Poznajcie nasze historie. Wiele z nich Was zaskoczy... Poznajcie ludzi, którzy tworzyli to miejsce i posłuchajcie ich wspomnień!

 

8 października 1948 roku tłumy warszawiaków przybyły na uroczyste otwarcie pierwszego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki przy placu Unii Lubelskiej.

Kamila R. empik Warszawa

 

Empik w Kielcach przy Warszawskiej 5 to żywa historia naszego miasta. Sklep był tak popularnym i znanym miejscem, że kielczanie spotykali się nie w Centrum, a przy Empiku i wszyscy znali to miejsce. Było tak znane w Kielcach, jak PKiN w Warszawie czy Rynek Starego Miasta w Krakowie. Cieszył kielczan od 1956 roku.

Sebastian W., empik Kielce 

 

W 1975 r. istniało województwo nowosądeckie, a na jego terenie działało 130 klubów prasy i książki. W ciągu 12 miesięcy zorganizowano w nich 6336 imprez oraz kilkaset wystaw i innych ekspozycji. Przy klubach działało 50 amatorskich zespołów artystycznych, 25 kół sportowych, 20 punktów bibliotecznych oraz 7 uniwersytetów powszechnych.

Grażyna R., empik Warszawa
 

300 prac Eryka Lipińskiego – 100 plakatów i 200 rysunków – można było obejrzeć na pierwszej retrospektywnej wystawie tego artysty, satyryka i publicysty w KMPiK-u na warszawskiej Woli. Wystawę otwarto 26 października 1973 r.

Paweł G., empik Warszawa

 

 

Salon w Gdyni Centrum, w tym roku obchodzi swoją 60-tkę :-)

Paweł Skrzypnik, empik Gdynia

 

5 listopada 1973 r. w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki na Woli odbyło się otwarcie wystawy powojennych fotografii stolicy pt. „Jaka byłaś Warszawo”. Wernisaż uświetnił recital piosenek o różnorodnym nastroju – nostalgicznym i figlarnym – w wykonaniu legendy polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

Edyta M., empik Warszawa
 

Królewskie miasto Sandomierz, określane również ,,Małym Rzymem’’ od 2016 roku w swej wewnętrznej małej gospodarce posiada salon Empik. Niemniej jednak mało kto pamięta, że pod koniec XX wieku (pomiędzy 1980 a 1990 r.) w swej historii mieścił Międzynarodowy Klub Prasy i Książki. MKPiK mieścił się na dwóch poziomach (parter: prasa, książka, muzyka; piętro: klubo-kawiarnia) w XV-wiecznej kamienicy mieszczańskiej nazywanej ,,Konwiktem Boboli’’ przy ul. Rynek 5. Kamienica widziała dużo, począwszy od internatu czy kawiarni, a obecnie gości m.in. ,,Świat Ojca Mateusza’’.

Monika T., empik Sandomierz

 

W okresie PRL-u kluby MPiKu nie działały tylko dwa razy w roku: w pierwszym dniu Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Ale już w drugi dzień Świąt można było przyjść do klubokawiarni, aby poczytać prasę i napić się kawy.

Adam G., empik Kielce

 

Wraz z rokiem 1990 nadeszły czasy trudne dla kultury, słabo i nieregularnie dotowanej przez państwo. Kluby rozpoczęły walkę o przetrwanie. Gdy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych holendersko-belgijska grupa kapitałowa Eastbridge wkraczała na polski rynek, możliwości inwestowania były jeszcze dość ograniczone. Mimo to firma Eastbridge odkupiła udziały od RWS Prasa- Książka-Ruch dostrzegając duże możliwości dla rozwoju sieci salonów Empik w Polsce. Tak powstała w 1991 r. spółka Empik, przejmując istniejące od 1948 r. Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki. •

Ola P. , empik Warszawa

 

Nie tylko perfumeryjne – istniały również piony (bo tak to się wówczas nazywało) Laboratoriów foto, Optyk Express (później wydzielony i sprzedany) oraz – o czym mało kto pamięta – Mickey & Friends. Ten ostatni oferował produkty na licencji Disneya. W tamtym czasie (1990 – 1999) była to absolutnie unikatowa w Polsce oferta.

Dorota J., biuro
 

Nasze logo, znany nam i Klientom charakterystyczny Apostrof/przecinek, to dzieło agencji brandingowej Brand Nature Access z Warszawy. Wspólnie z typografem Łukaszem Dziedzicem, wykreowali nowoczesny wizerunek znanej marki. Prace nad kompleksową zmianą systemu identyfikacji rozpoczęły się na początku lutego 2007 roku. Nowy system identyfikacji po raz pierwszy w historii polskiego designu w całości opiera się na projekcie oryginalnego kroju fontu, zaprojektowanego specjalnie na potrzeby projektu.

Łukasz N., empik Ełk

 

Poniżej oś czasu zmian logo naszego Empiku. Zawsze pomiędzy kolejnymi zmianami była liczba, która kończyła się cyfrą 3. Myślę, że kolejna zmiana będzie za 333 lata, bo dobrze życzę Empikowi.

Agnieszka J., biuro Warszawa 


 

Empik.com powstał w 1998 r. z przekształcenia pierwszego polskiego muzycznego sklepu internetowego – „Hirek Wrona CD House”.

Emilia B., empik.com

 

Empik.com był jednym z pierwszych serwisów e-commerce w Polsce. Dopiero rok później działalność rozpoczęli dzisiejsi giganci, tacy jak Allegro i Merlin.pl. Marka EMPIK start w internecie miała ułatwiony, dzięki ugruntowanej pozycji jej salonów. Ciekawostką jest też to, że aktualnie nasze sklepy internetowe odwiedza na urządzeniach mobilnych ponad 50% klientów.

Patrycja Z., empik.com

 

Pod koniec 2010 roku Empik wystartował ze sprzedażą e-booków. Co ciekawe razem z e-bookami do sprzedaży został wprowadzony e-czytnik od sieci Empik o nazwie OYO. Z tego co pamiętam, klasyka literatury pięknej była wtedy w promocji 4,99zł, a bestsellery za 25zł. E-czytnik od Empiku potrafił pomieścić około 1500 książek i został bardzo dobrze odebrany.

Jan D., magazyn Sochaczew

 

Empik w grudniu 2013 roku wprowadził w życie projekt kas mobilnych. Jest to jeden z przykładów innowacji w naszej firmie. Pracownik z tabletem i terminalem płatniczym stał się chodzącym infopunktem, co umożliwiło kompleksową obsługę Klienta na Sali sprzedaży – od ,,dzień dobry’’, przez wyszukanie produktu na tablecie i podanie go Klientowi, po przeprowadzenie transakcji przy regale i pożegnanie Klienta. Można często zaobserwować uśmiech naszych Klientów kiedy kasjer mobilny proponuje nie tylko pomoc, ale i możliwość zapłaty.

Krzysztof G., empik Wrocław


 

Pierwotna nazwa nagród Empiku dla najlepiej sprzedających się w minionym roku książek,

filmów, płyt, gier nosiła nazwę „Asy Empiku”. Pierwsze nagrody, tj. Asy EMPiKu 1999 wręczono 24 stycznia 2000 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nagrody wtedy otrzymali:

• Literatura polska: Joanna Chmielewska – „Jak wytrzymać z mężczyzną”,

• Literatura obca: Paulo Coelho – „Alchemik”,

• Muzyka polska: Kayah i Goran Bregović – „Kayah i Bregović”,

• Muzyka zagraniczna: The Offspring – „Americana”,


Monika I., empik Bydgoszcz