Cymbergaj kontra air hockey – różnice

Współcześnie nazwy cymbergaj i air hockey używane są zamiennie – i nie ma w tym nic złego. Warto jednak wspomnieć, że pierwotnie pierwsza gra nie miała z air hockeyem zbyt wiele wspólnego!

Co to jest cymbergaj?

„Oryginalny” cymbergaj polega na odbijaniu monet, kapsli albo guzików ułożonych na stole lub chodniku w kształt trójkąta. Jeden z tych przedmiotów uderza się linijką albo grzebieniem, starając się wcelować pomiędzy te, tworzące dolne rogi trójkąta – tak, by na nowo powstał trójkąt (jak najmniejszy, żeby utrudnić rzut przeciwnikowi). Monety (kapsle bądź guziki) nie mogą się przy tym dotknąć.

 

Cymbergaj Astrodisc 6FT Buffalo

 

Co to jest air hockey?

Air hockey z kolei to gra wymagająca konkretnego sprzętu, przede wszystkim specjalnego stołu. Przypomina sprzęt do piłkarzyków – ma po obu stronach otwory, do których wbija się „piłkę”. Jej rolę pełni płaski krążek, taki jak do hokeja. Odbija się go przy pomocy uchwytów (zwanych malletami lub grzybkami), którymi należy ślizgać się po powierzchni blatu - co ważne, w trakcie gry nie mogą one zostać uniesione w powietrze. Celem zabawy jest wbicie krążka do „bramki” przeciwnika.

Co ciekawe, sam krążek nie dotyka powierzchni stołu, lecz wisi nieco nad nim, niemalże niezauważalnie, na powietrzu stale wydmuchiwanym przez stół. Stąd też nazwa tej gry – air hockey, z angielskiego: „powietrzny hokej”. Wspomniane powietrze sprawia, że odbity krążek porusza się niezwykle szybko, gra wymaga zatem świetnego refleksu i uwagi.

Dlaczego na air hockey mówi się popularnie cymbergaj?

Na próżno szukać odpowiedzi na pytanie, skąd wzięło się nazywanie air hockeya cymbergajem. Pewne jest jedno: nazwa przyjęła się na tyle mocno, że nawet producenci sprzętu używają określenia „air hockey” jako dopisek do cymbergaja. Gdy zatem ktoś zaprasza cię na partyjkę cymbergaja, możesz być niemal pewien, że zamiast oldschoolowej potyczki monetami ma na myśli rozgrywkę na powietrznym stole.

 

Neo-Sport, Stół do gry cymbergaj Air Hockey NS427

 

Jaki stół do cymbergaja (air hockeya) wybrać dla dorosłych, a jaki dla dzieci?

Chcąc kupić własny stół do cymbergaja, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, kto będzie z niego korzystał. Ma być przeznaczony dla osób dorosłych? A może będą z niego korzystać przede wszystkim dzieci? Odpowiedź jest istotna ze względu na prawidłowy dobór wysokości stołu do gry.

Jaki cymbergaj dla dzieci?

Dla najmłodszych graczy, np. do sali zabaw czy przedszkola, polecamy tak zwany mini cymbergaj. To stolik o niewielkich rozmiarach, który zachowuje wszystkie atrakcyjne właściwości jego pełnowymiarowej wersji, w tym technologię nawiewu powietrza. Przykładowy sprzęt tego rodzaju to Buffalo Mini Explorer o wymiarach 92 cm x 46 cm x 9-21 cm z regulacją wysokości.

 

Cymbergaj rekreacyjny BUFFALO MINI EXPLORER

 

Jaki stół do cymbergaja dla dorosłych?

W przypadku wyłącznie dorosłych graczy, wybór będzie niemal nieograniczony – w barze, mieszkaniu studentów lub w nowoczesnym biurze nie sprawdzi się tylko mini cymbergaj. Na etapie poszukiwania odpowiedniego stołu do zabawy, warto zwracać uwagę przede wszystkim na dostępne opcje dodatkowe, jak np. sygnały dźwiękowe, które omówimy w dalszej części tekstu.

Jaki stół do cymbergaja dla całej rodziny?

Szukając stołu do cymbergaja dla małych i dużych domowników albo do lokalu odwiedzanego zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, można zdecydować się na dwa różne rozwiązania. Pierwszym, choć trudniej dostępnym, jest stół z szerokim zakresem regulacji wysokości. Druga opcja to cymbergaj na stół bilardowy – rozwiązanie to jest szczególnie ciekawe z punktu widzenia osób, które albo już mają stół do bilardu, albo dopiero chcą go kupić.

Użytkownicy zyskują bowiem dostęp do dwóch gier - by pograć w bilard, wystarczy zdjąć nakładkę do air hockeya. W przypadku dwustronnych gadżetów tego typu, stół można wzbogacić jeszcze o grę w ping-ponga – np. z nakładką marki Hop-Sport.

 

Hop-Sport, Cymbergaj na stół bilardowy, 8ft, granatowy

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując stół do cymbergaja?

Poza określeniem odpowiedniej wysokości stołu warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie.

  • Liczydła automatyczne – najlepsze modele liczą i wyświetlają na wyświetlaczu LCD liczbę wbitych bramek (dostępne np. w stole Bufallo Air Attack 4FT).
  • Liczydła manualne – dostępne w tańszych modelach; w ich przypadku gracze przesuwają koraliki na liczydle, gdy wbiją gola.
  • Sygnały dźwiękowe – jak wspomnieliśmy wcześniej, stół może generować sygnał dźwiękowy lub grać rozmaite melodie za każdym razem, gdy krążek odbije się od ścianki lub zostanie strzelony gol.
  • Waga i wymiary – rozmiar stołu do cymbergaja powinien być dopasowany nie tylko do potrzeb graczy, ale też do możliwości pomieszczenia. Warto zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na air hockey, by stół na pewno się zmieścił. Z kolei niska waga zdecydowanie ułatwi jego przenoszenie.
  • Składanie – niektóre stoły, jak np. NS427 marki Neo-Sport, mają opcję złożenia blatu do pozycji pionowej. Znacznie ułatwia to jego przechowywanie, gdy nie jest użytkowany – w tym celu wystarczy bowiem wsunąć całość pod ścianę.

Cymbergaj rekreacyjny BUFFALO AIR ATTACK

 

 

Cymbergaj, a raczej air hockey, to fantastyczna rozrywka dla całej rodziny. Z pewnością warto przemyśleć wprowadzenie jej do własnego lokalu, domu lub garażu. Aby wybrać najlepszy stół, porównaj ze sobą co najmniej kilka modeli!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock