Jeśli podczas czesania włosów zauważasz, że kilka wypadło – bez obaw, to całkowicie normalny stan. Jeśli jednak odpływ prysznica czy wanny jest stale zatkany garściami włosów i musisz co chwilę czyścić szczotkę z ich nadmiaru, warto zastanowić się nad skutecznymi sposobami na wypadanie włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Niestety, nie sposób wskazać idealnego, uniwersalnego środka na problem wypadających włosów; wynika to z ogromnej ilości możliwych przyczyn. To objaw mogący świadczyć między innymi o:

  • zaburzeniach hormonalnych,
  • niedoborze biotyny,
  • nieodpowiedniej diecie,
  • ciąży,
  • anemii,
  • menopauzie,
  • nadmiernym stresie,
  • chorobach skóry głowy,
  • niewłaściwej pielęgnacji – w tym używaniu nieodpowiedniej szczotki do włosów.

Problem mogą stanowić także czynniki zewnętrzne, takie jak nadmierna ekspozycja skóry głowy na promienie słoneczne i upał czy, przeciwnie, zimny wiatr, deszcz, niską temperaturę. Trudne warunki pogodowe osłabiają włosy, tym samym powodując ich wypadanie.

W pierwszej kolejności warto więc skonsultować się z lekarzem lub trychologiem, zwłaszcza po wykluczeniu ciąży czy problemów ze stresem. Po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwymi objawami dodatkowymi i właściwych badaniach będą w stanie ocenić przyczynę problemu.

Może być również tak, że intensywnie wypadające włosy są elementem urody i kwestią genetyczną. Wówczas, tak jak i w przypadku wpływu pogody, mogą wystarczyć domowe sposoby na wypadające włosy. Sprawdź, jakimi metodami i kosmetykami możesz poprawić ich kondycję!

Po pierwsze: przyjrzyj się swojej szczotce do włosów

Ze szczotką do włosów jest jak ze szczoteczką do zębów: często wybierana jest taka, która ma odpowiednio miękkie włosie… i ładny kolor. I to by było na tyle. To błąd – od jakości szczotki w dużej mierze zależy to, jak „brutalnie” włosy będą rozczesywane i jak traktowana skóra głowy. Zacznijmy jednak od początku.

Szczotki do włosów

Popularnym mitem jest, że częste czesanie włosów powoduje ich szybsze wypadanie. Nie warto w to wierzyć; regularne szczotkowanie poprawia kondycję włosów. Nie tylko układa fryzurę i zabezpieczenia włosy przed plątaniem się, ale także:

  • usuwa z nich kurz, dym i inne drobne zanieczyszczenia,
  • stymuluje krążenie krwi skóry, tym samym dopuszczając do mieszków włosowych więcej tlenu i substancji odżywczych,
  • rozprowadza po długości włosów ich naturalne sebum, a ono zapewnia im ochronę.

Z całą pewnością należy więc szczotkować włosy. Jak robić to właściwie? Najlepiej wybierać szczotkę z naturalnego włosia – a dokładniej, z włosia dzika. Jego struktura jest podobna do struktury włosa ludzkiego; zbudowany jest z keratyny. Włosie dzika jest jednak znacznie grubsze, sztywniejsze i szorstkie, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozczesywania ludzkich włosów - nie wyrywa ich, a zamiast tego prostuje, wygładza i nabłyszcza. Wiele osób jednak nie chce używać takich szczotek, z uwagi na pochodzenie zwierzęce. W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, by, stosując szczotki ze sztucznymi kolcami:

  • wybierać model o średnim poziomie twardości kolców – za wysoki podrażnia skórę głowy, tym samym „prowokując” włosy do wypadania i powodując stan zapalny. Co więcej, skóra może zacząć krwawić!
  • dbać o właściwą higienę szczotki – kolce mają kontakt nie tylko z włosami, ale także skórą głowy. Zbierają zanieczyszczenia, naturalny łój; z czasem rozwijają się na nich bakterie. Należy więc nie tylko usuwać wypadające włosy z powierzchni szczotki, ale także dokładnie ją oczyścić i najlepiej zdezynfekować.
  • dobrać szczotkę konkretnie do włosów – na rynku dostępnych jest wiele kształtów i modeli szczotek, co wcale nie ma związku z kwestiami estetycznymi. Okrągłe, półokrągłe, prostokątne, kwadratowe, trójkątne, o nieregularnym kształcie – każda dedykowana jest innym włosom czy zadaniom, począwszy od poziomu rozczesywania, a skończywszy na modelowaniu.

Po drugie: przyjrzyj się swoim kosmetykom

Polecane przez koleżankę, aktywnie reklamowane, trzymane w dłoni przez ulubioną beauty-blogerkę, o przekonującej etykiecie, używane od lat przez mamę – powodów do wybierania „właśnie tych” kosmetyków jest wiele. Warto spojrzeć na swój zestaw do pielęgnacji włosów i zastanowić się nad powodami, które kierowały przy ich wyborze. Jeśli nie zostały wybrane ze względu na skład, będzie to właściwy moment do jego analizy. Czytanie etykiet jest wyjątkowo istotne; nieodpowiednie składniki są jednymi z przyczyn wypadania włosów. Warto unikać między innymi:

  • Parabenów – dokładnie methylo-, propylo-, butylo- i ethyloparabenów. Przedłużają one trwałość kosmetyków. Niestety, to także składniki, które mogą powodować  reakcje alergiczne i wysypkę skóry.
  • Detergentów anionowych – SLS (laurylosiarczan sodu) i SLES (etoksylowany laurylosiarczan sodu) zwiększają poziom pienienia się szamponów. Mają też jednak działanie wysuszające. Jeśli więc problemem jest nadmierna suchość włosów i skóry głowy, warto sprawdzić, czy nie używa się szamponu bądź odżywki z SLS-ami.
  • Ftalanów – soli i estrów kwasu ftalowego. Mogą znajdować się w szamponach, lakierach i żelach do włosów; utrzymują ich przyjemny zapach. Jednocześnie przesuszają włosy i skórę głowy.
  • Alkoholi – między innymi etanolu, benzylu czy isopropylu. To kolejne ze składników, które w ogromnej mierze przesuszają włosy i skórę głowy. Prowadzą wręcz do łuszczenia się naskórka, a tym samym pojawiania się łupieżu!

Odżywki do włosów

Zastanawiasz się, co jest dobre na wzmocnienie włosów i wypadające włosy? Z całą pewnością rezygnacja z powyższych składników i zamiana zawierających je kosmetyków na takie o naturalnym składzie. Warty uwagi jest olejek rycynowy, będący odżywczą bombą dla włosów. Zawiera między innymi witaminę E, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Po trzecie: przyjrzyj się swojej diecie

Najważniejszym elementem diety jest jej dostarczanie organizmowi wszystkich wymaganych składników odżywczych. Niedobór poszczególnych elementów może objawiać się, między innymi, wypadaniem włosów i osłabieniem płytki paznokcia. Zastanów się nad zaplanowaniem menu na wzmocnienie włosów: bogatego w witaminę A (jaja, ryby, bataty, jarmuż, dynia) i witaminy z grupy B (strączki, produkty zbożowe, mięso, nasiona i orzechy). Warto zrobić także badania krwi, które wykażą ewentualne niedobory.

W pierwszej kolejności warto postawić więc na badania i naturalne sposoby na wypadające włosy. Domowe metody takie jak olejowanie, dostarczające skórze głowy wszystkich najważniejszych składników odżywczych, potrafi zdziałać prawdziwe cuda!