Kask na rower dla dziecka – jak go wybrać? 

Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro dziecko jeździ w foteliku przypięte odpowiednimi pasami, to kask nie jest mu potrzebny. W żadnym wypadku! Kask na rower dla dziecka jest wręcz niezbędny i absolutnie nie powinno się zezwalać swoim pociechom na podróżowanie bez niego. Nie ma tu absolutnie żadnej różnicy, czy zabawa odbywa się na miękkiej trawie przy domu, czy w innym miejscu. Kask przede wszystkim musi być bezpieczny i certyfikowany. Co będzie o tym świadczyć, że taki właśnie jest? Należy przyjrzeć się normom bezpieczeństwa EN 1078 i EN 1080. To one decydują o spełnianiu wymagań produktów dostępnych w Unii Europejskiej w kategorii kaski rowerowe i kaski dla dzieci poniżej 7 lat.

 

Scoot and Ride, Kask dziewczęcy, Rose, rozmiar XXS

 

Kolejny kluczowy czynnik to stan przedmiotu. Powinno wybierać się jedynie nowe i certyfikowane akcesoria. W ten sposób jest pewność, że ochronią główkę dziecka podczas uderzenia lub upadku. Osoby, które nie wiedzą, jaki kask rowerowy dla dziecka kupić, mogą zastanawiać się and modelami używanymi lub prezentowanymi na miejskich targowiskach. Są z pewnością tańsze, ale mogą nosić ślady „użytkowania”. Należy mieć na uwadze, że nawet wyglądając jak nowe, używane kaski nie będą bezpieczne.

Kask rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze 

Istnieją dwa parametry fizyczne przedmiotu, które trzeba wziąć pod uwagę, dopasowując go do główki dziecka. Pierwszy z nich to waga. Oczywiście dla dorosłego człowieka taki przedmiot zawsze będzie lekki. Jednak dziecko ma inne poczucie wagi, szczególnie że jego mięśnie nie są jeszcze tak silne. Przedział w zakresie 200-350 gramów powinien być odpowiedni dla kilkulatków.

 

Lionelo, Kask dziecięcy rowerowy, HELMET, szary, rozmiar 50/56

 

Drugi parametr to wielkość. Dobrze jest zmierzyć kilka egzemplarzy, zanim wybierze się odpowiedni dla dziecka. Kask na rowerek dla dziecka będzie z pewnością odpowiedni, gdy dobierzemy właściwy rozmiar do objętości głowy. To zadanie ułatwiają kaski z możliwością regulacji (np. 48-52 cm).

Estetyka i wentylacja – kluczowe parametry 

Aby dziecko pamiętało o kasku i chętnie go zakładało, należy wybrać taki model, który dziecku się będzie po prostu podobał – najlepiej w ulubionym kolorze lub z postacią z bajek, którą lubi.

Druga istotna sprawa to otwory wentylacyjne. Im więcej otworów, tym lepsza cyrkulacja powietrza, co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się potu. W dni wietrzne i chłodne można zakładać mu pod kask cienką chustkę lub czapeczkę, co uchroni je przed zmarznięciem.

 

Scoot and Ride, plecak Na Hulajnogę Dla Dzieci 1-5 Lat Rose Scootandride

 

Rozmiar kasku a obwód główki 

Sam obwód jest jednocześnie wyznacznikiem wielkości modelu, który planujesz kupić. Kask na rower dla dzieci powinien mieć regulowane rozmiary, dzięki czemu nie trzeba co chwilę go wymieniać na nowy wraz ze wzrostem pociechy. Jednak nie warto przesadzać i kupować bardzo głębokiego kasku z myślą o wieloletniej eksploatacji. Zbyt luźny przedmiot nie będzie odpowiednio chronił dziecka przed uderzeniem.

Jak można zmierzyć obwód główki dziecka? Posłuży do tego centymetr krawiecki lub zwykły sznurek, którego długość można później zmierzyć. Najważniejsze, aby pomiaru dokonać w miejscu, które pokaże największą wartość, czyli na poziomie około 1 centymetra nad brwiami dziecka. Otrzymana wartość będzie stanowiła odnośnik, jakiego kasku należy poszukiwać. Przyjmuje się, że takie akcesoria należy wymieniać co kilka lat. Im starsze dziecko, tym rzadziej.

 

Eurasia, Kask, Kubuś Puchatek i Przyjaciele, rozmiar uniwersalny

 

Jaki kask rowerowy dla dziecka będzie optymalny, i jak prawidłowo go zakładać? W pierwszej kolejności należy tak założyć element na główkę dziecka, by jego dno dotykało czubka głowy dziecka. Należy to zrobić delikatnie, inaczej może to być bolesne dla dziecka. Później odpowiednio kręcąc pokrętłem z tyłu kasku, dopasuj go do główki dziecka. Paski regulujące pod brodą nie powinny bardzo mocno ściskać skóry. Te elementy należy wyregulować dopiero po odpowiednim dobraniu rozmiaru obwodu kasku do główki dziecka.

Kaski rowerowe dla dzieci – modele 

W zasadzie wśród kasków dla dzieci istnieją dwa topowe rozwiązania, które z pewnością sprawdza się nie tylko estetycznie, ale też konstrukcyjnie. Są jednak wykonane z nieco innym zamiarem stosowania.

Orzeszek 

Taki kask dla dziecka przypomina łupinkę, stąd jego nazwa. Jest płaski z tyłu, co umożliwia wykorzystywanie go do przewożenia dzieci w fotelikach rowerowych. Są one wyposażone w wysokie podpierające głowę oparcie, dzięki czemu dziecko może czuć się bezpieczniej i stabilniej jeździć. Kask wyprofilowany płasko z tyłu jest idealny właśnie dla takich akcesoriów rowerowych.

 

Smart Trike, kask rowerowy dziecięcy, rozmiar S

 

Kask klasyczny 

Swoją konstrukcją bardziej przypomina odpowiedniki dla dorosłych rowerzystów. Ma bardziej opływowe kształty i jest znacznie bardziej rozbudowany. Dziecko może dzięki niemu bezpiecznie jeździć rowerkiem, mając chronioną główkę niemal z każdej strony.

Należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu i założeniu kasku. Musi chronić nie tylko tył głowy, ale też płat czołowy. Nie może ściskać dziecka, ale też nie może być zbyt luźny. Tylko właściwie dobrany kask i założony zgodnie z zasadami ochroni dziecko przed uderzeniem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock