Nietypowe święto

Dzień teściowej narodził się we Francji w latach 80. XX wieku, a następnie został ustanowiony w innych krajach Europy. To nietypowe święto co roku zyskuje coraz więcej zwolenników, w końcu często stereotyp teściowej nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wielu zięciów i synowych traktuje ten dzień jako okazję do wyrażenia swojej wdzięczności wobec matki męża lub żony. Poniżej przedstawione filmowe i serialowe teściowe raczej nie mogłyby liczyć na dziękczynne prezenty, ale na ekranie wzbudzają olbrzymie emocje.

 

Viola Fields z filmu  Sposób na teściową”

Czy w życiu, czy w filmie, z matką swojego narzeczonego warto się liczyć. Czasami matka może mieć tak duży wpływ na swoje dziecko, że jest w stanie nawet odwieść je od decyzji o małżeństwie. W tym przypadku było inaczej. Viola Fields (Jane Fonda) postanowiła być sprytniejsza i swoją wojnę z narzeczoną syna prowadzić na własną rękę. Trafia jednak na silną rywalkę. Charlie (Jennifer Lopez) nie zamierza odpuścić, bo jest pewna, że po latach wreszcie znalazła miłość swojego życia. Ten film to doskonały dowód na to, że czasami warto skonfrontować się z własną teściową.

Kup teraz

 

Wolańska z filmu „Kogel-Mogel”

Małgorzata Lorentowicz w filmie „Kogel-Mogel” stworzyła charyzmatyczną postać matki profesora Wolańskiego. Jako teściowa dawała się we znaki synowej i nie szczędziła uszczypliwych komentarzy dotyczących zachowania swojego wnuka, którym wcale nie miała ochoty się opiekować. W tamtych czasach zajmowanie się wnuczętami przez babcię często było uważana za jej obowiązek, przez co w filmie zachowanie Pani Wolańskiej jest pokazane w negatywnym świetle, ale kto powiedział, że teściowa ma nam w czymś pomagać?
 

Kup teraz

 

Bunny Macdougal z „Seksu w wielkim mieście”

Kiedy tylko Charlotte zaczyna spotykać się z Treyem, Bunny wydaje się być ciepłą i opiekuńczą osobą. Jednak szybko się okazuje, że to typ teściowej zgodny z najgorszymi stereotypami. Pani Macdougal wychowała maminsynka, który nie jest w stanie podjąć bez niej żadnej decyzji. Taka „mamusia” to prawdziwy koszmar każdej synowej. Relacja Treya z matką jest całkiem zabawna i zupełnie niegroźna, jednak Charlotte chce zaznaczyć swoje terytorium. Walczy z nadgorliwą teściową jej własną bronią i zaczyna lekko sterować mężem. Co prawda, ich małżeństwo ostatecznie kończy się rozwodem, ale zupełnie nie z winy Bunny.

Kup teraz

 

Teresa Zielińska z „Placu Zbawiciela”

Ten film to jedno z największych dzieł Krzysztofa Krauzego. Reżyserowi udało się uchwycić bardzo skomplikowane relacje rodzinne. Żona, mąż i matka męża mieszkający w jednym, małym mieszkaniu przy Placu Zbawiciela, to bardzo trudne połączenie, które rodzi wiele frustracji. Sytuacji nie pomagają liczne manipulacje teściowej (brawurowa rola Ewy Wencel), które napędzają konflikt bohaterów i doprowadzają do tragedii.

Kup teraz

 

Livia Soprano z „Rodziny Soprano”

Ta postać zmusza do zastanowienia, czy stwierdzenie „zła teściowych” nie jest uproszczeniem. Być może nie ma złych teściowych, są po prostu źli ludzie. Livia Soprano jest tego doskonałym przykładem. Ta kobieta uwielbia intrygi. I chociaż skupia się głównie na niszczeniu życia swoim dzieciom, a w szczególności synowi Tony’emu, to wszystko odbija się również na jego żonie Carmeli.

Kup teraz

 

Marthy z „Zaborczej miłości”

Ten film przekonuje, że odcięcie pępowiny między matką i synem jest niezwykle ważne dla szczęścia małżeństwa. Martha, matka Jacksona nie może pogodzić się z tym, że traci swoje dziecko na rzecz innej kobiety. Swoją złość przemienia w działanie, które ma na celu zaszczucie synowej. Jej chęć dominacji staje się naprawdę niebezpieczna.

 

Rozalin Focker z „Poznaj moich rodziców”

Rozalin Focker to przykład teściowej, o której można pomarzyć. Postać, w którą wciela się Barbra Streisand to wyzwolona i niezwykle otwarta kobieta, może nawet odrobinę za bardzo? Co prawda to, że jest seksuolożką, która pomaga w sprawach łóżkowych dojrzałym ludziom, może odrobinę krępować, ale posiadanie w rodzinie takiej ekspertki ma też wiele zalet.

Kup teraz

 

Elanie z filmu „Idealna matka”

W filmie „Idealna matka” teściowa wydaje się być ideałem. Rozpieszcza zarówno swojego syna, jak i jego narzeczoną. Sielanka kończy się tuż po ślubie wraz z odkryciem przez synową nielegalnego rodzinnego biznesu. Aby chronić swój interes Elanie zaczyna kontrolować małżeństwo syna i pokazywać nieposłusznej synowej gdzie jej miejsce.