród wielu dostępnych modeli? Jeżdżąc po wyboistych trasach, nigdy nie wiesz, gdzie może cię spotkać zagrożenie. Wystająca gałąź, większa dziura – to tylko niektóre z utrudnień, na jakie natkniesz się podczas wypadu na rowerową przejażdżkę po wymagającej nawierzchni. Warto zastanowić nad posiadaniem dwóch kasków – jednego MTB, drugiego zaś w wersji enduro, który jest jeszcze bardziej rozbudowany w okolicach potylicy. Jeśli więc wybierasz się na nieco mniej wymagającą trasę – wybierz kask rowerowy MTB. W przypadku większego wyzwania – sięgnij po enduro.

 

Giro, Kask MTB, Chronicle MIPS, szary, rozmiar S

 

Kaski full face

Kask full face to model wzorowany na ochronie głowy motocyklistów. Chroni on zarówno twoją głowę, szczękę, jak i zęby. Przeznaczony jest na naprawdę ostre zjazdy rowerowe w terenie. W wersji enduro możesz spokojnie używać gogli, które osłonią twoje oczy przed piachem i błotem.

Warto także zastanowić się nad okularami. Będą chronić twoje oczy przed słońcem, ale również piaskiem i kurzem, którego pełno jest podczas wypraw rowerowych w terenie.

Zawodnicy zjazdowi i enduro najczęściej jeżdżą w goglach. Wyścigi zjazdowe – freeride i enduro to dwie najbardziej ekstremalne formy kolarstwa górskiego i wymagają używania osłony na całą twarz. Gogle są doskonale kompatybilne z kaskami zakrywającymi całą twarz i zapewniają 360-stopniową ochronę oczu. Jakie szkła wybierać? Soczewki czarne lub szare to klasyczne wzory, które najlepiej sprawdzają się w warunkach, gdy świeci słońce. Przyciemniają światło słoneczne, ale nie psują kontrastu ani percepcji głębi.

 

Giro, Kask full face, Disciple MIPS, czarno-biały, rozmiar M

 

Kiedy należy wymienić sprzęt ochronny?

Szybka i łatwa odpowiedź brzmi: kaski rowerowe MTB nie mają daty ważności, ale powinny być wymieniane co około 5 lat. Oczywiście, jeśli uszkodzisz swój sprzęt podczas wyprawy, należy od razu wymienić go na nowy model. Niestabilna lub uszkodzona konstrukcja nie zapewni ci już takiej ochrony, jak powinna.

Jaki kask rowerowy MTB - waga

Zastanawiasz się, jaki kask rowerowy MTB będzie dla ciebie odpowiedni? Przede wszystkim powinien być lekki – dzięki temu będziesz czuć się komfortowo podczas wielogodzinnych wojaży w terenie. Producenci prześcigają się w „odchudzaniu” kasków rowerowych w taki sposób, by nie traciły one niczego ze swojej jakości. Specjalnie użyte materiały sprawiają, że dobry kask MTB waży nawet zaledwie 200 gramów. O takie wyposażenie warto oczywiście dbać. Zaleca się ręczne mycie go w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. To z pewnością zmyje brud pozostały po ekstremalnej jeździe na rowerze MTB.

Pomimo różnorodności kształtów, orientacji otworów wentylacyjnych, systemów zapinana i innych funkcji, nic w twoim wyposażeniu rowerzysty nie jest ważniejsze niż piankowa wyściółka umieszczona między zewnętrzną skorupą a głową. Wkładki wykonane są z kulek polistyrenu (EPS), które rozkładają energię uderzenia poprzez odkształcenie, powodując skuteczniejszą ochronę głowy.

 

Livall, Kask rowerowy, Mtb mt1, szary, rozmiar 58/62

 

Dodatkowe opcje w kaskach rowerowych MTB

Udogodnienia, o których myślą producenci kasków MTB poprawiają nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo rowerzysty. Przykładowo, wiele dostępnych modeli wyposażono w elementy odblaskowe, które znacznie poprawiają widoczność po zmroku. Dodatkowo warto wybrać taki kask, który z tyłu ma zainstalowaną lampkę. To ona sprawia, że rowerzysta jest widoczny już z daleka. Jeśli nie ma takiej lampki w wyposażeniu podstawowym, to można ją dokupić i jest to bardzo dobra inwestycja.

Kolejną ciekawą rzeczą, którą możesz dokupić do swojego kasku, jest kamera nagrywająca twoje mniej i bardziej ekstremalne zjazdy. Producenci oferują różnego rodzaju sprzęt w dość szerokiej rozpiętości cenowej. Radość z posiadania takich filmów jest nie do przecenienia.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com