Puzzle to jedna ze szlachetniejszych rozrywek doskonała dla puzzlujących w każdym wieku – od dwuletnich maluchów po stulatków. Puzzlowanie to przyjemność, rozwój, terapia i edukacja. Najbardziej zagorzali wielbiciele tej rozrywki mówią, że układanie puzzli jest stylem życia, z którego się nie wyrasta.

Tymczasem historia tej zabawy jest dość krótka, bo ma ok. 300 lat i zaczęła się od zajęć edukacyjnych. Tak, pierwsze puzzle stworzył w 1763 roku John Spilsbury londyński grawer i kartograf, który postanowił ułatwić uczniom naukę map. Na cienkiej desce nakleił mapę a potem pociął całość zgodnie z granicami państw. Nauka z tym wynalazkiem okazała się nie tylko wyjątkowo skuteczna, ale i przyjemna, więc pierwsze puzzle przyjęły się jako pomoc edukacyjna w całym królestwie! Po mapach powstały puzzle upamiętniające dane wydarzenia czy wielkich ludzi. W drugie połowie XIX wieku nastąpił przełom – przestano wycinać obrazki po konturach ilustracji, a zaczęto ciąć dowolne kształty, co znacznie utrudniło układanie. Kolejny przełom umożliwiający obniżenie kosztów zestawów to rozpoczęcie produkcji maszynowej z początkiem XX wieku. Jak skutecznie idea rozprzestrzeniła się po całym świecie, wiemy wszyscy. Każdy z nas choć raz w życiu układał puzzle. Puzzlowanie ma swoje fankluby, stałe miejsce wśród wydarzeń kulturalnych związanych z grami, czy nawet rekordy w księdze Guinnessa.

Trefl mata

Maty do puzzli – najbardziej pożądane akcesoria

Czy same puzzle nie wystarczą? Czy do dobrej zabawy potrzebne są akcesoria do puzzli To zależy, jak skomplikowane układanki wybierasz. Maty do układania puzzli nie będą potrzebne, jeśli w użyciu są mniejsze zestawy dla dzieci od 2 do kilkudziesięciu elementów. Przydadzą się natomiast, gdy wybierzemy większe puzzle dziecięce, czyli 100, 200, 300 elementów oraz obrazy dla dorosłych 500, 1000 a nawet 4000, czy 5000 puzzli. Rzadko kiedy taki zestaw udaje się ułożyć podczas jednego podejścia. Zwłaszcza, jeśli robimy to sami. Oczywiście ideałem jest miejsce w domu na puzzle – stół czy duży stolik kawowy – na którym cały czas może leżeć nasza praca tak, żebyśmy wracali do niej w chwili, gdy mamy na to czas. Jeśli jednak nie macie blatu, który może być cały czas zajęty, to dobrym rozwiązaniem jest mata do zwijania puzzli. Na czym polega? Matę do puzzli rozwijamy, układamy na niej fragment obrazka takiej wielkości, na jaką pozwala nam czas, a potem zwijamy układankę wraz z matą. Odkładamy na bok i wracamy do niej wtedy, gdy chcemy kontynuować pracę. Mata do układania puzzli pozwala nam zachować nienaruszony fragment obrazka.

Gdzie znajdziemy ten umilacz zabaw puzzlowych?. Puzzlomaniacy docenią rozwiązanie, jakie ma na przykład mata do układania puzzli Trefl, na której zostały wyrysowane ramki dla zestawów o różnych wielkościach: 500, 1000, 1500, 2000 i 3000 elementów. Lubiana przez fanów układanek jest też mata do puzzli Ravensburger.

Mata do puzzli XXL ravensburger

Kiedy szukacie dla siebie odpowiedniej wielkości akcesoriów, to przede wszystkim sprawdzajcie rozmiar obrazka, który będziecie układać – wprawdzie mata do puzzli 5000 elementów jest trudniejsza do kupienia, ale bardzo możliwe, że układanka zmieści się na macie oznaczonej do 4 tys. puzzli, bo elementy są mniejsze.

mata do puzzli piatnik

Klej do puzzli – jak go wybrać?

Przede wszystkim: komu potrzebny jest klej do puzzli? Tym układającym, którzy chcą ułożyć puzzle raz i zostawić je w tej formie na stałe. Obraz z własnoręcznie (lub z przyjaciółmi) ułożonych puzzli to ciekawa ozdoba wnętrza. W dodatku płacąc raz mamy jednocześnie i świetną zabawę i element dekoracyjny. Co jest ważne, gdy decydujemy się na takie działanie? Wybierzcie taki wzór, taki obrazek, który chcieliście widzieć na swojej ścianie. Wybór jest ogromy – od krajobrazów, znanych dzieł sztuki, symbolicznych plakatów, po sceny z filmów, abstrakcje, ilustracje z książek itd. Z pewnością znajdziecie coś dobranego do was tematycznie oraz pasującego do wnętrza kolorami i designem.

klej do puzzli trefl

I tu właśnie pojawia się pytanie: jaki klej do klejenia puzzli będzie najlepszy? Odpowiedź nie jest prosta, bo skutecznie dzieli samych puzzlomaniaków. Jedni w ogóle nie stosują kleju, tylko „ściskają” ułożony obrazek antyramą (ryzykowne, puzzle mogą się po jakimś czasie przesuwać), inni łączą element taśmą dwustronną lub taśmą malarską. Większość wprawdzie wybiera kleje, ale też dzieli się na tych, którzy smarują puzzla oraz tych którzy wolą przygotować kleiste podłoże na przykład stosując klej do puzzli w sprayu. Dlatego sami musicie zdecydować, jaką metodę klejenia i eksponowania puzzli wybieracie. Najprostsze jest klejenie puzzli do grubej tektury (można do dykty lub deski, ale wtedy obraz będzie cięższy). Jednak tektura musi być gruba i sztywna, bo cienka może się wygiąć od kleju. Możemy kleić puzzle dokładnie w obrysie obrazka, lub zostawić margines, który wykleimy brystolem tworząc w ten sposób passe-partout. Jeśli chodzi o akcesoria do układania puzzli polecam zaopatrzyć się również w pędzelek plastyczny średniej wielkości.

clementoni puzzle

Klej po puzzli Trefl polecany jest przez zwolenników klejenia obrazka od strony nadruku – co jednocześnie ładnie zabezpiecza puzzle od blaknięcia i zanieczyszczeń. Na prezent świetny będzie klej do puzzli Clementoni bo ma opakowanie w kształcie… puzzla! Jeśli z kolei wolicie rozwiązanie z gąbką do rozprowadzania, to sięgnijcie po klej do puzzli Ravensburger

klej permanentny do puzzli

A wy? Korzystacie z dodatkowych akcesoriów podczas układania puzzli? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram!

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com