Ma 12 lat, a na swoim koncie aż 11 książek, w których opisuje egzotyczne podróże po całym świecie. Nela Mała Reporterka, wspierana w realizacji marzeń przez rodziców, przygotowała właśnie kolejną pozycję pt. „Nela i sekrety dalekich lądów”. Tym razem bierze na warsztat wyjątkową wyspę - Borneo. Chociaż publikacje Neli skierowane są przede wszystkim do dzieci, również dorośli mogą znaleźć w niej wiele ciekawych informacji. Dzisiaj zdradzamy siedem powodów, dla których warto zapoznać się z twórczością rezolutnej uczennicy.

 

 

 

Na Borneo żyją wyjątkowo bliskie Polakom nosacze…

Na pewno znacie popularne w ostatnim czasie memy z pociesznymi małpami, wyśmiewającymi polskie wady i przywary. Głównymi ich bohaterami są nosacze sundajskie, ssaki z rodziny koczkodanowatych, pochodzące właśnie z Borneo. Niestety, gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

 

… a także najmniejsze niedźwiedzie i najmniejsze nosorożce świata

Wyspa ta jest także domem dla dwóch ciekawych gatunków zwierząt. Pierwszym jest niedźwiedzia słoneczny, nazywany również niedźwiedziem malajskim lub biruangiem. Są świetnymi wspinaczami, prowadzą nocny tryb życia i śpią na drzewach, na wysokości nawet 7 metrów! Drugim jest nosorożec sumatrzański, który wyróżnia się nie tylko niewielkimi rozmiarami, ale i pokrytym krótką sierścią ciałem.

 

Pantera mglista swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym plamom w kształcie „obłoczków”

Ten niezwykle piękny dziki kot zamieszkuje nie tylko Borneo, ale i górskie lasy nawet do wysokości 2500 metrów n.p.m., od Nepalu do południowo-wschodnich Chin, poprzez Tajwan aż Sumatrę. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym plamom na futrze w kształcie „obłoczków” czyli rozet.

 

 

 

Stworzono hybrydy lwa i tygrysa: lygrysa oraz tyglewa

Chociaż w środowisku naturalnym lwy i tygrysy się nie spotykają, powstały hybrydy tych dwóch gatunków. Lygrys jest efektem skrzyżowania samca lwa i samicy trygrysicy, zaś tyglew - skrzyżowania samca tygrysa i samicy lwa. Nie występują na wolności, jednak, co nie zdarza się często w przypadku hybryd, mogą się dalej rozmnażać.

 

300 lat temu orangutana okrzyknięto „Człowiek z lasu”

Kiedy na początku XVIII wieku holenderscy kolonizatorzy spotkali w lasach Borneo orangutana, okrzyknęli go „Człowiekiem z lasu”. Ówcześni Europejczycy nie dysponowali nawet ułamkiem obecnej wiedzy na temat biologii i ewolucji - nie wiedzieli więc, że spotkali na swojej drodze bliskiego kuzyna z rodziny człekokształtnych. Orangutan borneański jest jednym z trzech gatunków tego ssaka, najmniejszym i endemicznym dla tego obszaru.

 

Oraz najważniejsze: na podróżowanie nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie!

Nela ma 12 lat, świat zwiedza z rodzicami już od piątego roku życia, realizując marzenia o egzotycznych podróżach, poznawaniu odległych krain, zamieszkujących je zwierząt i rosnącej w nich fauny. Oczywiście nie każde dziecko i nie każdy rodzic ma możliwość realizowania takich pasji, zawsze jednak można robić to w mniejszej skali, w kreatywny sposób poznając chociażby najbliższą okolicę. Kto wie, może dzięki temu wyrośnie nam nowa, młoda gwiazda podróżniczego reportażu?