Gdzie kupić świeże szparagi?

Popularność szparagów sprawiła, że możemy je kupić nie tylko w dobrze zaopatrzonych sklepach, ale też w małych okolicznych warzywniakach. Najlepsze szparagi to świeże szparagi. Warto sprawdzić czy niedaleko miejsca zamieszkania nie mieszka rolnik, który uprawia to wspaniałe warzywo. Być może sprzedaje w detalu świeżo zebrane warzywa albo jest skłonny przywieźć je w umówione miejsce. Naprawdę warto postarać się o świeże szparagi, bo mają one moc smaku.

Jednak i w markecie możemy kupić porządne warzywo. Jak sprawdzić, które szparagi są świeże? Po pierwsze obejrzymy je dobrze - czy nie ma na nich pleśni, czy nie są miękkie. Jeśli końcówki szparagów są twarde, rozwarstwione i zdrewniałe to znak, że warzywo nie grzeszy świeżością. Jeśli końcówki są tylko suche i delikatnie brązowe to dobry znak - szparagom brakuje nieco wody, ale są zupełnie dobre. Jeśli się nie wstydzicie to możecie też szparagów posłuchać - potrzyjcie je o siebie. Świeże szparagi wydają dźwięk podobny do chrupania liści świeżych tulipanów.

Szparagi i nowalijki. Wiosna na talerzu

Jak przechowywać szparagi?

Szparagi najlepiej jeść świeże. Jeśli jednak chcemy je chwilę przechować to zawińmy końcówki mokrym ręcznikiem papierowym i połóżmy szparagi na talerzu w lodówce. Jeśli macie dużą lodówkę to potraktujcie szparagi jak świeże tulipany - odetnijcie końcówkę, włóżcie do słoika wypełnionego wodą tak, by końcówki były zanurzone. Słoik ze szparagami wstawcie do lodówki. Szparagi można też włożyć do lodówki luźno owinięte folią. Jednak takie zafoliowane trzeba zjeść szybko.

Jak gotować szparagi?

Gotowanie szparagów po raz pierwszy zapamiętam na zawsze - najpierw z pietyzmem szukałam wystarczająco dużego garnka. Wtedy nie wiedziałam, że koneserzy szparagów korzystają ze specjalnych wysokich garnków do gotowania szparagów. Potem z namaszczeniem odkrajałam zdrewniałe końcówki szparaga (które można też po prostu ułamać). Zagotowałam wodę, osoliłam ją tak, by miała smak morskiej wody i dosypałam łyżeczkę cukru. Wszystko było idealnie do momentu w którym postanowiłam białe szparagi po prostu wrzucić do wody. Okazało się, że nie był to dobry pomysł.

Niech moja kulinarna porażka będzie przestrogą - białe szparagi obieramy, a zielone niekoniecznie. Obieranie szparagów nie oznacza ucinanie główek - te muszą zostać, bo są pyszne. Wystarczy obieraczką do warzyw zdjąć włóknistą zewnętrzną cześć szparaga kończąc około 1 cm poniżej główki. Zielonych szparagów zwykle nie trzeb pobierać - chyba, że końcówka jest bardzo gruba i zdrewniała. Szparagi wkładamy do wrzącej wody i gotujemy 3 minuty. Wyciągamy i wkładamy od razu do miski z zimną wodą. Dzięki temu będą chrupiące.

Jeśli jednak nie mamy ochoty szparagów gotować to możemy je… upiec lub usmażyć. Na rozgrzaną patelnię wlewamy 3 łyżki oleju i wrzucamy zielone szparagi. Mieszając raz po raz smażymy je około 5 minut. Podajemy z masłem i solą. Możemy też je oprószyć siekanymi pistacjami i świeżo otartym parmezanem. Szparagi można też upiec - szparagi układamy na folii aluminiowej, hojnie skrapiamy oliwą z oliwek i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza na 5 minut.

Wysoki garnek

Jak przygotować szparagi na śniadanie?

Z pewnością niektórzy tęsknią na leniwymi weekendowymi śniadaniami na tarasach ulubionych restauracji. Na szczęście, takie szparagowo-jajeczne śniadanie na widok którego sięgamy po telefon, żeby je uwiecznić, możemy zrobić we własnej kuchni. Dla dwóch osób wystarczy usmażyć na oliwie pęczek zielonych szparagów (tak jak to opisano wyżej) i podać je z jajkami sadzonymi, odrobiną wędzonego łososia i sokiem z cytryny. Świeży croissant lub bułka, szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy i kawa dopełnią sielanki.

Pyszną opcją na śniadanie lub kolację jest frittata z młodych ziemniaków i szparagów.

Frittata ze szparagów i ziemniaków – przepis

Składniki:

  • Pęczek zielonych szparagów
  • 300 g młodych ziemniaków
  • 8 jajek
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka bazylii
  • ¼ szklanki tartego sera (cheddar lub bursztyn)

Nie ma chyba bardziej wiosennych smaków. 300 g młodych ziemniaków myjemy i gotujemy w lekko osolonej wodzie 5 minut od zagotowania. Po 4 minutach do wody dodajemy zielone szparagi (wcześniej odkrawając lub odrywając twarde końcówki w tym miejscu, w którym same się łamią, zazwyczaj ok 3cm od dołu). Po minucie wszystko odcedzamy. Ziemniaki kroimy w plastry. Układamy je w głębokiej blaszce lub na patelni z metalową rączką (takiej, którą można wstawić do piekarnika). Na to kładziemy szparagi. W misce mieszamy 8 jajek z 1/2 łyżeczki soli, 1 łyżeczką oregano, 1 łyżeczką bazylii i szczyptą pieprzu. Dodajemy 1/4 szklanki otartego sera typu cheddar lub bursztyn. Wszystko mieszamy i wlewamy na formę tak, by masa jajeczna dokładnie zalała warzywa. Pieczemy w piekarniku włączając funkcję grilla około 5 minut. Podajemy gorącą.

