Blendery ręczne różnią się od siebie lekkością, mobilnością, czy ilością i rodzajem końcówek, które można wykorzystać do obróbki różnorodnych produktów spożywczych. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, zobacz, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Jaką moc blendera wybrać?

Jedną z najważniejszych cech dobrego blendera ręcznego jest jego moc. Im jest większa, tym urządzenie lepiej poradzi sobie z twardymi produktami czy takimi o gęstej masie, które muszą być równomiernie zmiksowane. Ponadto wysokie parametry mocy wpływają na długi czas działania sprzętu bez konieczności przerwy.

Oczywiście odwrotnie dzieje się przy słabej mocy. Taki blender będzie w mniejszym stopniu skuteczny, a jego czas pracy odpowiednio krótszy. Przy trudniejszych produktach spożywczych może się przegrzać, a nawet spalić. Jeśli natomiast i tak planujesz wykorzystywać blender tylko do lekkich zadań, słabsza moc w zupełności wystarczy.

Blendery ręczne posiadają zazwyczaj moc w przedziale od 200 do 2000 W. Te zaś, których moc wynosi powyżej 600 W, uznawane są za mocne.

Zasilanie blendera – kabel czy bateria?

Choć blender ręczny bezprzewodowy wydaje się dobrą opcją, to niewiele producentów posiada w swojej ofercie tego typu urządzenia. Większość wiodących marek odeszła od tej wersji. Model bezprzewodowy nadal można jednak znaleźć pośród produktów KitchenAid. Dostępne są również blendery sportowe zasilane akumulatorami.

Pomimo że blendery bezprzewodowe są bardzo wygodne, gdyż nie trzeba się martwić o dostęp do gniazdka, co zapewnia większą swobodę ruchów, to jednak nie są pozbawione wad. Ten rodzaj sprzętu AGD jest zazwyczaj cięższy ze względu na wbudowaną baterię. Jego czas pracy może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, natomiast czas ładowania to często kilka godzin. Ręczne blendery bezprzewodowe mają także słabszą moc, więc gorzej radzą sobie z twardymi produktami. Znaczenie ma również ich cena, gdyż są droższe od tych zasilanych sieciowo. Więc jeśli zależy ci na mobilności i nie przeszkadza ci konieczność długiego ładowania oraz wyższa cena, ten typ blendera będzie dla ciebie odpowiedni.

Zdecydowana większość urządzeń blendujących jest jednak podłączana do gniazdka kablem. Zwykle jego długość mieści się w granicach 120 – 260 cm. Przed zakupem warto upewnić się jaka długość przewodu będzie najwygodniejsza.

Jaki czas pracy powinien mieć blender ręczny?

Jeśli w parametrach blendera podawana jest informacja, że może być używany maksymalnie przez kilkanaście sekund, to lepiej poszukać produktu wyższej klasy. Tak słabe blendery wystarczą zaledwie do zmiksowania ciasta na naleśniki, miękkich warzyw po ugotowaniu lub świeżych owoców.

Dobry sprzęt powinien posiadać również system chłodzenia silnika, który pozwoli mu dłużej pracować. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo wszystko lepiej robić przerwy w pracy co 30 sekund lub co minutę, aby zminimalizować ryzyko przegrzania się silnika.

Jaki typ noży jest najlepszy?

To, jakie noże będą zastosowane w blenderze, ma wpływ na jakość miksowania i rozkruszania. Stal szlachetna, potocznie zwana nierdzewną, tworzy skuteczne ostrza, które dobrze spełniają swoje zadania. Jeśli jednak zależy ci na jeszcze wyższej jakości, to zastanów się nad modelem z nożami z tytanową powłoką, które są znacznie twardsze. Znaczenie ma również ilość zamontowanych ostrzy siekających, kierunki ich działania oraz możliwość wymiany końcówek.

Blendery z niższej półki cenowej posiadają zazwyczaj pojedynczy nóż. Natomiast te z półki trochę wyższej są wyposażone już w dwa noże, które znacznie przyspieszają siekanie. Stosunkowo nowe na rynku są modele z ostrzami tnącymi w dwóch kierunkach naraz, czyli w pionie i w poziomie. Najbardziej zaawansowane blendery potrafią mieć 4, a nawet 6 noży. Tak rozbudowane wersje fantastycznie radzą sobie z trudnymi i twardymi produktami.

Poza liczbą ostrzy, warto także zwrócić uwagę na opcję wymiany końcówek na dedykowane do danego rodzaju jedzenia. W ten sposób można dopasować je do specjalnych zadań takich jak siekanie, miksowanie, ubijanie czy kruszenie lodu. Znacznym ułatwieniem przy pracy z blenderem jest także falista stopka, która chroni przez rozpryskaniem produktu.

Którą obudowę wybrać – plastikową czy metalową?

Blendery ręczne mogą posiadać stopę miksującą wykonaną ze stali nierdzewnej lub z plastiku. Metalowa obudowa występuje zazwyczaj w modelach lepszej jakości. Charakteryzuje się ona większą trwałością oraz funkcjonalnością. Taką stopą można spokojnie miksować gorące potrawy, nawet w trakcie ich gotowania. Dodatkową zaletą takiego materiału jest odporność na przebarwienia.

Z kolei stopa wykonana z plastiku nie może być wykorzystana przy gorących daniach i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jej zaletą jest niższa waga w stosunku do metalowej konstrukcji, a ma to znaczenie, gdy trzeba długo trzymać sprzęt w ręku. Decydując się na model z plastikową obudową, warto upewnić się, że nie jest wyprodukowany z BPA, czyli bisfenolu A. Jest to nierozpuszczalny w wodzie związek chemiczny z grupy fenoli, który może źle wpływać na zdrowie niemowląt i małych dzieci.

Pozostając przy charakterystyce obudowy, wygodny blender ręczny będzie posiadał ergonomiczny uchwyt, który może być pokryty powłoką antypoślizgową. Jest to ważne, gdyż gotując, często ma się mokre dłonie. Dodatkowo dla komfortowej pracy niektóre uchwyty są wykonane z miękkiego tworzywa zwanego „soft-touch”.

Czy ważna jest regulacja prędkości pracy w blenderze ręcznym?

Bardzo przydatną funkcją jest regulacja prędkości wirowania ostrza – niektóre blendery posiadają aż 12-stopniową. Zależnie od modelu wybór trybu może być dokonywany pokrętłem lub przyciskami, które zazwyczaj bywają ustawione poziomo albo pionowo. Są również wersje przycisków, które zmieniają moc zależnie od siły nacisku. Ta opcja jest bardzo intuicyjna, lecz jeśli przycisk będzie źle wyprofilowany, może okazać się niewygodna. Dlatego przed zakupem blendera warto sprawdzić, czy urządzenie dobrze leży w dłoni i czy dostęp do wszystkich funkcji jest łatwy.

Znacznym udogodnieniem są tryby turbo i pulsacyjny. Pierwszy polega na nagłym przyspieszeniu obrotów do maksymalnych możliwości, co świetnie sprawdzi się przy rozdrabnianiu twardych produktów, jak lód lub orzechy. Natomiast tryb pulsacyjny wiąże się ze zmienną prędkością, dzięki której składniki bardzo dobrze się mieszają.

Jakie jest dodatkowe wyposażenie w blenderze z wymiennymi końcówkami?

Jeśli zależy ci na blenderze ręcznym, wielofunkcyjnym, to szukaj produktów wyposażonych w różnorodne, wymienne końcówki. W takich modelach oprócz klasycznego ostrza znajdziesz nakładki do ubijania piany, spieniania mleka lub kruszenia lodu. W ofertach niektórych producentów znajdują się także końcówki do szatkowania w plastry, wersje pasujące do wąskich butelek i słoików, moduły małego malaksera, i wiele innych. Zamontowanie takiego akcesorium do korpusu jest bardzo proste – może być wykonane przez wkręcenie modułu lub na wcisk.

Dodatkowym udogodnieniem blendera ręcznego będą kielichy i zamykane pojemniki z tarczami tnącymi oraz pompa próżniowa w systemie przechowywania próżniowego.

Przy wyborze blendera ręcznego szczególnie warto zwrócić uwagę na powyższe parametry. A jakie urządzenia są najczęściej wybierane przez konsumentów? Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych produktów:

  • Blender ręczny TEFAL HB641838 – posiada silnik o mocy 800 W oraz 20-stopniową regulację prędkości za pomocą pokrętła. Dzięki osłonie zapobiegającej pryskaniu przygotowanie posiłków przebiega sprawnie i czysto. Jest wyposażony w miękki uchwyt antypoślizgowy, który zwiększa komfort pracy oraz dwa pojemniki o pojemności 500 ml i 800 ml.

  • Blender ręczny BOSCH ErgoMixx MSM67170 – moc tego urządzenia wynosi 750 W. Jest to sprzęt o szerokim zastosowaniu z 12 trybami prędkości oraz przyciskiem Turbo i funkcją pulsacyjną. Innowacyjna końcówka QuattroBlade posiada 4 ostrza. Ponadto w wyposażeniu znajduje się rozdrabniacz, mieszadełko do ubijania oraz pojemnik z miarką.

  • Blender ręczny ZELMER ZHB4552I – ten blender o mocy 800 W posiada przycisk Turbo oraz tryb pulsacyjny. Jest zaopatrzony w miękką powłokę antypoślizgową i można go myć w zmywarce. Dodatkowe wyposażenie to misa, pojemnik z dzióbkiem oraz ubijak do piany.

  • Blender ręczny ESPERANZA Crema EKM004 – urządzenie o mocy 800 W. Charakteryzuje się płynną regulacją prędkości oraz bardzo cichy trybem pracy. Wyposażony jest w tryb Turbo, funkcję pulsacyjną, 2 pojemniki o pojemności 500 ml i 600 ml, mieszadło, ubijak oraz tarcze do krojenia.

  • Blender ręczny Zelmer Symbio ZHB4551S – to sprzęt o mocy 800 W, z metalową stopą mieszającą i dwoma stopniami regulacji prędkości, a także funkcją Turbo. Posiada 2 noże i osłonę zapobiegającą rozpryskiwaniu. W zestawie znajduje się kubek o pojemności 800 ml.

Dobrze dopasowane funkcje blendera ręcznego tworzą urządzenie uniwersalne, które z pewnością ułatwi przygotowywanie posiłków. Ten niewielkich rozmiarów sprzęt zajmuje niewiele miejsca i łatwo utrzymuje się go w czystości. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszy blender ręczny dla siebie.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock