• Szparagi

Szparagi uznawane były kiedyś za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Potem stały się synonimem luksusu. Dzisiaj można kupić je na każdym straganie i w każdym supermarkecie. Warto sprawdzić, czy nie mamy w okolicy żadnego rolnika uprawiającego szparagi - takie świeżo ścięte są po prostu cudowne. Kupując dokładnie je obejrzyjmy i ich ... posłuchajmy. Świeże szparagi otarte o siebie wydają charakterystyczny szeleszczący dźwięk (podobny do ugniatania liści konwalii czy chrupania liści świeżych tulipanów). Spójrzmy też na ich końcówki - jeśli są twarde, rozwarstwione i zdrewniałe to znaczy, że nie są świeżutkie. Czasem końcówki są delikatnie brązowe i suche - to nic złego, po prostu szparagi nie stały w wodzie. Najlepiej nie przechowywać ich za długo w lodówce - końcówki owijamy mokrym ręcznikiem papierowym i kładziemy na talerzyk, żeby nie zalać półki w lodówce.

Jak przygotować szparagi?

Wiele osób boi się szparagów, nie wiedząc jak je przygotować. Zielone i białe najlepiej gotować w osolonej wodzie (po spróbowaniu powinna przypominać smak wody morskiej) z dodaną łyżeczką cukru. Są nawet specjalne garnki, które pomagają w ich gotowaniu. Zielonych szparagów zwykle nie trzeba obierać, chyba że mają szeroką i zdrewniałą końcówkę. Nie odcinamy ich główek! Po prostu obieramy je ze skórki około 2 cm pod główką. Ja sama obieram i te zielone i te białe. Koniecznie trzeba odkroić brązowy lub zdrewniały koniec szparaga, a resztę warzywa wrzucamy do wrzątku (możemy skorzystać ze specjalnego garnka, który ułatwia gotowanie) i gotujemy 3 minuty. Wyciągamy i wkładamy do miski z zimną wodą. Dzięki temu szparagi będą mocno chrupiące.

 

Garnek do szparagów

 

Przepisy na dania ze szparagami

Zielone szparagi na gorąco pysznie smakują z sadzonym jajkiem lub jajkiem w koszulce. Białe szparagi zawsze wymagają obierania. Gotujemy je podobnie jak białe. Najprostszy przepis na danie z białych szparagów to niewątpliwie tarta. Wystarczy arkusz ciasta francuskiego oprószyć serem typu gruyere lub comte (łatwo rozpuszczającym się), a na nim ułożyć ugotowane i obrane szparagi. Możemy między nie włożyć kilka pomidorków koktajlowych. Całość pieczemy 10-15 minut w 220 stopniach Celsjusza (aż ciasto się zezłoci).

 

Tarta ze szparagami

 

  • Bób

Kupując bób warto zwrócić uwagę na jego świeżość. Zwykle sprzedaje się go w plastikowych woreczkach strunowych, w których warzywo może się zaparzać - jeśli sprzedawca się zgodzi, warto taki woreczek otworzyć przed zakupem i powąchać. W gorące dni bób w takim worku może zacząć fermentować. Jeśli pachnie dobrze to zwróćmy uwagę na kolor - powinien być zielony, a nie żółty czy żółto-brązowy. Najlepiej smakuje bób młody, który po ugotowaniu ma świeży smak. Starsze fasole też są smaczne, ale bardziej mączyste - idealne do przygotowania hummusu z bobu czy zielonych kopytek. Niezależnie od formy, w jakiej chcemy go przyrządzić, bób musimy najpierw ugotować.

Jak przygotować bób?

Bób gotujemy podobnie jak szparagi - może poza obieraniem, bo bób obiera się już po gotowaniu. Bób dokładnie myjemy. Do dużego garnka wlewamy wodę, zagotowujemy i dodajemy tyle soli, żeby woda miała smak wody morskiej. Do solonej wody dosypujemy 1 łyżeczkę cukru. Ostrożnie wrzucamy bób i gotujemy około 15 minut - warto wyciągnąć jedną fasolkę i sprawdzić, czy da się ją obrać. Jeśli tak, bób odcedzamy. Jeśli nie, gotujemy kolejne 5 minut i sprawdzamy. Ugotowany bób odcedzamy, przelewamy zimną wodą i obieramy pozbywając się skórek.

