Lokalizacja altanki przy domu

Nie każda wiata musi rozciągać się akurat nad tarasem. Niektórzy wybierają jej namiastkę przed drzwiami wejściowymi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy klucze są głęboko w torbie, a deszcz niemiłosiernie zacina. Oprócz tego taki daszek ochroni przed napadaniem śniegu tuż przed drzwi, dzięki czemu nie będzie problemu z ich otwarciem po całonocnej zamieci.

Inne osoby postanawiają zainwestować w altanę przyścienną, gdy nie mają przestrzeni na budowę garażu i jednocześnie nie chcą, by samochód stał „pod chmurką”. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie większych zabrudzeń i sprawdzi się w przypadku niezbyt intensywnych opadów. Najczęściej jednak właściciele domu decydują się na zadaszenie tarasu. Pozwala ono na spożywanie posiłków oraz spędzanie czasu ze znajomymi na powietrzu nawet wtedy, kiedy pogoda nagle się zmieni lub słońce zacznie dokuczać. 

Domki altany i wiaty ogrodowe

Rola materiału, z jakiego wykonane są altany przydomowe

Podczas wybierania altanki z tarasem kluczowy jest dobór budulca do formy oraz wystroju domu i ogrodu. Jeśli marzy ci się solidne zadaszenie z masy bitumicznej, z ceglanymi fundamentami, pamiętaj, że taki typ budownictwa sprawdzi się w dużych, wielopiętrowych budynkach. W przypadku architektury ogrodowej, może zwyczajnie przytłoczyć bryłę domu, powodując niekorzystny kontrast. Dużo osób decyduje się obecnie na dach ze szkła lub jego lżejszego odpowiednika – poliwęglanu. W przypadku tego pierwszego niezwykle istotne są solidne podstawy, które utrzymają ciężki materiał, zaś drugi jest ceniony za swoją lekkość i łatwość montażu. Niestety obie te metody nie są tanie, a dodatkowo najlepiej sprawdzą się w połączeniu z nowoczesnych budownictwem – nie są zatem zbyt uniwersalne.

 Najbardziej wszechstronnym materiałem są lekkie konstrukcje z metalu. Dzięki swojej delikatności nie przytłoczą one nawet małych domów, a przy dużych będą pełnić wdzięczny dodatek, który może urozmaicić kreatywną aranżacją tarasu. Do tego nie są one zbyt drogie, a zarówno same pręty, jak i materiałowa płachta cechują się dużą wytrzymałością na deszcz.

4 propozycje niebanalnych altan tarasowych

Przygotowaliśmy 4 inspiracje, które pomogą podjąć trudny wybór. Podeszliśmy do tego tematu kreatywnie, więc czytaj do końca, ponieważ jeden z przykładów na pewno cię zaskoczy!

1. Klasyczne altany jednospadowe

Bezpieczne rozwiązanie – głównie dzięki swojej uniwersalności. Z pewnością zatem docenisz tę klasyczną altanę z dachem jednospadowym i delikatnymi ażurowymi prętami. Idealnie wpasuje się w praktycznie każdy typ ogrodu, a dzięki nienachalnej formie doskonale będzie można wykreować pod nią swoją własną przestrzeń. Jej pręty z jednej strony mocuje się do ściany budynku, zatem nie trzeba obawiać się o to, że deszcz będzie przedostawał się między szpary, padając na taras lub cieknąc do wnętrza domu. Model ten występuje w kilku wymiarach (prezentowany to 3 x 3 x 2,5 m), co pozwala dopasować go zarówno do małego ogródka jak i większej przestrzeni.

Altana przydomowa

2. Składany dach nowoczesnej altany przydomowej

W wyjątkowo ponure dni lub wtedy, kiedy słońce jedynie nieśmiało przebija się przez chmury, nie chcesz tracić ani jednego promienia. Co jednak zrobić, kiedy taras na stałe przykryty jest solidnym dachem? Dużym minusem modeli altanek montowanych na stałe jest to, że dają cień także wtedy, gdy tego nie chcemy. Rozwiązaniem problemu jest   przyścienny model z możliwością złożenia dachu. Materiał wykonano z trwałego poliestru, zatem jest odporny na wilgoć i działanie promieni UV. Nie należy go jednak wystawiać na działanie intensywnego deszczu i śniegu. Całość rozkłada się i składa w mgnieniu oka.

Altana ze składanym dachem

3. Nie składany, a rozwijany dach, czyli ochrona przed deszczem dzięki markizie

Mimo że altanka z rozkładanym dachem nie zajmuje wiele miejsca, czasami nie można wygospodarować odpowiedniej przestrzeni na kolejne elementy na tarasie lub zwyczajnie ich design nie wydaje się odpowiedni. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakup markizy. Spełnia ona dokładnie te same funkcje, co altanka, czyli osłania przed nadmiernym słońcem i deszczem, a jej dużym atutem jest swoboda użytkowania – wystarczy tylko ją rozwinąć i w kilka chwil powstaje dodatkowy cień. Do użycia niektórych modeli potrzeba korbki, a inne obsługiwane są automatycznie, za pomocą specjalnego pilota. Oba modele są proste w użyciu i niezwykle funkcjonalne.

Markiza kasetowa

4. Nietypowa altanka z… parasola!

Niektórzy korzystają z altany tylko w określonych sytuacjach, na przykład kiedy pada deszcz, i nie chcą na tarasie żadnych dodatkowych stałych elementów zabudowy w pozostałe dni. Idealnym i bardzo oryginalnym pomysłem będzie wtedy postawienie zamiast altany dużego parasola ogrodowego. Niektóre modele są specjalnie dostosowane do przystawienia pod ścianę, dzięki czemu spełnią swoją rolę altanki, a jednocześnie nie będą zajmować miejsca na tarasie, ani wystawać jak markiza. Oprócz swojej wyjątkowości takie rozwiązanie zapewnia też dużą mobilność – parasol można ustawić w każdym miejscu, dostosowując go do swoich potrzeb. Daje to ogromną swobodę aranżacyjną oraz sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe. Pozwala bowiem zorientować się, czy altanka to optymalne rozwiązanie i pozwala uniknąć rozczarowania już po zakupie i montażu.

Parasol ogrodowy

Wybór altanki nie musi być trudny

Dzięki różnorodności ofert na rynku, każdemu na pewno uda się znaleźć odpowiedni system ochrony przed deszczem czy nadmiernym słońcem. Podjęcie decyzji okaże się łatwiejsze po uszeregowaniu najważniejszych informacji - mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny przy wyborze własnego zadaszenia tarasu.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com