Ochrona przeciwsłoneczna

Jak dbać o włosy kręcone podczas wakacji? W pierwszej kolejności należy zneutralizować szkodliwy wpływ promieniowania UV. Najlepiej sprawdzają się profesjonalne filtry UV do włosów w postaci masek, sprayów czy szamponów. Warto również pamiętać o nakryciu głowy, np. za pomocą kapelusza czy chustki.

 

Olejowanie kręconych włosów

Włosom o kręconym i falowanym niezbędne okażą się emolienty, czyli preparaty do natłuszczania o działaniu nawilżającym. Zapobiegają one odparowywaniu wody z włosów, ich przesuszaniu i matowieniu, a także sprawiają, że stają się przyjemniejsze w dotyku. Są dostępne m.in. w formie kremu, maski, mleczka czy oleju. Posiadaczkom fal lub loczków można polecić olej lniany, migdałowy, marchewkowy, z pestek malin, orzechów laskowych, orzechów włoskich, pestek winogron czy awokado. Pomocniczo można również stosować masło shea, aloes oraz olej kokosowy. Oleje do włosów powinny być nierafinowane, wolne od parabenów, parafiny i sztucznych barwników. Olejowanie można przeprowadzać zarówno na mokro, jak i sucho.

 

Znaczenie silikonu

Rodzajem emolientów są również sylikony. Chronią one przed puszeniem się włosów, uszkodzeniami mechanicznymi oraz utratą wilgoci. Podkreślają ich skręt oraz nadają połysk. Warto je stosować z umiarem, ponieważ mogą zalegać we włosach, zbytnio je obciążać, a także utrudniać wchłanianie substancji odżywczych obecnych w odżywkach czy maskach. W związku z tym, najlepiej wybierać preparaty z lekkimi, najlepiej lotnymi silikonami, które samoistnie odparowują z powierzchni włosów.

 

Mycie i pielęgnacja włosów

Kąpiele w morzu czy basenie wywierają negatywny wpływ na kondycję włosów. Dlatego podczas urlopu latem należy pamiętać o ich regularnym oczyszczaniu z chloru, soli morskiej, piasku, kurzu czy innych zanieczyszczeń. W tym celu konieczne jest zarówno zastosowanie szamponu, jak i odżywki. Szampon do włosów puszących się nie powinien zawierać w swoim składzie alkoholu, który działa mocno wysuszająco. Do codziennej pielęgnacji najlepiej wybrać delikatny szampon, pozbawiony SLS. W celu domknięcia łusek włosów, zaleca się ich płukanie chłodnym strumieniem wody. Odżywka do włosów puszących się może zawierać m.in. ekstrakt z bambusa, olejek jojoba, oliwę z oliwek, prowitaminę b5, keratyny czy proteiny mlekowe. Stosowanie odżywek pozwala nadać kręconym włosom odpowiednią teksturę, sprężystość i blask, wzmocnić je, a także ułatwić stylizację. Warto jednocześnie pamiętać o tym, aby po wyjściu z basenu czy morza przepłukać włosy za pomocą czystej wody.

 

Suszenie i czesanie

Latem zwykle nie ma konieczności używania suszarki do włosów, ponieważ szybko schną  samoistnie na świeżym powietrzu. Jeśli jednak nie sprzyja temu pogoda lub nie mamy czasu czekać, wtedy warto korzystać z suszarek z funkcją chłodnego nawiewu oraz jonizacji. Dzięki temu włosy są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia i zapobiegamy efektowi ich elektryzowania się. Nie jest zalecane suszenie loków w pełnym słońcu. Ma to związek z tym, że mokre włosy są bardziej narażone na negatywny wpływ promieniowania UV. Lepiej zatem podczas słonecznej aury osuszyć je w cieniu. Można również wspomóc się ręcznikiem, unikając przy tym tarcia i mocnego dociskania.

 

Kręcone włosy najlepiej czesać wtedy, kiedy są mokre. Optymalnym rozwiązaniem jest użycie w tym celu drewnianego grzebienia, posiadającego szeroko rozstawione ząbki. Dzięki temu unikamy efektu puszenia się oraz elektryzowania włosów.