Jeśli lubimy smak boczku to takie szparagi przed włożeniem do formy możemy zawinąć w plaster wędzonego boczku i wtedy piec.

Szparagi pieczone

Zupa ze szparagów – wyjątkowo pyszna

Najczęściej przygotowywaną i naprawdę pyszną zupą jest zupa krem ze szparagów. Możemy do jej przygotowania wykorzystać szparagi białe (pamiętajcie o obraniu ich!) lub zielone. Najważniejsze to zostawienie główek do dekoracji każdego talerza. Warto też nie odchudzać zupy i nie pomijać śmietanki, bo to ona nadaje zupie wyjątkowej struktury kremu.

Krem ze szparagów – przepis

Składniki:

  • 2 pęczki szparagów zielonych/białych
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 2 ząbki czosnku
  • ½ cebuli
  • ½ litra bulionu (warzywnego lub drobiowego)
  • 150 ml śmietanki 30%

Do przygotowania zupy potrzebujemy: 2 pęczków szparagów zielonych (ucinamy końcówki i kroimy je w 2 cm kawałki zostawiając główki do dekoracji), 2 łyżek oliwy z oliwek, 2 ząbków czosnku, 1/2 posiekanej cebuli, 1/2 litra wywaru warzywnego lub drobiowego, 150 ml śmietanki 30%. Do garnka wlewamy oliwę z oliwek, przesmażamy do miękkości cebulę, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, po 30 sekundach dodajemy szparagi, wywar. Gotujemy na małym ogniu 15 minut. Dodajemy śmietankę. Wszystko miksujemy blenderem na gładką masę. Solimy, jeśli jest taka potrzeba. Dekorujemy główkami szparagów i posiekanym koperkiem.

Jeśli chcemy, by zupa krem ze szparagów była inna niż poprzednia to możemy użyć białych szparagów. Musimy je obrać i gotować tak samo jak zupę z poprzedniego przepisu. Jedyną różnicą jest to, że do zmiksowanej zupy dodajemy 1/2 łyżeczki świeżo otartej skórki z cytryny i 1 łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Zupę podajemy oprószoną posiekanymi pistacjami.

Zupa ze szparagów

Makaron ze szparagami

Wiemy już jak ugotować lub usmażyć szparagi. Świetnie smakuje makaron z zielonymi smażonymi szparagami.

Składniki:

  • Pęczek szparagów
  • 200g makaronu penne
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • Skórka z 1 cytryny
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • ½ szklanki tartego sera (parmezan lub bursztyn)
  • ½ szklanki śmietanki 30%
  • Prażone migdały i płatki chilli do dekoracji

Wystarczy pęczek szparagów umyć, pozbyć się twardej końcówki, a same szparagi pokroić w 5-cm kawałki. W garnku gotujemy 200 g penne. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy, dodajemy 1 małą posiekaną cebulę i smażymy do zezłocenia. Dodajemy 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę i smażymy 30 sekund. Dodajemy szparagi, skórkę otwartą z 1 cytryny, 1 łyżkę soku z cytryny. Oprószamy solą i pieprzem. Ciągle mieszając smażymy 5 minut. Dodajemy 1/2 szklanki tartego parmezanu lub sera typu bursztyn i 1/2 szklanki śmietanki 30%. Dolewamy 1/2 łyżki cedzakowej wody z gotowania makaronu. Mieszamy. Makaron odcedzamy, łączymy ze szparagami z patelni. Podajemy oprószone płatkami chilli lub prażonymi płatkami migdałowymi.

Jeśli lubimy dania mięsne to świetnie będzie smakował makaron z kurczakiem i szparagami. Przygotujmy sos tak jak w poprzednim przepisie, ale do czosnku i cebuli dodajmy 1 pierś z kurczaka pokrojoną w paski i oprószoną solą. Pierś smażmy do zazłocenia, a potem dodajmy szparagi i róbmy wszystko tak, jak w poprzednim przepisie.

Zestaw garnków

Szparagi jako dodatek do dań

Jedną z najwspanialszych szparagowych przystawek są szparagi pieczone w piekarniku podane z sosem winegret.

Wystarczy szparagi upiec w piekarniku tak, by miały chrupiącą skórkę. Przed samym podaniem skropmy je sosem: 2 łyżki miodu wymieszajmy z 3 łyżkami octu balsamicznego i 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Szparagi możemy też posypać kawałeczkami usmażonego boczku, orzechami włoskimi.

Takie pieczone szparagi z sosem vinaigrette możemy wymieszać z opakowaniem świeżego szpinaku, 1 szklanką truskawek pokrojonych w ćwiartki, 100 g koziej rolady i garścią pistacji lub orzechów laskowych.

Jedzmy szparagi póki jest na nie sezon. Są bogate w antyoksydanty, witaminy A, C, K. Pobudzają do pracy wątrobę i nerki, są bogate w błonnik. Do tego są pyszne, piękne i uniwersalne - można je zjeść w domu, zabrać na piknik i cieszyć się ich smakiem i porą roku, której są zwiastunem.

Więcej inspiracji kulinarnych znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję

Zdjęcia w tekście: źródło: shutterstock.com