 

Zestaw garnków KINGHOFF

 

Przepisy na bób

Bób można jeść na ciepło prosto z łupinki. Można też obrany polać olejem rzepakowym tłoczonym na zimno i oprószyć kwiatem soli morskiej. Można też delikatnie go skropić sokiem z cytryny i dodać do sałatek. Pysznie smakuje bób z makaronem i parmezanem - gotujemy makaron, oprószamy parmezanem, solą, pieprzem i dodajemy ugotowany bób. Świetna jest też pasta z bobu przygotowana podobnie jak hummus. Obrany bób miksujemy z oliwą z oliwek, ząbkiem czosnku wyciśniętym przez praskę, 3 łyżkami pasty sezamowej tahini, odrobiną soku z cytryny i oliwą z oliwek. Przed podaniem pastę z bobu możemy posypać posiekanymi pistacjami.

 

Bób z makaronem i parmezanem

 

  • Fasolka

Jak gotować fasolkę szparagową?

Fasolką szparagową określa się zarówno jej żółtą, jak i zieloną wersję. Znam takich, którzy kochają tylko tę zieloną twierdząc, że jest delikatna i chrupka i takich, którzy tolerują tylko żółtą, chwaląc ją za twardość i mniej szparagowy smak. Mogłoby się wydawać, że kwestia koloru nie ma wpływu na gotowanie. Zieloną i żółtą fasolkę przygotowujemy nieco inaczej. Najpierw warzywa myjemy. Z każdej fasoli odkrawamy końcówki. Zwykle w żółtych fasolkach końcówki są bardziej miękkie i można je zostawiać nieobrane. W garnku zagotowujemy wodę z solą i cukrem - zupełnie tak samo jak w przypadku szparagu czy bobu. Fasolkę zieloną gotujemy około 15-20 minut, aż zmięknie - wyciągamy z wody jedną i próbujemy czy jest wystarczająco miękka. Fasolkę zółtą gotujemy około 10 minut. Po gotowaniu fasolki odcedzamy i wkładamy do miski z zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania lub bezpośrednio układamy na talerzach, jeśli chcemy by została ciepła.

 

Półmisek Hygge

 

Przepisy na dania z fasolki szparagowej

Każdą fasolkę można podać z zasmażaną bułką tartą. Jeśli lubimy ten smak, możemy go wzbogacić mielonymi orzechami włoskimi, które dodajemy do bułki tartej z masłem pod koniec smażenia. Świetnie smakuje fasolka skropiona tahiną i odrobiną soku z cytryny. Bardzo dobrze smakuje też fasolka na zapieczonej bagietce z serem taleggio. Fasolkę można też dodać do tarty - ciastem francuskim wykładamy dno blaszki. W miseczce rozmącamy 3 jajka z 1/2 szklanki słodkiej śmietanki, 1 łyżeczką soli i szczyptą pieprzu. Możemy też do tego dodać przesmażony boczek. Na dno blaszki wylewamy masę jajeczną, układamy ugotowaną fasolkę i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 30 minut, aż wierzch się zapiecze.

 

Fasolka szparagowa z orzechami włoskimi

 

Zielone inspiracje książkowe

Receptury na polskie dania wegetariańskie i wegańskie znajdziemy w książce Marty Dymek „Jadłonomia po polsku”. Autorka pokazuje dania nie tylko wiosenne, które wykorzystują składniki dostępne lokalnie (żegnajcie drogie składniki z półek z kuchniami świata). Również „Zioła na Talerzu” dostarczą nam sporą dawkę zielonych inspiracji - szczególnie, kiedy naszym daniom brakuje aromatu. Książką stworzoną dla tych, którzy wiosną budzą się do kuchennego życia jest „Wiosna na talerzu” z przepisami na nowalijki i całą straganową zieloność.

 

Zdrowe zielone proteiny

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w zakładce Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock