Sposób kulturowego postrzegania wiedźm na przestrzeni wieków mocno ewoluował. Podczas gdy w średniowieczu palono je na stosach za związki z czarną magią, dziś nie wzbudzają już wyłącznie negatywnych odczuć i stają się bohaterkami filmów. Ponieważ od zawsze mocno fascynowały ludzi, w historii kina poświęcono im już naprawdę sporo miejsca. Jakie filmy o czarownicach warto zobaczyć?

Chilling Adventures of Sabrina

Premiera drugiego sezonu hitu Netflixa już 5 kwietnia. Nowa, mroczniejsza wersja popularnego przed laty komediowego sitcomu, to opowieść o nastoletniej czarownicy, która próbuje połączyć życie zwykłej śmiertelniczki ze światem magii i czarów. Ponowny sukces serialu tym razem zawdzięczamy mniej cukierkowej wersji opowieści, w której kilka przenikających się gatunków, w tym mieszanka horroru, fantastyki i teen drama, tworzy całkiem wciągającą historię o dojrzewaniu.

Suspiria

Ubiegłoroczna „Suspiria” to remake kultowej wersji filmu z 1977 roku. Jednak oryginalna historia o amerykańskiej baletnicy, która zaczyna naukę w renomowanej akademii tańca i po serii morderstw odkrywa, że szkołą rządzą czarownice, zyskuje u włoskiego reżysera Luca Guadagnino całkiem nowego wymiaru. „Suspiria” z gwiazdorską obsadą (Tilda Swinton, Dakota Johnson) to film, który w intrygujący sposób rozwija znane z pierwowzoru wątki, wizualnie zachwyca, a dzięki niepokojącej muzyce, choreografii i wizjom bohaterki stanowi mocne kino grozy.

Suspiria (DVD)

Czarownica

Film Roberta Stromberga to zachwycająca wizualnie baśń, która oprócz zaprezentowania nowej odsłony znanej historii o Śpiącej Królewnie zmusza widzów do refleksji np. nad przyczyną zła w człowieku. „Czarownica” stanowi odczarowaną wersję baśni, z której dowiadujemy się dlaczego Diabolina stała się okrutna i rzuciła klątwę na Aurorę. W filmie, w którym główną bohaterką uczyniono postać negatywną, wybrzmiewa jednak kilka istotnych morałów np. o tym, że: trudno jednoznacznie oceniać ludzi, nikt nie jest zły bez przyczyny oraz, że wszyscy popełniamy błędy. Poza imponującymi efektami specjalnymi i scenografią, na uznanie zasługuje także gra aktorska Angeliny Jolie, która w filmie rewelacyjnie wciela się w rolę Czarownicy.

Czarownica (DVD)

Blair Witch Project

Dokumentalizowana konwencja tego horroru na zawsze zmieniła oblicze gatunku. Film udowadnia, że aby śmiertelnie przestraszyć widzów nie trzeba raczyć ich krwawymi scenami czy powoływać do życia zastępu potworów. Wystarczy wiarygodnie przedstawić historię na temat grasującej niegdyś w okolicy Burkittsville czarownicy i pozwolić im uwolnić wyobraźnię. Fabuła filmu opowiada o trójce  studentów, którzy z kamerą wyruszają w głąb lasu na poszukiwanie wiedźmy i przepadają na zawsze. To, co wydarzyło się podczas ich wyprawy zostało zarejestrowane na taśmie, którą znaleziono w lesie. Ta relacja przerazi nawet najbardziej odpornych na strach, a wszystko to dzięki budowaniu napięcia w oryginalny sposób.

Czarownice z Eastwick

To już klasyczna opowieść o trzech kobietach: Alex (Cher), Jane (Susan Sarandon) i Sukie (Michelle Pfeiffer), które odkrywają, że posiadają nadprzyrodzone zdolności i których życie kompletnie się zmienia za sprawą tajemniczego mężczyzny - Darryla Van Horne’a (Jack Nicholson). Ta mroczna komedia to typowa historia, która zaczyna się całkiem niewinnie, by już po chwili napięcie zaczęło narastać. Nawet jeśli „Czarownice z Eastwick” nie są w stanie przestraszyć współczesnego widza, to i tak ta opowieść rozwija się dość interesująco. Film zawiera elementy thrillera i komedii o walce płci.

Wiedźmy

Filmowa adaptacja powieści Roalda Dahla przedstawia historię chłopca, który przez przypadek znajduje się w centrum tajnego zlotu czarownic. Siedmioletni Luke dowiaduje się, że wiedźmy planują przemienić wszystkie dzieci na świecie w myszy i próbuje udaremnić ich nikczemny plan. Jak na film familijny „Wiedźmy” stanowią jeden z najbardziej makabrycznych filmowych obrazów czarownic.  Prezentują je w stereotypowy sposób jako kobiety, które pod perukami i rękawiczkami ukrywają łysiejące głowy, okropne pazury i brodawki. Ten odrażający widok i dość niepokojąca historia to   czynniki, które zadecydowały, że film zyskał status kultowego. Niedawno poinformowano, że powstanie reboot filmu z 1990 roku. Premierę zaplanowano na październik 2020.

Hokus Pokus

To kultowy klasyk, który wciąż bawi i śmieszy widzów. Historia trzech sióstr, czarownic, które wszelkimi sposobami starają się odzyskać życie na Ziemi i nie wracać do zaświatów, z których przybyły, to pełen humoru film dla całej rodziny. Choć wiedźmy całkiem na poważnie poszukują swoich ofiar, by wyssać z nich życie, seria zdarzeń, która przydarza się, bądź co bądź zabawnym czarownicom, sprawia raczej, że zyskują sympatię widzów. Do dziś „Hokus Pokus” to jeden z ulubionych filmów Amerykanów podczas Halloween. 

Czarownica

Film Nory Ephron (znanej z takich produkcji jak „Bezsenność w Seattle” czy „Masz wiadomość”) to błyskotliwa komedia romantyczna i historia o współczesnej czarownicy (w tej roli Nicole Kidman), która próbuje wyrzec się swoich nadprzyrodzonych mocy, prowadzić normalne życie i wyjść za zwykłego śmiertelnika. To też propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią zrelaksować się podczas oglądania zabawnego filmu pełnego magicznych momentów. „Czarownica” stanowi przykład na to, że wiedźmy wcale nie muszą być negatywnymi bohaterkami, które straszą i budzą odrazę. Czasami po prostu żyją wśród nas i wolą nie wykorzystywać swoich nadzwyczajnych możliwości.

Motyw czarownicy w historii kina jest całkiem popularny. Oto dowód i kilka kolejnych tytułów, w tym temacie: „Totalna magia”, „Polowanie na czarownice”, „Tajemnica lasu”, „Szkoła czarownic”, „Czarna magia na Manhattanie”, „Dziecko Rosemary”, „Czarownice z Salem” czy „Wiedźma”.

Jaki jest wasz ulubiony film o czarownicach?