Włosy mają różne potrzeby — decyduje o nich nie tylko porowatość, ale również zabiegi, jakim są codziennie poddawane, wilgotność powietrza, temperatura czy warunki atmosferyczne. Zapotrzebowanie na humektanty, podobnie jak inne składniki aktywne, może więc dynamicznie się zmieniać. Warto obserwować swoje kosmyki — jest kilka charakterystycznych objawów, które świadczą o nadmiarze bądź niedoborze tych składników. Ale zanim do nich przejdziemy, zastanówmy się chwilę nad tym, czym właściwie są humektanty i dlaczego nasze włosy ich potrzebują.

 

Humektanty — czym są i dlaczego warto je uwzględnić w swojej pielęgnacji?

Podobnie jak skóra, włosy potrzebują nawilżenia. Humektanty to właśnie substancje nawilżające o niewielkiej budowie cząsteczkowej, które wnikają do struktury włosa. Całkowita rezygnacja ze stosowania humektantów nigdy nie skończy się dobrze, nawet w przypadku włosów niskoporowatych, które świetnie trzymają wodę. Z tego względu w zasadzie każdy kosmetyk do włosów zawiera jakiś humektant, choć oczywiście nie zawsze stężenie tych substancji jest dominujące.

Humektanty gwarantują nawilżenie, sprawiając, że włosy są sprężyste, lśniące, zdrowe i łatwo się rozczesują, a jednocześnie mają zdrową objętość. Wykazują one właściwości higroskopijne, dzięki czemu wiążą wodę.

 

Przykłady humektantów w kosmetykach do włosów

Jest mnóstwo humektantów, które mogą być stosowane w produktach do pielęgnacji włosów. Są jednak substancje, które wykorzystuje się chętniej niż inne ze względu na świetne właściwości nawilżające. Należą do nich między innymi:

  • gliceryna,
  • mocznik,
  • miód,
  • wyciąg z aloesu,
  • panthenol,
  • lecytyna,
  • fruktoza,
  • sorbitol,
  • kwas hialuronowy.

Jak łatwo można zauważyć, większość tych składników znajdziesz również w kosmetykach do twarzy. Najmocniejszymi substancjami spośród wyżej wymienionych jest miód, gliceryna, mocznik i kwas hialuronowy. To właśnie ich warto szukać w składach, jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone koloryzacją i stylizacją bądź po prostu łatwo tracą wodę z uwagi na wysoką porowatość.

 

Nadmiar i niedobór humektantów — jak rozpoznać?

Jak już wspomnieliśmy, zapotrzebowanie na humektanty zależy od indywidualnych cech włosa, ale i nawyków stylizacyjnych i warunków otoczenia. Najwięcej tych składników potrzebują włosy wysokoporowate, które łatwo tracą wilgoć ze względu na rozchylone łuski. W ich przypadku ważne jest nie tylko intensywne nawilżanie, ale również domykanie pielęgnacji odzywkami emolientowymi.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zbyt szybkie wnikanie małych cząsteczek wody do środka włosa skutkuje napuszeniem i matowością — można to zaobserwować choćby przy gwałtownym wzroście wilgotności powietrza. Na nadmiar humektantów twoje włosy mogą zareagować w ten sposób, wyglądając jednocześnie na przesuszone, mimo że serwujesz im solidną dawkę nawilżenia.

Nieodobór humektantów daje podobne objawy — włosy są suche, łamliwe, sianowate, matowe, źle się rozczesują. Ponadto, są szorstkie w dotyku.

 

Odżywki humektantowe — TOP 5

Szukasz idealnej odżywki humektantowej dla siebie? Nasz ranking pozwoli ci dopasować właściwe produkty humektantowe, których właściwości idą w parze z potrzebami twoich włosów.

 

  • Odżywka nawilżająca do włosów w sprayu Revlon Equave

Wygodny wariant dla wszystkich, którzy cenią sobie dobre, naturalne składy. Można stosować ją codziennie. Nie zawiera składników drażniących, dzięki czemu może być stosowana również przez osoby z cerą wrażliwą. To typowa mocno nawilżająca odżywka do włosów o bardzo lekkiej dwufazowej formule. Została wzbogacona o wyciąg z zielonej herbaty i winogron. Świetnie sprawdzi się do włosów o każdej porowatości.

 

Revlon, odżywka w sprayu

 

  • Odżywka humektantowo-emolientowa Balmain Moisturising

Propozycja dla miłośników i miłośniczek marek z wysokiej półki. Bardzo skutecznie nawilża, a jednocześnie zamyka nawilżenie w strukturze włosa dzięki zawartości emolientu — oleju arganowego. Sprawia to, że wystarczy użycie jednej odżywki, by uzyskać efekt miękkości, gładkości i blasku. Olej arganowy polecany jest włosom średnioporowatym bądź nieco bardziej zniszczonym niskoporowatym. Odżywka dodatkowo również chroni włosy dzięki zawartości filtrów UV.

 

Balmain, odżywka

 

  • Odżywka humektantowa Matrix Biolage HydraSource

Ekstra skuteczna i przystępna cenowo propozycja idealna do pielęgnacji włosów suchych i osłabionych. Odżywka humektantowa do włosów marki Matrix została wzbogacona o silnie nawilżający wyciąg z alg oraz ekstrakt z liści szałwii. Jeśli często modelujesz włosy, będzie to strzał w dziesiątkę — produkt ułatwia modelowanie.

 

Matrix, odżywka

 

  • Organiczna odżywka regenerująco-nawilżająca do włosów zniszczonych MoroccanOil Moisture Repair

Świetnie zbalansowana odżywka emolientowo-humektantowa, która zawiera w sobie również proteiny (keratyna). Produkt zawiera w sobie między innymi kwasy tłuszczowe i olejek arganowy, które nadadzą włosom blasku i domkną wilgoć w strukturze włosa. W składzie produktu nie znajdziesz siarczanów ani parabenów — to naturalny kosmetyk, który świetnie sprawdza się jako składnik terapii regenerującej.

 

Odżywka moroccanoil-moisture-repair

 

  • Odżywka humektantowa intensywnie nawilżająca Baobab Bioelixire

To świetna propozycja dla zwolenników maksymalnej naturalności. Odżywka nie zawiera parabenów ani silikonów — w składzie ma za to moc dobroczynnych składników aktywnych, takich jak witaminy C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkt jest wegański.

 

Odżywka z baobabem bioelixire

 

Dobierz odpowiednią odżywkę i ciesz się pięknymi, zdrowymi włosami!

Przeczytaj więcej pielęgnacyjnych wskazówek w pasji Dbam o urodę.