Kiedy kolejny koszyczek zupełnie niepostrzeżenie ląduje w kuchni przychodzi moment, w którym zastawiam się co zrobić z tych wszystkich malin. Zwykle odpowiedzi jest kilka: brownie, galaretkę, sok, koktajl i ciasto.

Przetwory malinowe

Kiedy kupujemy maliny na przetwory, warto wybierać odmiany słodsze i dojrzałe. Warto kupić pół kilograma malin od różnych sprzedawców na próbę i wybrać te najsłodsze i najbardziej aromatyczne.

Najpopularniejszymi przetworami z malin są dżemy, galaretki i soki. Maliny bardzo lubią się z wanilią i szampanem. Świetnie smakują z czekoladą. Cudownie łączą się z innymi drobnymi owocami: truskawkami, jeżynami, jagodami i porzeczkami. Warto o tym pamiętać, tworząc plan przygotowania przetworów.

 

Słoik KILNER Twist Top

 

Jak zrobić najprostszy dżem malinowy?

Najprostsze słoiczki z malinami można zrobić z owoców, cukru i pektyny. Dlaczego są najprostsze? Nie wymagają długiego gotowania, a pektyna pięknie związuje sok. W efekcie otrzymamy lekki dżem z kawałkami owoców. Wystarczy kupić tyle owoców i cukru, ile sugeruje producent pektyny. Wtedy będziemy mieli pewność, że dżem będzie miał dobrą konsystencję. Jeśli jednak będzie za rzadki, to też wspaniale nada się jako dodatek do naleśników, lodów i ryżu na mleku. Jeśli nie lubimy lekkich dżemów z kawałkami malinowych pestek, możemy zainwestować w przecierak. Najpierw owoce gotujemy z cukrem, potem przecieramy przecierakiem, dodajemy pektynę, gotujemy i zamykamy w słoikach. Przygotowanie przetworów z pektyną to najlepszy sposób na początek przygody z pasteryzacją.

 

Przecierak do warzyw i owoców TADAR

 

Jak przygotować dżem malinowy bez cukru?

Jest jednak sposób na przygotowanie malin na zimę bez dodatku cukru (sposób ten można zastosować do wszystkich owoców). Polega na tym, że owoce długo gotuje się z dodatkiem… soli. Najlepiej sprawdzi się sól kamienna, chociaż jodowana też się nada. Dzięki dodatkowi soli maliny puszczają mnóstwo soku i wydobywa się z nich naturalna słodycz. Taką metodę można zastosować do wszystkich letnich owoców. Dzięki temu otrzymamy konfitury naturalnie słodkie (to dobra wiadomość dla tych, którzy unikają dodatkowego cukru lub chcą przygotować przetwory dla dzieci).

 

dżem malinowy

 

Jak pasteryzować konfitury?

Najprościej jest włożyć słoiki i nakrętki do wody, gotować je we wrzątku około 3 minuty, wyciągać z wody tuż przed napełnieniem wrzącą konfiturą, napełnić i zakręcić. Jeszcze nie zdażyło mi się, żeby tak zamknięte słoiki nie wytrzymały próby czasu. Można też słoiki pasteryzować już po zamknięciu. Do gorących i wyparzonych słoików wlewamy gorącą konfiturę, zamykamy wyparzonym wieczkiem. Gorący słoik wstawiamy do garnka z wrzątkiem na dnie którego leży ściereczka, pamiętając, by woda sięgała poniżej pokrywki. Gotujemy około 10 minut, ostrożnie wyciągamy. To sposób dla „niedowiarków”.

Jak pasteryzować bez poparzeń?

Jest kilka gadżetów, które powinni mieć wszyscy miłośnicy przetworów - szczególnie ci, którzy nie chcą leczyć rąk od poparzeń. Pierwszym i najlepszych gadżetem jest magiczna różdżka zakończona magnesem, dzięki której możemy z łatwością wyciągnąć pokrywkę z garnka. Jeśli boimy się rozchlapanej konfitury na blacie, wykorzystajmy metalowy lejek, dzięki któremu wszystko pięknie wleci do słoika. Jeśli chcemy z łatwością chwycić wrzący słoik, przyda nam się specjalna łapka vel. szczypce - nie wspominam celowo o drewnianej łyżce z długim trzonkiem, bo to najpopularniejszy gadżet kupowany na wakacyjnych straganach.

 

Lejek do dżemu KÜCHENPROFI

 

Jak przygotować sok malinowy na zimę?

Sok z malin możemy przygotować w wersji słodkiej (na 1 kg malin potrzebujemy 300 g cukru) lub niesłodzonej (na 1 kg malin potrzebujemy 1/4 łyżeczki soli). Maliny gotujemy z cukrem lub bez, aż dokładnie puszczą sok. Uwaga, żeby się nie przypaliły. Kiedy owoce puszczą sok, musimy przecisnąć je przez muślinową ściereczkę (lub gazę) albo przetrzeć przez przecierak tak, by w garnku był sam sok. Sok zagotowujemy i wlewamy do wcześniej wyparzonych buteleczek lub słoiczków.

Jak przygotować galaretkę malinową na zimę?

Galaretkę malinową na zimę przygotowujemy gotując maliny z cukrem i pektyną. Proporcje cukru znajdziecie na opakowaniu pektyny - do galaretki będziemy potrzebować tylko połowy porcji! Warto pamiętać, żeby najpierw zagotować owoce z sokiem, potem pozbyć się pestek (za pomocą przecieraka lub gazy), a następnie dodać pektynę i wszystko zagotować.

 

Pucharki do deserów KROSNO Krista

 

Brownie z malinami - przepis

Składniki:

  • 2 tabliczki gorzkiej czekolady
  • 1/2 kostki masła
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki mąki
  • 6 jajek
  • 1 szklanka malin

 

brownie z malinami

 

Ze wszystkich ciast z malinami najpyszniejsze jest brownie - zarówno na gorąco z dodatkiem sorbetu malinowego, jak i na zimno z bitą śmietaną. Wystarczy do swojego ulubionego przepisu na brownie (u mnie to 2 tabliczki gorzkiej czekolady rozpuszczone z 1/2 kostki masła z dodatkiem 1/4 szklanki cukru, 1/2 szklanki mąki i 6 jajek) dodać 1 szklankę malin. Maliny najlepiej położyć na wierzchu ciasta. Wszystko pieczemy w 180 stopniach do momentu, w którym tylko na środku ciasta będziemy mieli taki „trzęsący się” pępek. Maliny i czekolada to duet idealny - podobnie jak malinowe sorbety z czekoladowymi lodami i koktajl z malin z dodatkiem surowego kakao. Najlepsze w malinach jest to, że nawet te jesienne są pyszne i wspaniale nadają się do słoików!

 

Blacha do ciasta Kinghoff

 

Więcej inspiracji znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock