Na pomoc w sytuacjach, z którymi rodzice muszą mierzyć się na co dzień, przychodzą chusty i nosidełka – akcesoria znacznie zwiększające mobilność rodziców. Dzięki przemyślanej konstrukcji nie obciążają pleców noszącej niemowlaka osoby, a przy tym zapewniają mu maksymalny komfort. Będąc blisko mamy lub taty, dziecko jest znacznie spokojniejsze. Taka bliskość znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa malucha i może znacząco zmniejszyć częstotliwość wybuchów płaczu.

 

nosidła i chusty

 

Chusta czy nosidełko – czym się od siebie różnią?

Zarówno chusty, jak i nosidełka cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją praktyczność. Oba umożliwiają noszenie maluchów w bezpiecznej pozycji. Ponadto regularne korzystanie z nich wspiera rozwój bliskiej więzi między rodzicem i niemowlakiem i zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo dziecko w chuście czy nosidełku może obserwować i odkrywać świat wraz z mamą czy tatą.

 

Infantino, Nosidełko oddychające, 4w1

 

Między obydwoma rozwiązaniami jest jednak więcej różnic niż podobieństw. Do najważniejszych z nich należą:

Konstrukcja

W przeciwieństwie do nosidełka, które ma określoną konstrukcję, chusta wymaga odpowiedniego zawiązania. Nosidełko dla niemowlaka wystarczy odpowiednio założyć i zapiąć, a z chustą trzeba namęczyć się nieco bardziej. Chustowanie nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Rodzice powinni skończyć specjalny kurs, zanim zaczną korzystać z chusty. Dzięki temu mogą zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, a sobie znacznie ułatwić proces zakładania chusty.

 

Zaffiro, Chusta wiązana

 

Granica wiekowa

Z chusty można korzystać już od pierwszych dni życia. W przypadku nosidełka natomiast trzeba odczekać nieco dłużej. Wszystko ze względu na pozycję, jaką dziecko przybiera w każdym z tych akcesoriów. W przypadku chusty może być to m.in. pozycja leżąca, podobna do tej, którą maluch przybierał w łonie matki. Gdy maluch nieco podrośnie, możesz zacząć wiązać chustę w taki sposób, aby mógł w niej siedzieć.

 

Zaffiro, Chusta wiązana

 

Aby noszenie w nosidełku było bezpieczne, maluch powinien samodzielnie trzymać główkę, co następuje dopiero w trzecim lub czwartym miesiącu życia (choć może oczywiście zdarzyć się wcześniej lub później). Nawet gdy dziecko samodzielnie ją trzyma, ale jeszcze nie potrafi przyjmować pozycji siedzącej, w nosidełku można nosić go krótko – maksimum godzinę w ciągu dnia. Dopiero, gdy zacznie siadać samodzielnie – a więc mniej więcej w szóstym miesiącu życia – możesz zacząć korzystać z nosidełka regularnie.

 

Infantino, Nosidełko miękkie/Chusta

 

Nosidełko dla niemowlaka – dla kogo się sprawdzi?

Jeśli cenisz sobie wygodę i nie chcesz tracić czasu na kursy ani codzienne zawiązywanie chusty, nosidełko będzie lepszym wyborem. W takim wypadku konieczna będzie jednak rezygnacja z noszenia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Nosidełka są wygodne zarówno dla rodzica, jak i dziecka, ponieważ gwarantują mu nieco większą swobodę ruchów niż chusta. To z kolei stymuluje również jego rozwój.

Przy doborze nosidełka warto zwrócić uwagę na jego wyprofilowanie oraz kształt siedziska. Maluch powinien przybierać w nim swobodną pozycję, w której jednak nogi nie zwisają bezwładnie, ale też nie opierają się na panelu. Zbyt szeroki, lub zbyt wąski panel, może wpłynąć negatywnie na komfort dziecka

 

Caboo, Chustonosidło z bawełny organicznej, Pewter

 

Chusta dla niemowlaka – dla kogo się sprawdzi?

Wiązanie chusty wymaga nieco więcej czasu i energii, jednak po czasie staje się dość łatwe. Gdy nabierzesz wprawy, nie powinno zajmować więcej, niż kilka minut. Wystarczy przepasać ją przez kółko i opleść wokół dziecka w taki sposób, by zapewnić mu i sobie maksymalną wygodę. Możesz wiązać ją na wiele sposobów – przodem, bokiem lub tyłem. Jeśli jednak chcesz rozwiązania błyskawicznego, lepszym wyborem będzie nosidełko.

Niewątpliwie, chusta jest nieco bardziej pracochłonnym rozwiązaniem. Zaletą jest jednak możliwość przyzwyczajanie do niej dziecka już od pierwszych dni życia. Jak już bowiem wspomnieliśmy, chustę można stosować od razu i nie trzeba czekać, aż dziecko zacznie samodzielnie trzymać główkę i siedzieć.

 

Zaffiro, Chusta kółkowa, tkana do noszenia dzieci

 

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Ustal swoje priorytety i wybierz opcję, która lepiej odpowiada tobie i potrzebom twojego dziecka. Możesz też stosować oba akcesoria wymiennie lub przerzucić się z chusty na nosidełko, gdy dziecko będzie już nieco starsze.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock