Dbanie o skórę twarzy i ciała jest podstawą codziennej pielęgnacji. Skórę głowy wiele z nas traktuje jednak po macoszemu. Powód jest prosty. Ze względu na włosy — zwłaszcza jeśli są długie — mamy do nich dość ograniczony dostęp, a poza tym po prostu jej nie widać. Nawet jeśli jest więc podrażniona i w nie najlepszym stanie, łatwo jest ignorować ten fakt, dopóki odczuwalne objawy nie zaczną nam doskwierać.

Kerastase, Specifique Bain Prevention Normalizing Frequent Use Shampoo, szampon normalizujący do włosów, 250 ml

Konsekwencje niewłaściwego dbania o skalp

Świadomość w kwestii dbania o włosy jest znacznie wyższa niż w przypadku skalpu. Wiele osób interesuje się kwestiami porowatości czy równowagi PEH, które umożliwiają dopasowanie pielęgnacji do potrzeb włosa, a w konsekwencji poprawienie jego wyglądu. Skóra głowy również wymaga jednak odpowiedniego traktowania — nie tylko w przypadku dolegliwości skórnych, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy łuszczyca skóry głowy. Co więcej — niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do rozwoju pierwszych dwóch wymienionych chorób i innych, których podłożem jest nadprodukcja sebum bądź zakażenie grzybicze.

Oprócz problemów skórnych tego typu skóra głowy może być również narażona na przesuszenie. Niewłaściwa pielęgnacja i brak regularnego masowania skóry może doprowadzić do obumierania cebulek i ich osłabienia, a w konsekwencji wypadania i przerzedzenia włosów. Dlatego, oprócz właściwego mycia, warto stosować wcierki, o których opowiemy więcej w dalszej części tekstu.

Anwen, Wake It Up, enzymatyczny szampon kawowy, 200 ml

Suchy skalp głowy a skład kosmetyków

Najczęstszym problemem jest suchość skóry głowy. Nic dziwnego – kosmetyki o długich, chemicznych składach, mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry głowy. A że nie mamy możliwości wmasowywania w nie kremów, tak jak robimy to w przypadku twarzy i ciała, suchość może postępować, powodując spory dyskomfort. Dlatego pierwszym krokiem do odzyskania równowagi skóry głowy może okazać się zmiana kosmetyków na te o mniej skomplikowanych składach.

Vis Plantis, Element, szampon micelarny do włosów i skóry głowy Bazylia + NMF, 500 ml

Jak dbać o skórę głowy, gdy masz łupież?

Przesuszony skalp to dolegliwość, która powoduje dyskomfort, a w bardziej poważnych przypadkach może powodować łuszczenie się skóry, zamieniając się w łupież suchy, jeśli dojdzie do zakażenia drożdżakiem Pityrosporum ovale. Inną dolegliwością jest łupież tłusty, pojawiający się u osób borykających się z nadprodukcją sebum. W jego przypadku, na skórze głowy pojawiają się żółtawe strupki, a suchość i zaczerwienienie jest mniej zauważalne.

Pierwszym krokiem do zwalczenia łupieżu jest oczywiście właściwa ocena jego genezy. Jeśli borykasz się z wariantem suchym, wystarczająca może okazać się zmiana kosmetyków na mniej podrażniające skóry głowy. W przypadku wariantu tłustego konieczne będzie zastosowanie szamponów przeciwgrzybiczych i zawierających dziegieć, naturalną substancję poprawiającą stan skalpu przy wielu dolegliwościach skórnych, od tych o podłożu autoimmunologicznym, po spowodowane łojotokiem oraz rozwojem grzybów.

Farmona, Radical Anti-Dandruff Shampoo, szampon przeciwłupieżowy, 400 ml

SLS a przetłuszczająca się i sucha skóra głowy

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak suchość, swędzenie czy pieczenie skóry głowy, pierwszym rozwiązaniem, które warto wypróbować, jest wyeliminowanie ze swojej pielęgnacyjnej rutyny szamponów czy mydeł do włosów, zawierających w swoim składzie SLS lub SLES. To ten składnik odpowiada za powstawanie piany, po połączeniu kosmetyku z wodą. Niestety, w przypadku wrażliwej skóry, może powodować podrażnienia i suchość. Unikać powinny go również osoby z dolegliwościami skórnymi takimi jak łuszczyca czy egzema.

Sulfaty wbrew pozorom mogą zaszkodzić nie tylko osobom z suchym skalpem, ale również tym, które borykają się z przetłuszczającą się skórą głowy. Choć mogłoby się wydawać, że okresowe przesuszenie dobrze zrobi skórze skłonnej do łojotoku, w rzeczywistości jest to sygnał do jeszcze większej produkcji łoju, bo skóra chce niejako sama się nawilżyć. A to, jak można łatwo się domyślić, może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry i tłustej odmiany łupieżu. Podobnie na przetłuszczającą się skórę głowy działa używanie zbyt gorącej bądź zbyt zimnej wody przy myciu, stymulującej produkcję sebum.

Dermena, szampon hamujący wypadanie włosów, 200 ml

Olejowanie – ulga nie tylko dla włosów

Kolejnym rytuałem, który pomoże ci dbać o skalp głowy, jest olejowanie. Ten zyskujący popularność sposób na regenerację włosów może pomóc również twojej skórze, jeśli masz problem z suchością i nadwrażliwością. Warto pamiętać, że w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy należy natomiast go unikać, ponieważ jest to dodatkowe jej obciążenie.

Dobierając olej, pamiętaj przede wszystkim o porowatości włosów. Skórze głowy przysłuży się w zasadzie każdy wariant oleju, stanowiącego emolient, czyli substancję pokrywającą skórę i włosy ochronną powłoczką. Zwłaszcza w zimie warto przeprowadzić taki zabieg w ramach ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Joanna, Konopie, odżywka wcierka nawilżająco-wzmacniająca do włosów delikatnych, 100 ml

Skalp skóry głowy — czy warto wykonywać jego masaż?

Regularne masowanie skóry głowy może pobudzić cebulki włosów do wzrostu. Nie zaleca się go jednak osobom ze skłonnościami do łojotoku, w przypadku których masaż może okazać się dodatkowym czynnikiem pobudzającym produkcję łoju. Masaż najlepiej połączyć z aplikacją wcierki.

LULLALOVE WCIERKA DO WŁOSÓW OLEJOWO-ZIOŁOWA 100ml

Wcierka — sposób na nawilżanie skalpu

Korzystanie z odpowiednich wcierek może nie tylko poprawić stan skóry głowy, ale również pobudzić porost włosów. Jako kosmetyki tworzone specjalnie z myślą o wmasowywaniu w skórę, najczęściej mają półpłynną konsystencję i bazują na takich składnikach aktywnych jak wyciągi z ziół. Wcierka nawilżająca skalp nie powinna zawierać w sobie alkoholu, który może powodować efekt odwrotny od zamierzonego. Oprócz nawilżania wcierki mogą również regulować produkcję sebum i wspomagać leczenie łupieżu.

Dbanie o włosy warto połączyć z dbaniem o skalp — w innym wypadku nawet najpiękniejsze kosmyki mogą zacząć wypadać i tracić swoją objętość. Stosując się do naszych wskazówek i używając wcierek, możesz liczyć na szybką poprawę stanu skóry głowy.

Więcej pomysłów na to jak pielęgnować włosy znajdziesz w naszym dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.