Rozwój niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia

Na dzieci w pierwszych trzech miesiącach od chwili urodzenia otoczenie działa bardzo stymulująco. Co widzi niemowlę? Początkowo obraz jest niewyraźny i dziecko dostrzega tylko ostre kolory i światło czy ciemność. Rozróżnić może dzień i noc, a najlepiej widzi kontrast bieli i czerni.

Niemniej już po dwóch tygodniach życia jego wzrok nabiera ostrości, dzięki czemu maluszek odróżnia już kilka kolorów, m.in. żółty, pomarańczowy czy czerwony. Wraz z upływem czasu dziecko zaczyna dostrzegać więcej szczegółów, choć nadal kontrastowe zabawki są przez niego najlepiej odbierane.

Jak kupować pierwsze zabawki dla niemowlaka?

W pierwszych trzech miesiącach życia można zainwestować w takie zabawki jak mata edukacyjna, na której maluszka można położyć pod kolorowymi zabawkami, albo też karuzela nad łóżeczko. Dobrym wyborem przy zakupie zabawek dla niemowlaka poniżej trzeciego miesiąca życia będą te posiadające biało-czarne elementy. Maluszek reaguje na te kolory i jest duża szansa, że skupi na nich swój wzrok i z czasem zacznie wyciągać do nich rączkę.

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz artykuł „Karty kontrastowe dla niemowląt - jak ich używać?

 

Maty edukacyjne w Empiku

 

Przy wyborze zabawki dla trzy- lub czteromiesięcznego niemowlaka można wybrać kolorowe, choć także kontrastowe grzechotki czy gryzaki, książeczki sensoryczne i zabawki o takim samym charakterze, a także mające rozmaite faktury. Dziecko wzrokiem, słuchem i dotykiem poznaje takie przedmioty w swoim otoczeniu, co jest ważnym elementem jego nauki.

 

Sophie żyrafa

 

Zabawki dla raczkującego niemowlaka

Kiedy dziecko samo zaczyna się przemieszczać po mieszkaniu na czworaka – początkowo pełzając, a z czasem właśnie raczkując – można zainwestować w zabawki wspomagające naukę tej trudnej sztuki. Kolorowa piłka, która wydaje dźwięki w czasie poruszania się po podłodze, to tylko jedna z możliwości. Bardzo dobrze sprawdzają się też grające zabawki, które lekko popchnięte ręką np. odgrywają melodię, świecą i pozwalają dziecku na podążanie za nimi. Budzą ciekawość maluszka, a to dobry sposób na naukę poprzez zabawę.

Im dziecko starsze, tym więcej mamy pola do popisu przy wyborze zabawek dla niego. Nabywa ono nowe umiejętności, umie manipulować zabawkami, dlatego jest gotowe na pierwsze klocki – drewniane lub plastikowe. Uczy się dzięki nim logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz po prostu spędza miło czas na zabawie – samemu lub z rodzicem czy rodzeństwem.

 

Sortuję i liczę

Jak wybierać zabawki?

Kiedy rodzice, dziadkowie, dalsza rodzina lub znajomi wybierają zabawki dla niemowlaka, zawsze powinni dostosowywać je do wieku i zakresu umiejętności maluszka. Kiedy dziecko jest małe, najbardziej liczą się kontrastowe zabawki, które bez trudu dostrzega. Poruszająca się kolorowa karuzela nad głową pozwala ćwiczyć wzrok, a z czasem staje się obiektem żywego zainteresowania niemowlęcia. Tak samo jest z matą edukacyjną, grzechotkami i piłkami, które wspierają naukę raczkowania.

 

Tiny Love, karuzela

 

Pamiętaj, że każda zabawka dla niemowlęcia musi być bezpieczna, najlepiej opatrzona certyfikatem dopuszczającym ją do użytku w Polsce czy w Unii Europejskiej.

Przeczytaj także inne artykuły z zakładki Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.