To wielkie muzyczne wydarzenie musiało zostać przesunięte o rok, ale na szczęście udało się przeprowadzić cały XVIII Konkurs Chopinowski przed nadejściem czwartej fali pandemii. Dłuższe wyczekiwanie podziałało na uczestników mobilizująco, ponieważ poziom zmagań pianistów stał od początku niezwykle wysoko. Po obradach do godziny 2 w nocy, poznaliśmy zwycięzcę konkursu. Został nim Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu.

Bruce Liu Chopin

 

BRUCE (XIAOYU) LIU konkurs chopinowski

Na zdjęciu: Bruce (Xiaoyu) Liu.
Autor foto: Dariusz Golik/Materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

 

Pianiści tak dobrzy, że w finale zagrało dwunastu

Już od pierwszych etapów można było odnieść wrażenie, że rywalizacja pianistów stoi na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzały to wypowiedzi i decyzje jury, które dopuszczało do kolejnych występów nadprogramową liczbę uczestników. Wszystko przez wybitne umiejętności, które prezentowali na scenie pianiści i pianistki. W efekcie do finału przystąpiło aż dwunastu muzyków, a nie jak w regulaminie - dziesięciu. Wśród nich faworyci, czyli Martin Garcia Garcia, Eva Gevorgyan oraz Hyuk Lee. Z tego grona jedynie 25-letni Hiszpan ostatecznie znalazł się wśród wyróżnionych jako laureat III nagrody oraz Nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.

 

BRUCE LIU

Na zdjęciu: Bruce (Xiaoyu) Liu.
Autor foto: Dariusz Golik/Materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Mistrzostwo w ostatnim akcie

W ostatnim występie najbardziej zadziwił Bruce (Xiaoyu) Liu, który w koncercie e-moll połączył klasyczną wirtuozerię z tak cenioną u faworytów ekspresją i wrażliwością. To okazało się kluczem do końcowego zwycięstwa. Wytrawni obserwatorzy konkursu po tym, jak Kanadyjczyk zszedł ze sceny, nie mieli wątpliwości, że niebawem na nią wróci odebrać główną nagrodę. A publiczność zgromadzona w warszawskiej Filharmonii Narodowej nagrodziła go gorącą owacją na stojąco.

 

 

finał konkursu chopinowskiego

Na zdjęciu: Aplauz słuchaczy po koncercie Bruca (Xiaoyu) Liu.
Autor foto: Dariusz Golik/Materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

 

Kiedy po godzinie 2 w nocy ogłoszono werdykt, Liu emanował spokojem i opanowaniem, jak zresztą było przez cały Konkurs Chopinowski. Po odebraniu gratulacji, pianista wyraził ogromne emocje, jakie towarzyszą grze Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz podziękował bliskim za wsparcie. Na koniec dodał:

„Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się”.

Kim jest Bruce (Xiaoyu) Liu – zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Urodzony w 1997 roku Bruce (Xiaoyu) Liu jest reprezentantem Kanady. W Montrealu kończył konserwatorium muzyczne, a obecnie studiuje pod okiem wietnamskiego mistrza Đặng Thái Sơna. Liu występuje na wielu scenach całego świata, od Cleveland po Paryż, w którym notabene się urodził. Kanadyjczyk ma już na koncie laury w innych konkursach pianistycznych. W gronie nagrodzonych był m.in. w Sendai czy w Tel Awiwie. Warto docenić silną pozycję Kanadyjczyków w kolejnym Konkursie Chopinowskim. Szósty po finale był JJ Jun Li Bui. Z kolei w poprzedniej edycji drugie miejsce zajął Charles Richard-Hamelin, a piąty Tony Yike Yang.

 

BRUCE (XIAOYU) LIU

Na zdjęciu: Bruce (Xiaoyu) Liu.
​​​​​​​Autor foto: Dariusz Golik/Materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

 

Laureaci XVIII Konkursu Chopinowskiego

Drugie miejsce dla Japończyka Kyohei Sority zostało przyznane ex aequo z wyrazistym reprezentantem Włoch oraz Słowenii Aleksandrem Gadjievem. Trzecie miejsce otrzymał faworyt mediów i sporej części publiczności ekspresyjny Martin Garcia Garcia.

W finale Konkursu Chopinowskiego wystąpiło dwóch Polaków. Niespodziewanie to Jakub Kuszlik został najwyższej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju, zdobywając ex aequo czwarte miejsce. Dzieli je z Japonką Aimi Kobayashi. Kuszlik otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków.

Pełna lista laureatów:

  • I nagroda – Bruce Liu (Kanada)
  • II nagroda ex aequo Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
  • III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • IV nagroda ex aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
  • V nagroda – Leonora Armellini (Włochy)
  • VI nagroda – JJ Jun Li Bui (Kanada)

 

 

Nagrody specjalne:

  • Jakub Kuszlik (Polska) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków ufundowaną przez Polskie Radio (5 tys. euro).
  • Martin Garcia Garcia (Hiszpania) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu ufundowaną przez Filharmonię Narodową (5 tys. euro).
  • Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty ufundowaną przez Krystiana Zimermana (10 tys. euro).

Więcej informacji o muzyce znajdziecie w pasji Słucham.

Zdjęcie okładkowe: Dariusz Golik/Materiały Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina