Podstawowe zasady gry w darta

Jeżeli nie każdy miał osobistą styczność z grą dart, w Polsce znaną lepiej pod nazwą gry w rzutki lub gry w lotki, to z pewnością widział urywek rozgrywki choć raz – „na żywo” lub w jakimś filmie czy serialu. Jest bowiem jedną z najpopularniejszych gier towarzyskich na całym świecie, odpowiednią dla osób w każdym wieku i możliwą do rozgrywania zarówno w niedużym pokoju, jak i pod gołym niebem.

Dart cieszy się szczególną sławą w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, stąd jego motyw tak często pojawia się w zagranicznych filmach i serialach, zwykle jako element wyposażenia pubów. Celem gry jest wyzerowanie punktów otrzymanych na start m.in. poprzez trafianie lotką w odpowiednio punktowane miejsca na tarczy. Przez lata udoskonalania jej reguł oraz wyglądu samej tarczy czy budowy rzutek, zasady gry w darta ulegały wielu zmianom, aż w końcu ostały się w formie znanej do dziś.

tarcza do rzutek

Akcesoria do gry w rzutki

Do gry w darta nie potrzeba wielu sprzętów, są jednak akcesoria, bez których rozegranie jakiejkolwiek tury byłoby niemożliwe. Absolutną podstawą jest oczywiście okrągła tablica-tarcza do darta podzielona na 20 trójkątnych pól, które są dodatkowo podzielone na 4 mniejsze. Trójkąty zbiegają się w środku, w którym znajduje się niewielkie koło - centrum tarczy. Każde pole ma określoną liczbę punktów.

Drugim i ostatnim niezbędnym elementem gry w darta są rzutki nazywane także lotkami lub strzałkami. Są ostro zakończone, podłużne i wąskie, a na drugim końcu mają „skrzydła”, które kształtem przypominają wiosła. Mogą być wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego; tę drugą opcję polecamy osobom, które chcą kupić zestaw do darta dzieciom.

tarcza do darta

Jak zamontować tarczę do darta?

W przypadku dzieci należy dopasować wysokość zawieszenia tarczy do ich wzrostu. Nie ma tu zatem żadnych sztywnych wytycznych, maluchy rosną bowiem tak szybko, że optymalne miejsce będzie zupełnie inne w przypadku 6-latka i 12-latka. Przyjmuje się jednak, że środek tablicy powinien znajdować się powyżej linii wzroku.

Montując tarczę do gry dla dorosłych, najlepiej trzymać się wysokości określonej przez reguły darta. To dokładnie 173 cm nad ziemią; nie ma tu znaczenia czy gracze mają 200 czy 160 cm wzrostu. Zawodnik rozgrywający swoją turę powinien znajdować się podczas rzutu dokładnie 237 cm od tarczy. Ta natomiast ma mieć 45 cm średnicy - na rynku są jednak dostępne również mniejsze i większe modele. Bez względu na to, który wybierzesz, staraj się pilnować wcześniej wskazanych odległości.

Sam montaż tarczy nie jest bardzo skomplikowany, wiesza się ją bowiem na dołączonym do zestawu pakiecie montażowym składającym się ze śrubek i blaszek amortyzujących. Trzeba więc zaznaczyć na ścianie wysokość zawieszenia tarczy (173 cm), przykręcić w to miejsce blaszkę, zamocować do niej wkręt i zawiesić tarczę.

profesjonalna tarcza do darta

Jak grać w rzutki?

W standardowej rozgrywce (wariancie o nazwie Dart 501) bierze udział dwóch graczy. Każdy z nich otrzymuje 501 punktów na start i 3 rzutki. Uczestnicy wykonują po 3 rzuty, po czym ustępują miejsca drugiemu graczowi – i tak na zmianę. Celem gry jest utrata wszystkich punktów, wygrywa zatem osoba, która ma ich zero. To jednak dość przewrotne, bo by je stracić, trzeba je najpierw zebrać – w każdej turze od puli punktów odejmowanych jest tyle, ile uczestnik zyska, rzucając w pola na tarczy.

Dla przykładu: uczestnik rozpoczyna grę, ma więc 501 punktów. Wykonuje 3 rzuty: jeden w pole o wartości 25 punktów, drugi: na 4 pkt, trzeci: na 16 pkt. Łącznie zdobywa ich 45, co odejmuje od początkowych 501 – zostaje mu zatem do stracenia jeszcze 456 punktów.

tarcza dart

Dart – punktacja pól tarczy

Podstawą do nadania punktów polom tarczy do darta jest numeracja od 1 do 20. Jest ona rozpisana dookoła tarczy, tak, by każda cyfra była przypisana do jednego z trójkątów stanowiących promień tablicy. I tak na godzinie 12 jest zwykle 20 punktów, a na 6 – 3 punkty. Najwęższe, zewnętrze pola (osadzone tuż obok numeracji) mają wartość liczoną podwójnie. Czyli trafienie wąskiego pola na godzinie 12 daje 40 pkt.

Największe pola mają punktację zgodną z przypisaną im numeracją, z kolei kolejne wąskie, znajdujące się bliżej środka, są liczone potrójnie. Dostępne są jeszcze dwa środkowe niewielkie okręgi; trafienie w zewnętrzny daje 25 punktów, a w centralny (tzw. bulls eye, angielski odpowiedniej polskiego „strzału w dziesiątkę”) – 50 pkt.

Dzięki temu, że nowoczesne tarcze mają wbudowane liczniki, uczestnicy nie muszą pilnować i zapisywać punktacji. Warto zatem przed zakupem zestawu do darta porównać ze sobą kilka tablic, by wybrać tę najbardziej funkcjonalną!

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com