Pozbywając się niechcianego owłosienia, można wybrać spośród kilku metod: golenia, depilacji woskiem czy depilatorem. Wydaje się jednak, że z uwagi na prostotę użycia i gwarancję pożądanego efektu w najkrótszym czasie, zarówno mężczyźni i kobiety preferują na co dzień używanie golarki lub maszynki do golenia

Maszynka sprawdza się do golenia większości obszarów skóry, począwszy od ud i łydek, po pachy, aż do skóry twarzy. Goląc się, należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć podrażnień. Źle używana maszynka może bowiem przyczyniać się do powstawania podrażnień i nieestetycznej wysypki czy pokrzywki, a także stać się powodem bolesnych zacięć.  

Kosmetyki do golenia

Podrażnienia po goleniu – skąd się biorą?

Niezależnie od obszaru skóry, z którego były usuwane włoski, podrażnienia po goleniu pojawiają się na skutek błędów w użytkowaniu klasycznej maszynki oraz niewłaściwego przygotowania do tego zabiegu pielęgnacyjnego, czy też niewłaściwego jego zwieńczenia. Które z nich są popełniane najczęściej?

Golenie – czego nie robić?

Przygotowanie skóry i włosków to połowa sukcesu, jednak to wciąż od samego golenia zależy najwięcej. Do najpowszechniejszych błędów, popełnianych podczas tego procesu, należą:

  • golenie na sucho (sprzyja podrażnieniom i utrudnia przesuwanie maszynki po skórze);
  • golenie pod włos (może przyczyniać się do powstawania zacięć, a do tego może zaburzać wzrost nowych włosków, powodując ich wrastanie);
  • zbyt mocne dociskanie maszynki do skóry, co może skutkować zacięciami i zdarciem naskórka;
  • niewłaściwe prowadzenie maszynki – wodzenie w górę i w dół, zamiast golenia pasmami.

Maszynki i akcesoria do golenia
 

Co zrobić przed goleniem?

Zanim przystąpisz do golenia, koniecznie zwilż wodą obszar skóry, z którego będziesz usuwać włosy, a następnie nałóż na niego piankę, krem, żel bądź mydło. Zapewni to maszynce lub brzytwie odpowiedni poślizg i zdecydowanie zmniejszy szansę wystąpienia podrażnień.

Golenie pod włos czy z włosem?

Najważniejszą spośród wszystkich zasad jest golenie z włosem. Choć naturalne wydaje się prowadzenie maszynki pod włos, w rzeczywistości to prosta droga do podrażnień.

W przypadku golenia zarostu – zwłaszcza jeśli włoski rosną blisko skóry – golenie z włosem może być nieco utrudnione. W takiej sytuacji warto spróbować golenia ukośnie do kierunku rośnięcia włosów.

A po goleniu – o czym nie należy zapominać?

Golarka BRAUN Series 3 Shave&Style 3010BT Wet&Dry 3w1

Częste jest również pomijanie rytuałów wieńczących golenie, które często pomagają uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • dokładnym nawilżeniu ogolonej skóry – najlepiej kremem ze składnikiem kojącym, jak na przykład aloes czy miód Manuka;
  • w przypadku mężczyzn – użycie takich środków jak woda po goleniu czy balsam po goleniu, które dodatkowo nawilżają, a także zabezpieczają wrażliwą po usunięciu włosów skórę.

Jak się golić bez podrażnień?

Nie popełniając wszystkich błędów wymienionych powyżej, możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci wysypki, podrażnień i zacięć. Pamiętaj o właściwym przygotowaniu skóry i zwieńczeniu rytuału odpowiednimi kosmetykami. Należy mieć na uwadze, że sposób golenia, w tym używany do tego celu przyrząd oraz kosmetyki, trzeba dopasować do obszaru poddawanego zabiegowi.

Dla przykładu – dobra maszynka do golenia jak maszynki z serii Philips OneBlade sprawdzi się do twardego męskiego zarostu, ale już nie w przypadku delikatnych włosków, które czasem pojawiają się nad wargą u kobiet czy też pokrywają skronie i policzki delikatnym meszkiem. Ich golenie powinno osłabiać strukturę włosków, co z czasem skutkuje niemal całkowitym zaniknięciem i blednięciem. Taki efekt osiągniesz z wykorzystaniem plastrów z woskiem, ale nie maszynki, która może podrażniać delikatną skórę twarzy.

Dobrym pomysłem na przygotowanie skóry do golenia może okazać się peeling, który pomoże złuszczyć naskórek, a co za tym idzie – ułatwi usuwanie włosków. Warto jednak użyć do tego celu dość łagodnych kosmetyków, które nie spowodują zaczerwienienia czy mikrouszkodzeń skóry.

Golarka męska PHILIPS OneBlade Pro QP6510/20

Czystość maszynki a podrażnienia

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie należy zapominać – pielęgnacji samej maszynki. Jeśli korzystasz z tych jednorazowych, wymieniaj je po kilku użyciach lub gdy się stępią. W przypadku tych wielorazowych czy depilatorów niezwykle ważne jest dokładne czyszczenie.

Niewłaściwe dbanie o maszynkę może skutkować rozwojem bakterii, które przy jej użytkowaniu przedostaną się na twoją skórę. To z kolei prosta droga do podrażnień mieszków włosowych, a co za tym idzie – wyprysków. Jednorazowe przepłukanie nie wystarczy – najlepiej przepłukać ostrza kilka razy bardzo gorącą wodą, która usunie drobnoustroje. Można również wykorzystać do tego celu środek na bazie alkoholu.

Golarka REMINGTON Capture Cut PRO XF8705

Maszynka do golenia – czy to rozwiązanie dla ciebie?

Jeśli mimo zastosowania się do naszych porad, dokuczają ci czerwone krostki po goleniu oraz podrażnienia innego rodzaju,  problemem może być sama metoda. Warto w takiej sytuacji spróbować innego rodzaju depilacji, jak na przykład z wykorzystaniem depilatora czy wosku bądź pasty cukrowej.

Golenie się depilatorem czy maszynką elektryczną to popularna alternatywa dla zwykłej maszynki jednorazowej. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli zależy ci na precyzji i dłużej utrzymującym się efekcie.

Maszynka do golenia to najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób na uzyskanie efektu gładkiej skóry. Zainwestuj w wysokiej jakości model i zastosuj się do naszych wskazówek, aby uniknąć podrażnień.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com